Dünya Genelinde En Çok Tercih Edilen 10 Spor Dalı

0

 

Dünya Genelinde En Çok Tercih Edilen 10 Spor Dalı:

Spor, eğlence ve kültürel açıdan hayatımızda önemli bir yere sahip. Bazı spor dalları Dünya’nın her yerinde büyük ilgi görüyor. Hatta bazı insanların, vazgeçilmez tutkuları haline gelmiş durumda.  Dünya’nın farklı bölgelerinde, farklı sporlar, gözde olarak kabul ediliyor.

Bugünkü yazımızda sizlere, Dünya’da en çok tercih edilen 10 spor dalı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İşte Dünya genelinde insanlar tarafından en çok tercih edilen spor dalları;

 

1- FUTBOL;

Spor denilince ilk akla, gelen ve Dünya’nın her yerinde 1. sırada yer alan futbol…

Şaşırdık mı? Tabii ki hayır.

Çoğunluğu erkekler tarafından takip edilen futbolun, fanatik sayısı oldukça fazla. Kadınlar arasında da rağbet gören futbol açık ara farkla Dünya’nın en gözde ve birinci  spor dalı diyebiliriz.

Televizyonda izlenme oranına baktığımız zaman futbol kesinlikle yıldız bir spor dalı. Ve bu durum, hiç değişmeyecek gibi görünüyor.  Geniş seyirci kitlesi, sponsor gelirleri, ve ikona dönüşen başarılı futbolcuları sayesinde, futbol, bu gününü ve geleceğini garanti altına almış durumda.

Ülkemizde, futbol dışı faktörler yüzünden, derin yaralar alan futbol, tribünleri doldurma konusunda sorun yaşasa da, bu durum futbolun popülerliğini ve en sevilen spor olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

 

2- BASKETBOL;

Listemizde futboldan sonra 2. Sırayı alan spor dalımız basketbol.

Basketbolun tüm Dünya’da bilinmesinin ve oynanmasının sebeplerinden biri, (NBA ve Eurolague)  gibi iki büyük dev organizasyon, ikinci sebebi ise yerel ve bölgesel basketbol ligleri’dir.

Basketbol, Amerika, Kanada ve tüm Avrupa’da çok fazla rağbet gören bir spor dalı. Bunun yanı sıra Çin, Brezilya, Avustralya ve bazı Afrika ülkelerinde, basketbol çoğunlukla dolu salonlarda oynanıyor.

Ülkemizde ise Erkekler Basketbol Ligi’miz  Dünya’nın en iyi  ligleri arasında yer alıyor. Kulüp takımlarımız, son zamanlarda yapılan yatırımlar sayesinde Avrupa’nın zirvesine oynayabiliyor.

 

3- KRİKET;

Listemizin 3. sırasında yer alan  kriket, özellikle eski İngiliz İmparatorluğu ülkelerinde büyük bir izlenme kitlesine sahip. Kriketin, kültürel bir değer taşıması da bu denli sevilmesinin nedenlerinden biri.

Hindistan, Bangladeş, Pakistan, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde, kriket adeta çılgın bir şekilde takip edilmektedir. Krikette popülerlik,Milli Takımlar ve kulüp takımları boyutunda en üst seviyede yaşanmaktadır. Kriket sporu, ülkemizde (istisnalar) dışında bilinmiyor ve oynanmıyor.

 

4- ATLETİZM;

4 yılda bir düzenlenen Yaz Olimpiyat oyunlarında en çok izlenen spor dalı olan atletizm, bu performansıyla listemizin dördüncü sırasında yerini almayı başarıyor.

Branşlara göre ayrılan atletizm neredeyse tüm Dünya’da sevilen bir spor dalıdır.

Atletizmi branşlara ayırdığımız zaman, özellikle kısa mesafe koşularında Amerika ve Karayip ülkeleri, orta ve uzun mesafe koşularında Afrika, atışlarda Doğu Avrupa şeklinde sıralayabiliriz.

Atletizm, son dönemlerde ülkemizde doping skandalları ve devşirme sporcular ile sıkıca anılsa da,popülerliği, elde edilen uluslararası başarılar ile eşit durumda.

