Dünya Harikası Nemrut Dağı

0

Dünya Harikası Nemrut Dağı

Nemrut Dağı sadece ülkemizin değil dünyanın nadide yerlerinden biridir.

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Tanrıları simgeleyen bu heykeller, yüzyıllar boyu yalnızlığa terk edilmişlerdir. Sadece Dutluca, Harik, Gerger, Pütürge gibi yörelerden gelen avcılar ve çobanlar haberdar olabilmişler ve bunlar, günümüzden yaklaşık 150 yıl önce askeri amaçlarla yöreyi gezen, Prusyalı subaylar Helmut ile Moltke’yi kalıntılardan haberdar etmişlerdir. Sonrasında Nemrut Dağı zirvesindeki heykel başlarından tüm dünya haberdar olmuş; araştırmalar, kazılar birbirini izlemiş ve Nemrut ile ilgili bir yığın bilgi ortaya çıkarılmıştır.

Güneydoğu torosların en yüksek noktasıdır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı, çevresindeki Kommagene Uygarlığı eserleri ile birlikte ülkemizin önemli milli parklarından biridir. Nemrut Dağı’ndaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer alıyor.

Adıyaman  il sınırında olmasına rağmen Malatya merkezden daha rahat ulaşılabilen, özellikle Japon turistlerin çok sevdiği; Malatya’dan açılan yeni yolun tamamlanmasıyla daha iyi ulaşım ve konaklama şartlarına sahip olacak dünyanın 8. harikası sayılan tarihi eserlerin bulunduğu dağımızdır.
İnsanı Bin Bir Gece Masalları’na sürükleyen muhteşem doğa harikası dağın üzerinde yığma taşlardan yapılmış bir tepe Tümülüs var. 50 metre civarı yüksekliğinde ama bu günün teknolojisiyle bile yapılması zor olan, o binlerce ton taşın tepeye nasıl yığılmış olduğu gizemini koruyor.

Nemrut Dağı’nı gezerken eskiden olmuş tüm tarihi olayları çevresinde hissedebilirsiniz. Üstelik gün doğumu ve batımının en harika göründüğü yere gidip o görüntüye şahit olmak her şeye değer. Kayıp olan tüm duygularınızı güneşin batışını izlerken bulacaksınız.
Adıyaman ve Malatya arasındaki iller tarafından paylaşılamayan Nemrut Dağı, kimilerine göre Bitlis’e bağlıdır. Genç bir yanardağdır ve Van Gölü’nün batısında kalır.
Sözün özü, gidilmesinden asla pişmanlık duyulmayacak bir mekandır Nemrut.

Nemrut Dağı’nın 2.150 m yüksekliğindeki zirvesinde aslanlı horoskop, bilinen en eski horoskoptur. Aslanın üzerinde 16 ışından oluşan 3 adet yıldız vardır ve bunlar Mars, Merkür ve Jüpiter gezegenlerini temsil etmektedirler. Aslanlı horoskop gök cisimlerinin bir anlık konumunu gösterir. Önümüzdeki 25.000 yıl içerisinde bir daha yaşanmayacak bir ana tanıklık edilir. Güneşin, etkisi azalan ışığının altında çıkan yeni ayın ve onun hemen üzerinde Kral yıldızı olarak bilinen Regulus yıldızının güçlü parıltısı yüzleri aydınlatır. Önceki gecelerde Jüpiter, Merkür ve Mars gökyüzünde adeta krallara layık bir geçiş töreni sergiler. Tüm bu seremoni bittikten sonra Kommagene halkı tanrılarının yeni krallarını ziyarete geldiklerine inanarak evlerine dönerler.
Burası doğu ve batı kültürlerin sentezi olduğu için ve yapılan dönemde böyle bir şeyin ilk olması nedeniyle dünyanın 8.harikası denmiştir.

Buraya kadar Nemrut’un tanıtımı tamam da bir insana böyle bir anıtı yaptırabilecek şeyin ne olduğunu düşünmemek elde değil. Yazıtlara, heykellere ve Nemrut Dağı’nın büyüklüğünü düşününce akla ilk gelen şey büyük bir kendine güveniş galiba. Hatta böylesine bir tapınak güvenden çok kendini beğenmişlik değerlendirilse daha doğru olur.
Bu gün Nemrut Dağı için anlatılan efsaneleri Kahtalılar bile bilmez. Ama oraya giden herkes dağın mistik bir havası olduğundan, büyülendiklerinden bahseder. Tümülüsün içindeki mezarın sismolojik araştırmalar sonucu varlığı kanıtlansa da zarar vermemek için açılmamıştır. İnsanlar zarar vermekten kaçınırken, iklim şartları buradaki heykellere zarar vermektedir.

Ülkemde görmek istediğim yerler arasında bir Mardin şehri bir de Nemrut dağı vardır. Oradaki güneşin doğuşunu, batışını izlemek nasip olur mu bilmem ancak böylesine zengin kültürlere sahip olup yerinde görmemek büyük bir eksiklik efendim..

Özge Güneş

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here