Dünya İyilik Günü: Dünya Böyle, Çünkü Sen Böylesin!

0
21

Bugün 13 Kasım Dünya İyilik Günü

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Çin, Brezilya, Fransa, İtalya, Hindistan, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya gibi üye ülkelerin 1998 yılındaki bir hareketiyle bugün Dünya İyilik Günü olarak kabul edildi..

Sembolü çeşitli renkleri ile dünyadaki insanların çeşitliliğini vurgulayan ‘kozmos çiçeği’ olan kuruluşun amacı, ‘daha iyi ve daha merhametli bir dünya inşa etmek, her bireye dünya vatandaşı olduğunu fark ettirmek.’

Özel günlerin amacı günü sadece o gün kutlanması değil, bilakis güne konu olan temaya, mesaja dikkat çekmektir.
Biz de bugün bu vesilesiyle bir düşünelim;

Acaba hayatı iyi niyet ve hoşgörü  ile yaşayabiliyor muyuz?
İyilik beklediğimiz kadar, biz de başkalarına karşı, kendimize karşı, doğaya, hayvanlara, hayata karşı iyi miyiz?
Kendi doğrularımızın, inançlarımızın, değerlerimizin esiri olmadan, sırf sevgiden dolayı iyi insan olabiliyor muyuz?
En son ne zaman birine iyilik yaptık?
İnsan ayırt etmeden iyilik yapıyor muyuz?
Ve en can alıcı soru; bu iyilikleri karşılık beklemeden yapabiliyor muyuz?

Cuma akşamı BKM’de Erdal Tosun ve Gürdal Tosun kardeşleri anma gecesi vardı. BKM, bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Komedi Festivali’nin açılışını, tiyatroya ve komediye gönül veren iki ismi anarak yaptı. BKM, Tosun kardeşlerin eşine dostuna ve sanat camiasından dahil olmak isteyen herkese kamera göndermiş. Tek tek Erdal ve Gürdal Tosun hakkında yorumlar yapılmış, anılar anlatılmış. Güzel bir montaj sonrası harika bir çalışma çıkmış ortaya. Yılmaz Erdoğan‘ın moderatörlüğünde izlediğimiz, Erdal Tosun’un eşi İlknur Tosun‘un da büyük katkılarıyla hayata geçen bu çalışma için, buradan da emeklerine yüreklerine sağlık diyorum. Gözlerim dolu dolu, akan rimelimi silerek izledim bu çalışmayı ve dedim ki, iyi insan olmak böyle bir şey işte. Koca ömürden, koca dünyadan geriye insanin yaptıkları iyilikler kalıyor geriye. İstisnasiz herkes Tosun Ailesi‘nin ne kadar iyi olduğundan, sadece Erdal ve Gürdal’ın değil, tüm ailenin yüreklerinin de, evlerinin kapılarının da, masalarının da herkese, özellikle Tosun kardeşlerin öğrenci arkadaşlarına sürekli açık olduğundan, onların döneminde, o evde uyumamış, ısınmamış, yemek yememiş bir öğrenci neredeyse bulunmadığından bahsedip, anne babalarının da en az Erdal ve Gürdal Tosun kadar iyi insanlar olduğundan bahsetmişti. Sahne arkasında dahi nasıl da dert dinleyip, destek olduklarına, bilgi birikimlerini paylaşmalarına kadar daha yığınla güzel şey anlatıldı.

İzlerken, çocukluğumun Bir Demet Tiyatrosu gözümün önündeydi. Çocukken ve şimdi dahil kahkahalarla izlediğim oyuncuları gözyaşı ve özlemle andım.
Ve dedim ki,  ‘İyi insan olmakla başlıyor her şey.’  Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ başta olmak üzere sevenlerinin özenle toplandığı salonda, anladım ki, insan iyi olunca, sanat da iyi oluyor.
İnsan iyi olunca, ailesi de, çevresi de, işi de, ömrüne sığdırdığı anıları da iyi oluyor.
Ve bu dünyayı sadece iyilik döndürüyor!
Stefano D’Anna der ki, ‘Dünya böyle, ÇÜNKÜ SEN BÖYLESİN!’
Hepimizin dünyası aslında kendimiz gibi. Hareketlerimiz ve düşüncelerimizle şekillenen dünyada en önemli ve en çok ihtiyaç duyulan şeyin iyilik ve sevgi olması da bizlerin eksiği.
Dünya üzerindeki gelmiş geçmiş tüm dinlerin ortak emri iyi insan olmak. İslamın temelinde de iyilik yatıyor. Müslümanların en mübarek günlerinden bir olan Cuma namazlarında, Cuma Hutbesi’nde her hafta şu okunuyor; “Muhakkak ki ALLAH adaleti, iyiliği ve akrabaya yardım etmeyi emreder. Azgınlığı, kötülüğü ve çirkin işleri yasaklar.”

Her insan sadece kendine, ailesine, akrabasına iyi olsa, herkesin birbiriyle akraba olduğu bu dünya daha yaşanılası bir yer olur. Açlık, terör, tecavüz, cinayet olmaz; savaşlar olmaz. Herkes birey olarak üzerine düşen iyiliği yapsa, dünyaya sevgi ve hoşgörü hakim olur.
Stefano D’Anna’ya selam ederek, şikayet ettiğimiz savaşla, açlıkla, vicdanla sınanan dünya böyle. Çünkü biz böyleyiz, diyorum.

Dünya İyilik Günü’nde, başta kendim olmak üzere, bugünden başlayarak birey olarak hepimizi, gülümsemeye, sevmeye, hoşgörüye, iyi insan olmaya ve karşılıksız, çıkarsız iyilik yapmaya davet ediyorum.

Sevgiyle,
İyilikle kalın…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here