Dünya Filistin Halkıyla Dayanışma Günü(29Kasım)

0
31

Dünya Filistin Halkıyla Dayanışma Günü (29 Kasım)

29 Kasım 1978’den bu yana Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla her yıl aynı günde ‘Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü‘ adı altında kutlanır.

Ülkemizde her yıl devlet büyüklerinin de katılımıyla gösteriler eşliğinde kutlanılmaktadır.

Filistin-İsrail ilişkisinde zulmünü her geçen gün arttıran İsrail’e karşı gerek halkımız ve STK’lar tarafından gerekse devlet büyüklerinin koyduğu tavırlarla tarafımızı net olarak göstererek Filistin’in sesi olma özelliğini taşıyan bir hale gelmiştir.

Filistinin uluslararası alanda saygınlığını kazanması için ülkemiz desteğini sürdürmektedir. Gerek yükselmesi için yapılan planlamalarla gerekse yardım amacıyla yapılan yaptırımlarla desteğini sürdürmüştür.

Filistin halkının refahını yükseltmek amacıyla tarafımızdan yapılan yardım miktarı 200 milyonlar Doları aşmış durumdadır.

Filistin’e ülkemizden yapılan destek yalnızca maddi destekle kalmamış, Birlşemiş Milletler Genel Kurulunda yapılan bir görüşmeden Filistin için “gözlemci olmayan devlet” kararının karşısında durmuş ve dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan konuşmayla desteğini sürdürmüş ve neticede 138 ülkenin oylarıyla “gözlemci devlet” statüsünü kazanıp taraf olma hakkını elde etmiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here