Dünya Ressamlar Günü Kutlu Olsun

0

SANATA VE SANATÇIYA SAYGIMIZ SONSUZ.

27 ŞUBAT DÜNYA RESSAMLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Size biraz resim’ den bahsetmek istiyorum.  Kağıt, bez, duvar gibi yüzeylere kalem, boya gibi araçlarla çizilen şekillerdir.

Yazı bile bulunmadan önce resim bulunmuştur. Resim o dönemdeki en önemli kendini ifade etme aracı idi. İlk resmin İspanya ve Fransa da bazı mağara duvarlarına yapıldığı bilinmektedir.  Bu da resmin tarih öncesi çağlarda bile ilgi ve değer gördüğünü ispatlamaktadır.

Ressam ise resim sanatı ile uğraşan, bu işin mektebini okumuş, yetenekli kağıda duvara vs. düz yerlere renklerle veya kalem ile zihinsel eylemin ifadesi olarak estetik bir görünüm oluşturan kişidir.

 

Duvarlara, taşa, toprağa, tahtaya, deriye, metallere, kumaşlara, kanvasa, kağıda, cama, beze aklınıza gelebilecek her yere resim yapılabilir.

Yapılan ilk resim kötü ruhları uzak tutmak, bereket getirmek gibi dini inançlar yapılmıştır.

 

 

Milattan sonra batı resmi dini konuları sembolik şekilde resmetmeye başladı. Fakat belirlenen sınırların dışına çıkılmasına izin verilmiyordu. Rönesans Döneminde dini konuların dışına çıkılmış, ressamlar eserlerine, istedikleri nüansları ve doğayı çizmeye başlamışlardır.

İslam dini, Allah yarattıklarının taklit edilmesini yasakladığı için, daha çok soyut desenler, yazı şekillendirmeleri, hat sanatı, ebru sanatı ile sınırlı kalmıştır.

 

Birçok resim çizme konusu vardır.

Portre

Figüratif

Peyzaj

Soyut Sanat

Art Deco

Dijital Resim

Vücut Boyama

Çağdaş Sanat

Fovizm

Halk Sanatı

Grafiti

Minimalizm

Foto Gerçekçilik

Noktacılık    ….. gibi birçok resim tarzı bulunmaktadır.

Tarihte kayda geçmiş ilk ressamlarımız,

Osman Hamdi Bey ( 1842–1910 )

Şeker Ahmet Paşa ( 1841-1907 )

Süleyman Seyyid ( 1842-1913 )

Halil Paşa ( 1860-1939 )

Hüseyin Zekai Paşa ( 1860-1919 )

Hoca Ali Rıca ( 1864-1939 )

Ahmet Ziya Akbulut (1869-1938 )

İlk kadın ressamımız ise;

Mihri Müşfik Rasim ( 1886-1954)

Resim ile Fotoğraf arasındaki farkı bulalım.

Resim çizilir, boyanır, yapılır.

Fotoğraf ise makine veya telefon vs. ile çekilir.

 

Dünyaca tanınan birkaç ressamdan bahsetmek istiyorum.

 

LEONARDO DA VINCI (1452-1510 )

İtalya da doğan  Leonardo çoçukluğundan beri yetenekli idi. Bir ressamın yanında çalışmaya başladı. Yaptığı bir tabloda melek resmedince yeteneği herkes tarafından kabul görmüş oldu. 20 yaşında Ressamlar loncası başkanı oldu.  Fransa Milanoyu işgal edince, yaptığı çalışmaları yarım bırakarak, Florensaya dönmek zorunda kaldı. Bu dönem de Mona Lisa’yı yaptı.

 


WILLIAM TURNER ( 1775-1851 )

Yaptığı resimleri 13 yaşındayken babasının berber dükkanının vitrininde sergiledi. 16 yaşında Royal Akademisin de sergiledi. İleri tarihler de Akademi de Perspektif Profesörlüğü ünvanı verildi. Turner, romantik diye adlandırılan canlı stilde denizi, nehiri, manzaraları, güneşin doğuşunu, sağanakları, okyanusları resmetti. 20.000 tablosunu devlete bırakarak öldü.

 


RAPHAEL ( 1483-1520 )

Babası saray ressamı olan Raphael Urbinoda doğdu. 11 yaşında ailesi ölen tek kalan Raphael’e amcası baktı, büyüttü. Sürekli olarak freskler yapıyordu. ( fresk: kireç suyunda eritilmiş madeni boyalarla, yeni sıvanmış olan ıslak bir duvar yüzeyine resim yapma tekniği.) Papalık mimarı olan Raphael son eserini tamamlayamadan hummadan öldü.


PABLO PICASSO ( 1881-1973 )

İspanyol olan Pablo Madrid’ de sanat okurken çizgideki yeteneğini gösterdi. Resimlerinde mavi tonlarını kullanan Pablo sıcak renkler ile de sirk oyuncularını ve palyaçoları resmetti. Kübizm’in doğuşunu pembe renkleri ile sağlayan Picasso, bale ve tiyatro için dekor ve kostüm de tasarladı.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here