Dünya Mutluluk Günü

1

Dünya Mutluluk Günü Nedir?

Birleşmiş Milletler mutluluğu hatırlatmak için 20 martı mutluluk günü olarak ilan etti. Dünya mutluluk günü 2012 yılından beri her yıl kutlanmakta. Mutlu olmanın ve mutluluğun önemini belirten bu gün, Birleşmiş Milletler danışmanı Jayme Illien tarafından sunuldu. Mutluluk günü, BM’nin kabul etmesiyle uluslararası bir gün olarak kutlanmaya başlandı.Ülkemizde çok bilinmeyen mutluluk günü, Amerika gibi Birleşmiş Milletlere üye olan ülkelerde kutlanmakta ve TV yayınları, sivil toplum kuruluşları veya sosyal faaliyetlerde bulunan başka kuruluşlar tarafınca bu güne dikkat çekilmektedir.

Dünyadaki ülkeler mutlu mu?

Her yıl yapılan mutluluk araştırmalarını mutlaka duymuşsunuzdur. Birleşmiş Millerler başta olmak üzere çeşitli kurumlar, bu araştırmaları yapmakta. 2017’de yapılan Birleşmiş Milletler araştırmasına göre hazırlanan raporda, dünyanın en mutlu ülkeleri sıralaması açıklandı. Listede en mutlu olan ülke olarak Norveç, birinci sırada yer alırken, sırasıyla; Danimarka, İzlanda, İsviçre, Finlandiya… gibi ülkeler Norveç’i takip etti. Türkiye sıralamada 69. sırada olup, listenin sonunda yer alan ülke ise Tanzanya oldu.

Neden mutluluk günü?

Neden böyle bir gün var? Amacı ne? diye merak edenleriniz olabilir. Aslında amaç gayet basit. Amaç; mutluluk… İngiltere’de yalnızlık bakanlığının kurulduğu, gün giderek daha yalnız daha bireysel bir hal aldığımız dünyada; mutluluğu hatırlatmak, “Mutlu olun!”, “Mutlu olabilirsiniz!” mesajı verecek bir gün olması gayet doğal bir durum. Hatta bize bunu hatırlatması için gerekli bile olabilir.

Bize düşen görev durup birkaç dakikalığına olsun hayatımıza bakmak olacak. Dönüp hayatımıza baktığımızda, Allah’ın yüzümüzü güldüreceği bir sebep verdiğini mutlaka görürüz.

Mutlu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Doğan güneşin verdiği huzur, batışındaki güzellik, ay ve yıldızlar, baharın gelişiyle canlanan doğa… Kaçımız günlük hayatın koşuşturmasından bunları fark edecek haldeyiz? Çok azımız belki hiçbirimiz…

Mutlu olmak için para gerekli midir? Elbette paranın gerektiği yerler vardır fakat herşey değildir. Bitirdiğimiz okullar, aldığımız sefrifikalar da önemlidir fakat bunlar bizi tanımlamaya yetmez. Biz bunlardan daha fazlasıyız. Ruhumuzda hissettiğimiz huzur bizi paradan, adımızın yanındaki ünvanlardan, yediğimiz yemeklerden, giydiğimiz markalardan, kullandığımız telefonlardan daha mutlu yapacaktır.

Mutlu olmak için hayatımızda köklü değişikliklere ihtiyacımız yok. Hayatımıza yapacağımız küçük dokunuşlarla mutluluğu yakalayabiliriz. Peki mutlu olmak için neler yapmalıyız?

➡ Gülümseyin

Gülümsemek, insanda pozitif duyguların başlangıcıdır. Gülümseyerek karşımızdakine verdiğimiz samimi mesaj, aynı pozitif etkiyi karşımızdaki kişiden almamızı sağlar. Çünkü içten bir gülümseme karşımızdaki insana “seni önemsiyorum” demektir. Aynı zamanda dinimizde de sevap niteliğindedir. O zaman asık suratlardan derhal kurtuluyoruz.

➡ Sevginizi söylemekten çekinmeyin

Zaman hızla akmakta ve sevdiklerimiz ne kadar daha yanımızda bunu bilemeyiz. Kaç yıl ya da kaç ay, kaç saat onların sevgisini yaşama fırsatımız olacağının belli olmadığı dünyada, sevdiklerimize ayırıcağımız küçük zamanlar bizim hayata bağlanmamızı ve mutlu olmamızı sağlar. Küçük meseleler için birbirimizi kırmak yerine, “Yanımda olmasaydı ne yapardım?” sorusunu sormak yıkıcı davranışlarlardan uzak durmamızı sağlarken daha yapıcı davranmamızı sağlar. Sevdiklerimiz bize verilmiş bir nimettir. O nimetlere sevildiklerini belli edin.

➡ Başarısızlıklarımız Başarı Yolundaki Derslerdir; Üzülmeyin

İş yerinde veya okulda yeteri kadar çalışmamıza rağmen istediklerinizi elde edememiş olabiliriz. Kaç kere denediğimiz halde sınavları kazanamamış olabiliriz. Bu, hayatın karşımıza daha iyi fırsatlar çıkaracağı anlamına gelir. Örneğin büyük başarılar elde etmiş bir şirket patronunun yada büyük bir yazarın veya adını büyük kitlelere duyurmuş bir sanatçının hayat hikayesini okuduğumuzda çektiği zorlukların hiç de az olmadığını görürüz. Sabredin ve çalışmaya devam edin. Çünkü Allah çalışanın elini asla boş bırakmaz.

➡ İnsanlar konuşur; Takmayın

İnsanlar konuşan bir varlıktır. Ağızlardan çıkan her söz sizi hoşnut etmeyebilir. örneğin; işimizle ilgili eleştiriler alabiliriz ya da görünüşümüzle ilgili sözler bizi incitebilir. Eğer bunları kulak arkası yapmayı öğrenemezsek, bu durum bizi zamanla yıpratabilir. “Ben değerliyim ve böyle güzelim” demesini öğrenmeliyiz.

➡ İnsanlar hata yapabilen bir varlıktır; Ders alın ve yolunuza devam edin

Hepimizin hataları olmuştur. Olacaktır. Sürekli kafamızı geri sarıp bunları düşünürsek mutluluğun tadını alamayız. kural basit; pişmanlıklarından ders çıkar ve yoluna devam et.

➡ Kendinize hobi edinin

Stres atacağımız, kafamızın içindeki karmaşayı atabileceğimiz bir hobi faydalı olacaktır. Bu, ilgi alanlarına göre değişir ve size uygun hobiyi bulun.

Mutluluk sizinle olsun!

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here