Dünya Parkinson Günü

0

Dünya Parkinson Günü

Tarihte Bugün “Dünya Parkinson Günü”

PARKİNSON NEDİR? 

Titreme, kaslarda katılık, istençli devinimler de azalma gibi belirtilerle kendini gösteren bir HASTALIK.

Parkinson Hastalığı Nedir?

(Motor sistem hastalıklar) adı verilen gruba aittir. Dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybı ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Parkinson hastalığı kademeli olarak ilerleyen “progresif” bir hastalık türü olup yol açtığı, kol, bacak çene ve yüzün titremesi gibi belirtiler zaman geçtikçe daha da kötüleşir.

Hastalığın ilerleyen evrelerinde kişi yürüme konuşma zorluğu yaşayabilir ve günlük basit ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak hale gelir.

Tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ancak bazı ilaçlar kullanılarak hastalığın belirtileri hafifletilebilir.

Bazı durumlarda, semptomların iyileşmesi için beynin çeşitli bölgelerine cerrahi müdahaleler yapılır.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığına yakalanan kişinin vücut hareketlerine ve kişinin ruh haline etki eden önemli bir kimyasal olan (dopamin)  üretimi durur. Dopamin miktarı azaldıkça parkinson hastalığının neden olduğu belirtiler görülmeye başlar.

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, ilk belirtiler fark edilemeyecek kadar hafif olabilir. Başlangıç aşamasındaki belirtiler genellikle vücudun tek tarafını etkiler ve zaman geçtikçe her ikitarafa birden yayılır.

Titreme: Parkinson hastalığının en sık görülen belirtileri, el titremesi,( tremor) başparmağın kontrolsüz hareketleri, çene ve dudaklarda hafif titremelerdir. Bu titremelere bacak kısımlarının titremesi de eşlik eder.

Ancak Burada dikkat edilmesi gereken nokta, her el titremesinin Parkinson hastalığı anlamına gelmemelidir. Ağır kaldırdığınızda, ellerinizin yoğun olarak kullandığınız bir iş yaptığınızda ne ya aldığımız bir ilacın yan etkisi olarak elleriniz normalden daha fazla titreyebilir. Parkinson hastalığında görülen titreme eller dinlenir vaziyetteyken dahi yaşanır .

Hareketlerin Yavaşlaması:

(Bradikinezi) : Parkinson hastalığı zamanla hareket etmeyi zorlaştırır bir hale gelir. Basit fiziksel aktivitelerin dahi daha uzun sürelerde yapılabilmesine yol açar.Örneğin yürürken adımlar küçülür. Hasta olan kişi,yürürken ayaklarını sürüklediği için yürümesi zorlaşır.

 

Parkinson hastalarının çoğu bu durumu, “sanki ayaklarım yere yapışmış gibi”olarak tanımlar. Ayrıca kasların sertleşmesi nedeni ile hastaların , hareket kabiliyetleri sınırlanır ve hareket esnasında ağrılar oluşabilir. Parkinsonun diğer belirtileri de, yürürken kolların sallanmaması, omuz ve Kalça ağrıları veya tutulması, hareketleri etkileyen diğer belirtilerindendir.

 

El Yazısının Küçülmesi :

Parkinson hastalığı olabilecek belirtilerden biri de, el yazısında meydana gelen ani değişimler olabilir. El yazısı harflerI küçülebilir, karışık ve kelimeler birbirine daha yakın hale gelebilir. Yaşımız ilerledikçe, el yazısının görme bozuklukları ve eklem ağrılarına bağlı olarak değişmesi normaldir. Ancak bu durum Parkinson hastalığında ki gibi aniden olmaz. Zamanla gelişir. Bu iki durumu birbirine karıştırmamak gerekir.

Konuşmada Değişimler :

Normalden daha alçak sesle veya daha hızlı konuşmak, konuşmaya başlamadan önce tereddüt etmek, konuşurken cümleler arasında durmamak, konuşma esnasında el hareketlerinin yüz hareketlerinin azalarak, konuşmanın monotonlaşması gibi konuşmada yaşanan değişimler Parkinson belirtisi olabilir.

Parkinson Hastalığının Diğer Belirtileri:

➡ Bu hastalığa bağlı olarak, kişinin duruşunda bozukluk olabilir ve bu nedenle kambur durabilir. Denge ve koordinasyon sorunları ortaya çıkabilir.

➡ Bağırsak hareketlerinin azalması nedeniyle sıklaşan kabızlık sorunu, Parkinson hastalığının ilk dönem belirtilerindendir.

➡ Koku alma yeteneğinin azalmasından dolayı keskin kokuları dahi alamama sorunlarıda hastalık belirtileri arasındadır.

➡ Derin uykudayken yumruk atmak, tekme atmak veya yataktan düşmek Parkinson hastalığının diğer bir belirtisidir.

➡ Azalan mimikler nedeniyle, kişinin ruh halini yüzünden anlamak zorlaşır. Sürekli ve ciddi bir yüz ifadesi olabilir.

➡ Hastalık ilerledikçe yutkunma güçlüğü görülür.

➡ İdrara çıkamama ve idrarını tutmakta zorlanma görülebilir.

➡ Parkinson hastalığına bağlı olarak,kişinin duygu durumunda dalgalanmalar oluşabilir. Depresyon sık görülen bir durumdur.

➡ Tansiyonda düşmeler görülebilir. Buna bağlı olarak baş dönmesi gözlerin kararması gibi sorunlar sıklaşabilir.

