Dünya Hijyen Günü

0
75
Dünya Hijyen Günü
Dünya Hijyen Günü

                     

DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

 

Dünya Hijyen Günü: Dünya da ilk kez  Türkiye’de 2011 yılında kutlanmaya başlanmıştır. 

16 Ocak Dünya Hijyen Günü “hijyen elçileri” tarafından Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk Pediatri Kurumu’nun katkılarıyla hayata geçirilmiştir. 

16 Ocak Dünya Hijyen Günü "hijyen elçileri" tarafından Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk Pediatri Kurumu'nun katkılarıyla hayata geçirilmiştir. 

 

 

Hayata geçirildikten kısa bir süre sonra bilim adamları, hekimler, aileler ve medya desteği’nin yardımı ile ülkemiz de hızla yayılmaktadır. Dünya Hijyen Günü’nün önemini vurgulamak için her sene çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 

 

 

 

Hijyen Nedir?

Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilecek tüm ortamlardan korunmak için yapılan uygulamalar ve alınan temizlik önlemleri’nin tümüne hijyen denilmektedir. 

Peki sizce hijyen ve temizlik aynı anlama mı gelmektedir?

Hijyen ve temizlik aynı anlama gelmemektedir. 

Temizlik yapılan bir ortamın sanılanın aksine hijyenik olmayabilir. Hijyen: temizlik yapılan ortamda bulunan zararlı bakteri, virüs ve mikrobiyal canlıları engellemek veya ortadan kaldırmak demektir. Sizce temizlik yaptığınız zaman bakterilerden arındığına güveniyor musunuz?

Hijyenik Koşullar Sağlanmazsa Ne Olur?

 • Mikroplar, hızlı bir şekilde üreyerek sağlığımızı tehlikeye sokar. 

Bakteriler, virüsler, mayalar, mantar ve küfler çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük, ancak mikroskopla görülebilen canlı çeşitleridir. 

Karıştırmamalıyız ki mikroorganizmaların faydalı ve zararlı olanları da bulunmaktadır. 

FAYDALI;

 • Mayalar (Ekmek ve bira yapımında kullanılmaktadır)
 • Küf (Peynir yapımında kullandığımız bir çeşit mikroorganizmadır)
 • Bakteriler (Fırıncılık ve sos yapımında kullanılanlar)

ZARARLARI;

 • Patojen 
 • Bozucu (Küfler, maya, lactobacilli ‘süt’

Mikrop Nedir?

Mikrop Fen derslerinde öğrendiğimiz gibi tekhücreli küçük bir canlıdır. Çoğu çeşitli hastalıkların sebebidir. 

Peki mikroplar nereden gelir?

 • Toparaktan
 • Havadan 
 • Sudan 
 • Kişiden

Mikropların üreyebilmesi, yayılabilmesi, gelişebilmesi için suya, gıda meddelerine ihtiyaçları vardır.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsak kişisel temizliğimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Ancak bebekler ve çocuklar için hijyen ebeveynlerin kontrolündedir. Çocuklarımızın mikroplardan korunabilmesi için dikkat edilmesi gereken faktörler arasında hijyen başı çekmektedir. Okul öncesi dönemde çocuklar temizlik alışkanlıklarını kazanmaya başlıyor. Aile için de başlayan eğitim okulda da devam ediyor. Çocuklarda hijyen denilince ebeveynlerin ilk akıllarına el yıkama, diş fırçalama, tükettiği besinlerin temizliği gelmektedir. 

Çocuklarda Hijyen 

Okula öncesi dönemde ebeveynlerin çocuklara öğretmesi gereken ilk alışkanlık: el yıkamaktır. Ebeveynlerin çocuklara doğru el yıkama konusunda örnek olması gerekiyor. Çünkü çocuklar genelde büyüklerini taklit ettiği için biz ebeveynlere de burada büyük iş düşmektedir. Çocuklarımızın mutlaka ellerini yıkamaları gereken anlar bulunmaktadır. 

 

Okula öncesi dönemde ebeveynlerin çocuklara öğretmesi gereken ilk alışkanlık: el yıkamaktır. Ebeveynlerin çocuklara doğru el yıkama konusunda örnek olması gerekiyor. Çünkü çocuklar genelde büyüklerini taklit ettiği için biz ebeveynlere de burada büyük iş düşmektedir. Çocuklarımızın mutlaka ellerini yıkamaları gereken anlar bulunmaktadır. 

 

 

10 Madde de Çocukların Mutlaka Ellerini Yıkamaları Gereken Anlar;

 ➡ Yemekten önce ve sonra

 ➡ Hayvanlara temas edildikten sonra

 ➡ Dışarıdan eve gelindiği zaman

 ➡ Parkta veyahut dışarıda oyun oynadıktan sonra

 ➡ Tuvalet ihtiyacından önce ve sonra

 ➡ Saçlar tarandıktan sonra

 ➡ Para, telefon gibi ortak kullanılan araç ve eşyaların kullanımından sonra

 ➡ Öksürme ve hapşırmadan sonra

 ➡ Ellerinin kirli olduğunu düşünüldüğü zaman

 ➡ Hastane gibi ortamlarda bulunduktan sonra

 

Eller Nasıl Yıkanmalı?

El yıkanma alışkanlığı’nın kazandırılması’nın yanı sıra ellerin nasıl yıkanacağı da önemlidir. Burada devreye yeniden ebeveynler giriyor. Ebeveynlerin çocuklara el yıkamayı öğretirken şu adımları izlemesi gerekmektedir;

El yıkanma alışkanlığı'nın kazandırılması'nın yanı sıra ellerin nasıl yıkanacağı da önemlidir. Burada devreye yeniden ebeveynler giriyor. Ebeveynlerin çocuklara el yıkamayı öğretirken şu adımları izlemesi gerekmektedir

 

 • Eller su ile ıslatıldıktan sonra bilekleri de içine alacak biçimde: avuç içi, el sırtı, parmak araları ve tırnak dipleri 30 saniye boyunca sabun ile ovolanır
 • Bol su ile durulanır
 • Nemli eller mantar gibi bazı mikroorganizmaların üremesine sebep olabileceği için eller kağıt havlu ile kurulanır.
 • Kullanılan kağıt havlu ile musluk kapatılır çöpe temas edilmeden çöpe atılır

 

Mikroplardan olabildiğince sterilize edilmiş bir hayat yaşayabilmek adına kişisel temizliğimiz olsun ev temizliği olsun dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Mikroplardan korunmak için el yıkama’nın hayatımız da önemli yer kapladığını dikkat çeken Dettol: “bakteriler, doğru yıkanmadığı sürece ellerimizde barınmaya devam etmektedir.” ifadelerini kullanmıştır. Bunun için Dettol Türkiye: 3 yıldır “16 Ocak Hijyen Günü, sevdiklerinize doğru hijyen alışkanlıkları ile korumanızı başlatacağınız gün olsun” diyor. 

HERKESİN 16 OCAK DÜNYA HİJYEN GÜNÜ KUTLU OLSUN !

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here