Ruh Sağlığınıza İyi Bakın

0
14

Beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızda önemli ve Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun girişimi ile 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim günü “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kutlanmaktadır. Öncelikli hedefi ruh sağlığı konusunda kamu bilinci oluşturmak ve bu süreçte ruhsal bozukluklara karşı koruyucu çalışmaların ve tedavi hizmetlerinin tanıtılmasını ön plana çıkarmaktır.

Bu sene 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı gününün teması ‘İş Yerinde Ruh Sağlığı olarak belirlenmiştir. Dünya Ruh Sağlığı Gününün amaçları; ruh sağlığı hastalığından muzdarip olanların sesini duyurabilmek, kişinin ruh sağlığını ve yaşam işlevlerini koruyup desteklemek, toplumda ruh sağlığı konusunda bilgi ve anlayışın artmasını sağlamak, psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavi ve bakımını geliştirmek ana başlıklarıyla özetleyebiliriz.. Günümüzde hemen hemen herkeste bir takım sıkıntılar oluşur ve yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenebilirler. Ruhsal hastalığı olan kişiler ve yakınları; tedavi ortamından, toplum içerisindeki yaşamına kadar damgalama ve ayrımcılığa maruz kalabilmektedirler. Bunun en önemli nedeni ise konu ile ilgili bilgi yetersizliği veya yanlış bilinenlerdir. Ruhsal hastalıklara yaklaşımın içerisinde saygınlığı barındırmak, damgalama ve ayrımcılıkla baş etmede esastır. Sonuçta dişimiz ağırdığında diş doktoruna gidiyorsak kalbimizde bir sıkıntı olduğunda kalp doktoruna gidiyorsak neden ruhumuzda sıkıntı olduğunda kaçmak ve gizlemek içinde oluyoruz anlamak mümkün değil..! Aslında böyle yaparak  karşımızda ki kişilerede kötü örnek olmuş oluruz, sonuçta ruhumuzda ki sıkıntı yada problem bir yanı toplumun diğer ucuna bağlıdır.. Tabii bunun yanında çevremizde yaşanılan durumlarında değişmesi gerekmektedir. Bunlar  çalışma işlevlerinde ve üretkenlikte önemli bir bozulmalar oluşması, verimliliğin artırılması için maliyetlerin düşük tutulması için ruh sağlığını önemsemeyen iş yerleride kişinin ruhsal yapısını bozabilmektedir. Tıpkı fiziksel hastalıklarda olduğu gibi ruhsal hastalıkların da tedavisinin önemsenmediği çalışma ortamlarıda vardır. İş yerlerinde, çalışanların iyilik halini, iş ve yaşam dengesini destekleyen, geliştiren program ve uygulamalar olmalıdır. Yöneticilere, çalışma stresinden kaynaklanabilecek performans sorunlarını fark edebilmelerini sağlayacak eğitim olanakları sağlanmalıdır. İş yaşamında depresyon ve onun üretime etkileri konusunda farkındalığın artırılması ve ruhsal hastalıklarla ilgili damgalamanın önlenmesi önemlidir. Bu sayede hastalık belirtileri erken dönemde fark edilip tedavisi desteklenebilmektedir.”

 Bir insan iyileşebilirse bir toplumda iyileşebilir.. Ruh sağlığında saygınlık; ruhsal hastalığı olan bireyler ile birebir ilgilenen psikiyatristler, psikologlar, bu alanda çalışan yardımcı sağlık personeli ile sivil toplum örgütlerinin multidisipliner çalışmaları ile halkın bilinçlendirilmesi yoluyla ve ruhsal sorunlar yaşayan bireylere yönelik koruyucu yasal düzenlemelerle yardımcı olabilmektedirler..

 

Toplumda ruh sağlığını korumak ve insanı iyileştirmek için kurumlar dernekler vardır.. Yaşadığımız dış kaynaklı sıkıntılar depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabiliyorken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir. Kronik depresyon diğer hastalıklara karşı bağışıklığı da azaltmaktadır ve hatta erken ölümlere yol açabilmektedir.  Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre ruh sağlığı, yalnızca ruhsal bir rahatsızlık yaşamamak değil, aynı zamanda psikolojik olarak iyilik ve esenlik halinde olmaktır. Ruh sağlığı yerinde olan birey kendine güvenir, zorluklarla baş edebilir, değişen şartlara uyum sağlayabilir, anlamlı ilişkiler kurabilir ve gelecek duygusu ile üretken bir şekilde çalışarak topluma katkıda bulunabilir.

Unutmayınız ki, ruh ve beden sağlığı bir bütündür.”

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here