 

5- TENİS;

Listemizin 5. sırasında, Dünya’nın en popüler bireysel sporu olan tenis yer alıyor. Tenis sporunu, Grend Slam ‘ ler ve düzenlenen diğer mobil turnuvalar, tüm Dünya’ da heyecanlı ve taze kılıyor.

Amerika, İngiltere, Fransa ve Avustralya tenis sporunun en popüler olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Ayrıca çıkardıkları başarılı oyuncular nedeniyle, Sırbistan, İspanya ve Güney Kıbrıs gibi ülkeler tenis sporunu yakından takip ediyor.

Ülkemiz son yıllarda, gezici turnuvalara ev sahipliği yaparak, önemli bir adım atmış oldu. Bundan sonrası başarılı oyuncular yetiştirip çıkarmaya kalıyor!

 

6- RAGBİ;

Ragbi, eski İngiliz İmparatorluğu ülkelerinde heyecan ve büyük bir keyifle takip ediliyor.

Ragbi sporu, İrlanda, İskoçya, İngiltere, Galler ve bazı Avrupa ülkelerinde büyük ilgi görüyor. Milli Takımlar bazında önemli organizasyonlara sahip olan ragbi, düzenlenen bu organizasyonlar sayesinde popülerliğini arttırıyor.

Ragbi, ülkemizde yok diyemeyiz. Fakat bilinen bir oyun değil.Türkiye’de çok az insan tarafından takip ediliyor ve oynanıyor.

 

7- BOKS;

En çok tercih edilen spor dalları sıralamamız da, 7. sırayı boks alıyor.

Boks, Latin Amerika ülkeleri, Filipinler, Japonya ve Rusya gibi ülkelerde amatör ve profesyonel anlamda seviliyor. Bu ülkelerde yetenekli boks sporcuları yetiştiriliyor. Ekonomik boyutu sebebiyle, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde, boks büyük seyirci kitleleri toplayabiliyor.

Ülkemizde ise geçmişte elde ettiğimiz olimpik başarıları artık elde edemiyoruz. Bu durum, boks sporunun popülerliğini doğal olarak etkiliyor.

 

8- BUZ HOKEYİ;

8. sırada buz hokeyi yer alıyor.

Amerika’nın profesyonel Ligi (NHL) , buz hokeyini popüler kılan en önemli unsurlardan biridir. Bu ligin sezonluk ekonomik değeri, 1.4 milyar dolar olarak hesaplanmaktadır.

Amerika ve Kanada da en popüler sporlar arasında yer alan buz hokeyinin popülerliğini, “NHL” ye bağlayabiliriz.

Ülkemizde ise buz hokeyinin pek iç açıcı durumda olduğu söylenemez.

 

9- VOLEYBOL;

9. sırada ise voleybol sporumuz yer alıyor.

Voleybol, Dünya’ nın hemen hemen tüm ülkelerinde belirli sayıda hayran kitlesine sahip bir spor dalı.

Voleybol, Brezilya, İtalya, Güney Kore, Japonya ve Çin’de en sevilen spor dalları arasında yer almakta. Bunun en büyük sebebi ise takım sporlarının, bireysel sporların önünde bulunması diyebiliriz.

 

10- GOLF;

Sıradan onuncu ve son spor dalı olan golf var.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu sıralamaya giremeyecek kapasitede bir sporcu golf..

“TİGER WOOTS” gibi bir karakterin ortaya çıkmasıyla sponsorlar fikirlerini değiştirdi. Ve bu sporun daha büyük kitlelere ulaşabileceğini farkettiler. Bunun sonucunda profesyonel bir şekilde oynayan golf oyuncuları, inanılmaz paralar kazanmaya başladılar. Geçirilen bu dönüşüm sayesinde, golf listemizdeki yerini almayı başardı.

Ülkemizde ise golf ilerleme kaydediyor. Uluslararası şampiyonalar düzenlenmeye başladı.  Lakin toplumumuzda golfe  karşı bir ilgi olduğu pek söylenemez. Düzenlenen bu şampiyonalar, ülkemizin ve markalarımızın  itibarını yükseltmekten öteye gitmiyor maalesef.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here