Dünya Hoşgörü Günü

0

Sevgiyi, hoşgörüyü yalan ve çıkardan uzak tutup, hilesiz bir biçimde gönlümüze dokuduğumuzda ve yüreğimize nakış nakış işlediğimizde, sığ ve kirli sularda kürek çekmekten kurtulur, gerçek doygunluğu, doğruluğu, mutluluğu ve erdemi yakalamış oluruz..

Bugün Dünya Hoşgörü Günü 16 Kasım 2017

           Alışkanlıklar, ön yargılar, bir toplumu tümden aşağılamalar ve kontrol altına alınamayan intikam, kin, nefret gibi olumsuz duygular tüm toplumlara ve tüm insanlığa ancak zarar getirir. Yararlı olunamıyor isek bari dünyanın ve insanlığın gelişmesine, zarar vermeyelim.. İnsan, tabiatından kendisinde var olan kötü huylarından istese de kolay kolay vazgeçemez Ancak insan gerçekçi, insancıl, karşı fikirlere tahammül gösteren, inançlara saygılı, mantıklı bir eğitim ve iyi bir terbiye ile zaafları baskı altına alınıp, güzel tarafları öne çıkartırsa iyilik, merhamet ve hoşgörü gibi kavramların kapıları açılır ve insanın kendisinde var olan kötü huyların önü kesilebilir ..Eğer çocuğunuzun hayatta kendine güvenen kişilikli, kötülüklerden uzak, çevresine sevgi dolu gözlerle bakmasını ve insanları, hayvanları sevmesini istiyorsanız; Beynini sürekli olumlu düşüncelere yöneltip, başkaların hakkına saygılı olmasını sağlayın kötülüğün, mutsuzluğun, umutsuzluğun, sevgisizliğin, kıskançlığın, kısacası başarısızlığa ve kötülüğe neden olan olumsuz duygu ve düşüncelerden arınmasını gerçekleştirmeye çalışın..

Sevgi ve hoşgörünün çağımızda insanlar arası, toplumlar arası, en önemli barışçıl etken olduğunu unutmamalıyız, sevgi, dostluk ve hoşgörü, insanlar bir birleri ve gerçeklik arayışındaki ilişkiyi, doğru kullanabilmelerinin, güven duygusunu hissedebilmeleri nin biricik yoludur.. Çağımızda insanlığın büyük uyanış içine girdiği demokratlık, (hümanist) insancıl değerlerin yüceldiği dünyamızda, insanların hala palavra ve kafaları bir örümcek ağı gibi saran şovenizm, dini fanatizm gibi çağ dışı fikirler bilin ki toplumsal baskı sebebiyle kabul görür..Nasıl İran’dan Türkiye’ye gelenler içki  içip rahatça eğlenebiliyorsa günah kavramını düşünmeden her şey zorunluluktan yaşanılıyor, sadece itiraf edilemiyor..İkiyüzlü bir inanç kimseye mutluluk getirmez, Mevla’nın dediği gibi ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi olmaktır marifet..

Hoşgörü eğitimi ilk başta kişide filizlenir sonra ailede başlar ve toplumla devam eder..Unutulmasın ki okumak birçok şeyi değiştirir, o yüzden kişinin gelişiminin en temel kaynağı yine kendisidir..Ufuklar aydınlanınca ışık belirir, karanlık kaybolur herkeste ışığı görünce aydınlıkta kalmak ister öyle değil mi..? Sonradan öğrenilmiyor mu bildiğimiz tüm doğrular ve cahilce tavırlarımızdan utanıp sıkılırız ..O yüzden bize ne öğretilmişse öğretilsin sorgulayalım bir topluluk dedi diye kabullenmeyelim kendimiz karar verelim..

Hoşgörü, teker teker insanların veya toplumların içinde barındırdığı farklılıklara rağmen, onları bütünlük içinde değerlendirmenin ve kucaklamanın en sağlam yoludur. Erdemdir, uygarlıktır. Her olaya sabırla yaklaşmaktır. İyi niyettir. Hoş karşılamaktır. Affedilebilir olumsuz davranışlara karşı tepkisiz kalmaktır. Hoşgörü, saygıdır, açık olmaktır hayata, yeni düşüncelere. Dinlemeyi bilmektir. Yani Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi :

“Uygarlık demek, bağışlama ve hoşgörü demektir.”Mustafa Kemal Atatürk

Prof. Dr. Sayın Üstün Dökmen hocamızın konferanslarında anlattığı bir örnek vardır. Hepimiz eşeklerin ne kadar inatçı hayvanlar olduğunu biliriz. Bir gün bir arkadaşı hocamıza aslında eşeklerin hiç de inatçı olmadıklarını yanlış anlaşıldıklarını bakın nasıl açıklamış; meğer eşeklerin gözleri çok keskin görürmüş. Çok uzaklardaki yılanı bile seçermiş. Eee yılanı görünce de tehlike sezinlediği için sahibi ne kadar zorlarsa zorlasın yerinden kıpırdamazmış. Bundan dolayı adını inatçıya çıkarmışız. İşte ben bunu öğrendikten sonra eşeklere daha hoşgörülü bakmaya başladım: Sahip olduğumuz ön yargılarımız karşımızdakine göstereceğimiz hoşgörüyü ne kadar etkiliyor değil mi?

“Hoşgörü nedir? Hoşgörü insanlığın bir parçasıdır. Hepimizin hataları ve eksikleri var; gelin karşılıklı olarak birbirimizin hata ve eksiklerini bağışlayalım, çünkü, hoşgörü doğanın ilk yasasıdır. ”

Voltaire kulak verirsek eğer;

Hoşgörü konusunda aslında söylemek isteyip de söyleyemediklerim ve sizlerin düşüncelerini tam olarak seslendiremediğim için hoş görülmek umuduyla..

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here