Dünya Hepatit Bilinçlendirme Günü

0
Her yıl 1 Ekim, Dünya Hepatit Bilinçlendrime Günü olarak kutlanmaktadır. 1 Ekim Viral Hepatit B hastalığının yüzey antijeni olarak bilinen “HBsAg”-nin bulunduğu gün olup, Hepatit B'nin ilacının bulunmasında çok büyük rol oynamıştır. Dünya Sağlık Örgütünün kararıyla bu günün “Dünya Hepatit Bilinçlendirme Günü” olarak anılmasına karar verilmiştir.

Her yıl 1 Ekim, Dünya Hepatit Bilinçlendrime Günü olarak kutlanmaktadır. 1 Ekim Viral Hepatit B hastalığının yüzey antijeni olarak bilinen “HBsAg”-nin bulunduğu gün olup, Hepatit B’nin ilacının bulunmasında çok büyük rol oynamıştır. Dünya Sağlık Örgütünün kararıyla bu günün “Dünya Hepatit Bilinçlendirme Günü” olarak anılmasına karar verilmiştir.

Her yıl 1 milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olan hepatit; kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları ile bulaşıyor.

Hepatit çoğunlukla virüslerden bulaşır. Hepatit hastalığının 7 türü olup A, E, F tipi hepatitler, virüs bulaşan su ve besin maddelerinin ağızdan alınması ile oluşur. B, C, D, G türü hepatitler ise kanla temas, tükürük ve cinsel ilişki yoluyla bulaşır.

Hepatit A, Hepatit A virüsünün neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. Ülkemizde, genellikle okul çağı çocuklarında sık görülür. Tuvalet hijyeni kötü olan kişilerin ellerini yıkamaması ve sonrasında yiyecek-içeceklere dokunması sonucu kişiden kişiye bulaşır. Bu nedenle, kişisel hijyenin ve sağlık koşullarının yetersiz ve kötü olduğu toplu yaşanan yerlerde kolayca yayılır.

Hepatit B ve C hastalığına sebep olan virüsler sessizdir. Pek çok insan farkında olmadan bu virüsü almış olabilir ve hiçbir belirti olmaksızın bu virüsü taşıyabilir. Tedavi edilmez ise her iki virüs de karaciğer sirozuna neden olabilir. Siroz ise kanama, asit, koma, karaciğer yetmezliği gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar ya da ölüm ile sonuçlanabilir. Uzun süreli Hepatit B hastalığında siroz ortaya çıkmadan önce de karaciğer kanseri görülebilir.

Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarının bulaşma yolları şunlardır:
– Kan ve diğer vücut sıvılarıyla bulaşma
– Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (kesik-açık yara vb) mikrobun bulaşması
– Cinsel ilişki
– Hepatit taşıyıcı gebeden bebeğine bulaşma

Hepatit B Risk Grupları:
Hepatit B\’li anneden doğan bebekler,
Hepatit B taşıyıcısı ile aile içi temas edenlerden aşısız olanlar,
– Çok sayıda cinsel eşi olanlar ve para karşılığı cinsel ilişkide bulunanlar,
– Kan ve kan ürünleri kullananlar,
– Hemodiyaliz uygulanan kişiler,
– Damar içi ilaç bağımlıları,
– Hasta ve hasta çıkartıları ile teması bulunan tüm sağlık personeli
– Toplu halde bulunulan yerlerde (okullar, kreşler, kışlalar, yurtlar, huzurevleri, v.b.) yaşayanlar,
– Steril olmayan aletlerle yapılan sünnet ve kulak delme gibi işlemler de Hepatit B\’nin bulaşması için önemli bir risk oluşturmaktadır
– Berberler, kuaförler, manikür-pedikürcüler, itfaiye personeli, askerler, polis memurları, kazalarda ve afetlerde ilk yardım uygulayan kişiler de risk grubunda yer almaktadır.

 

Ekleyecek Olursam:

Hepatit yılda yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne sebep olan hastalıktır. Buna dikkat edilmesi önemli husustur ve sağlıklı yaşamak gereklidir. Çevresel faktörler, ekonomik durum ne kadar da el vermese de sağlık her şeyden önce gelir ve telafisi olmayan sonuçlara sebep olur.

 BUGÜN DÜNYA HEPATİT BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ SİZLERİNDE HABERİ OLSUN!

                                                                                                                                          Sağlıcakla Kalın 🙂

 

 

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here