Parkinson Hastalığının Nedenleri :

Parkinson hastalığının nedeni yani neden bazı insanlarda görüldü ve diğer insanlarda görülmediği net olarak bilinmemektedir. Ancak, bazı faktörlerin Parkinson riskini arttırdığı bilinmektedir.

Uzmanlar genlerde meydana gelen mutasyonların bu hastalığa yol açabileceğini belirtiyor. Fakat Dünya genelindeki Parkinson hastalarının sayısının fazlalığı düşünüldüğünde, nadir olarak görülen bu mutasyonların hastalığın tek sebebi olduğu olduğunu söylemek oldukça güç.

Parkinson hastalığına yol açtığı söylenen diğer bir faktör ise belirli bazı toksinler.Yine de oldukça az sayıda insan bu toksin maddelere maruz kalıyor.

Bunlar haricinde yaş cinsiyet ve kalıtımsal özelliklere bağlı olarak Parkinsonun daha sık görüldüğü bazı gruplar bulunuyor. 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülen Parkinson, erkeklerde kadınlara oranla daha yaygıngörülen bir hastalık . Aile bireylerinden Parkinson hastalığı bulunanların, bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek.

Sonuç olarak Parkinson’a neyin yol açtığı konusunda yeterli bir bilgi bulunmuyor ve bu alanda çok daha fazla sayıda araştırma yapılmasına ihtiyaç var.

 

Parkinson Hastalığı Ve Tedavisi :

Parkinson hastalığının kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Ancak, bu hastalığın yol açtığı sorunlar kontrol altında tutulabilir ve kişinin normal hayatına devam etmesi sağlanabilir.

Hastalığı geri döndürmek ve ölen beyin hücrelerinin tekrar dopamin üretmesini sağlamak mümkün olmasa da, Parkinson tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar beyin tarafından dopamine dönüştürülebilmetedir.

Bu tedavide kullanılan ilaçlar dopamine dönüştürülmesine gerek kalmadan dopaminin benzeri etki yapmaktadır.
Kullanılan bu ilaçlar Parkinson hastalığının yol açtığı sorunları büyük ölçüde geciktirmek ve özellikle başlangıç aşamasındaki hastalığın neden olduğu problemleri hafifletmektedir.

Parkinson hastalığının yol açtığı sorunların kontrol altına alınması büyük oranda hastalığın erken teşhisinde bağlıdır.

Ilaç tedavisine ek olarak Parkinson tedavisinde “derin beyin simülasyonu” adı verilen ve beynin çeşitli bölgelerine elektrotlar yerleştirilerek gerçekleştirilen cerrahi yöntem kullanılabilir.

Bu yöntemde göğüs bölgesine yerleştirilen bir jeneratöre bağlı olarak elektrik dalgaları yayan elektrotlar, bu hastalığın belirtilerini hafifletmek için kullanılır. İlaç tedavisine yanıt vermeyen, durumu ilerlemiş Parkinson hastalarında,genellikle (derin beyin stimülasyonu)yöntemi kullanılır.

Parkinson hastalığının zamanla İlerleyen bir hastalık olduğunu unutmamamız gerekir bazen insanlar hastalık nedeniyle Ağır engelli hale gelebilir Ancak bazı hastalarda ‘minör motor ‘ aksaklıklar yaşanabilir.

Hastaların bazıları için el titremesi önemli bir sorun olurken, diğerleri için el titremesi diğer sorunların yanında küçük bir problem olarak kalır. Bu nedenle kimse hastalığın ilerleyişi ve görülecek belirtiler konusunda kesin bir tahmin yürütemez…

Yaşam Tarzının Düzenlenmesi :

Yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler, hastalığın yol açtığı sorunların hafiflemesine yardımcı olabilir. Örneğin daha fazla taze sebze ve meyve tüketebilirsiniz. Tam tahıllı gıdaların ve yüksek lif içeren besinlerin tüketildiği bir beslenme şekli hastalık nedeniyle görülen kabızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Düzenli egzersizler yaparak kasların gücünün, esnekliğinin ve dengesinin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Parkinson hastalarında sık görülen kaygı ve depresyon tedavisinde egzersiz oldukça etkilidir.
Ancak denge sorunları nedeniyle, egzersiz sırasında hızlı hareket etmemek,yürürken yere önce topukların değmesine dikkat etmek gerekir.

Alternatif Ve Destekleyici Tedavi Yöntemi:

 Bu alanda yapılan çalışmalar alternatif tedavi yöntemlerinin ve besin takviyelerinin bazı hastalarda etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

KOENZİM Q 10 : Hücreler arası elektron taşınmasına yardımcı, vitamin benzeri doğal bir maddedir. KOENZİMQ 10, özellikle hastalığın ilk dönemlerinde fayda sağlar. Koenzim Q 10 besin takviyeleri reçetesiz olarak satılır. kırmızı et, balık, sakatatlar, kümes hayvanları, soya yağı ve yer fıstığı koenzim Q 10 bakımından zengin gıdalar arasındadır.

Masaj :

profesyonel bir şekilde yapılan masaj, Parkinson nedeniyle sertleşen kasların gevşemesine, hastanın rahatlamasına yardımcı olur.

Akupunktur :

Akupunktur ile kas ağrıları hafifletilebilir.

Yoga Ve Meditasyon:

Yoga sayesinde gerilen kaslar esnetilebilir. Esneyen kaslar, kişinin duruşunun düzelmesini ve korunmasını sağlayabilir. Meditasyon ise kişideki kaygı ve stresi azaltarak ruh halini yukarı taşır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here