“Dünya Düzdür.” İddiası

0
18

Dünya şekli nasıldır? Bu soru M.Ö dahi insanların aklını hep kurcaladı. Pisagor ve Aristo’dan tutunda Macellan’a hatta günümüze kadar sürdü tartışmalar. Günümüzde hala düz olduğunu iddia eden büyük bir kesim bulunmakta. “İddia” diyorum çünkü bunlar birer teori değil. Çünkü teori,  farklı bilimsel gerçekleri birbirine bağlayarak gözlem ve deneyler baz alınarak açıklanır. Daha çok, bütün dünya bize yalan söyledi, bu tüm ülkelerin yarattığı bir komplo, bizim görevimiz de bunu ortaya çıkarmak düşüncesi. Sahiden böyle bir şey olabilir mi? Gelin tarihten bugüne olanları inceleyelim.

M.Ö dünyanın küre olduğu ilk açıklayan bilim insanları çalışmalar yapmıştır. Araştırmaları sonucu Aristo, Biruni, Pisagor gibi isimler dünyanın küre olduğunu söylemiştir. O dönemde her ne kadar bilim insanlarından destek görseler de çok fazla tepkiyle de karşılaşmışlar.

Bu konudaki en kapsamlı çalışmalar İskenderiye’de yapılmıştır. Bu sıralarda büyük coğrafyacı, astronom ve matematikçi olan Batlamyus düşünceleriyle ön sıralara geçmiştir. Dünya bir küredir fakat dünya sabit durmakta, güneş ile yıldızlar onun etrafında dönmektedirler. Güçlü matematiği ile kendi sistemini Almagest adındaki 13 ciltlik kitabında açıkladı. Ayrıca gözlemleyebildiği 48 takımyıldızı içeren bir yıldız kataloğu da vardı. Bunların hepsi bugün modern bilimde aynı isimlerle kullanılıyor. Gün dönümleri ve ekinokslar döneminde gökyüzünü düzenli olarak gözlemledi. Buradan da mevsimlerin süresini anlamaya başladı. Bu bilgiyle, Güneş‘in dünya etrafında yaptığını sandığı hareketleri anlamaya çalıştı. Tabi ki günümüz modern bilimine göre çalışması yanlıştı; fakat buna rağmen gökyüzünde neler olup bittiğine dair bilimsel bir yaklaşımı kullanan ilk kişiydi. Uzun süre Batlamyusçu yaklaşım kabul edildi. Ta ki Kopernik‘e kadar.

 Polonyalı astronom Kopernik (Nicolaus Copernicus), Dünya ile diğer gezegenlerin Güneş etrafında döndükleri esası kabul eden heliosentrik (Güneş merkezli) esası açıklamıştı. Yeni astronominin kurucusu kabul edilmiştir Kopernik. Bilindiği üzere bir din adamıydı ve kiliseden çekinmekteydi. O dönemin Hristiyan din adamlarınagöre Dünya, bir tepsi gibi düzdü.Aksini düşünenler ise ölüm ile cezalandırılıyordu. Kopernik en önemli eserinde “De revolutionibus orbium coelestium” heliosentrik teorisini detaylıca anlatarak bilime büyük hizmetlerde bulundu.

Daha günümüze yaklaşırsak Isaac Newtonun bir ağacın altında başına bir elma düşmesiyle ilgili hikayeyi duymuşsunuzdur. Newton, gezegenleri yöneten kuvvet yasasının yere düşmekte olan elmayı çeken kuvvet yasasıyla aynı matematik forma sahip olduğunu düşündü ve kitabında “Evrensel Kütle Çekim Kanunu” ile “Evrendeki her parçacık, başka bir parçacığı, kütlelerinin çarpımıyla doğru orantılı ve aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olan bir kuvvetle çeker.” şeklinde ifade etti.

Dünya’nın yuvarlak olduğunu fiilen kanıtlayan ilk kişi ise yaptığı deniz yolculuğu ile, Portekizli kaşif Ferdinand Magellan oldu.Sonuç olarak çeşitli bilimsel araştırmalar ve gözlemler sonucu dünyanın kutuplardan basık bir küre olduğunu biliyoruz.

Peki araştırmalar ve tartışmalar burada bitti mi? Bitmedi bitmeyecek de. Sürekli yeni teoriler geliştirilecek eski yanılgılar yerini belki yeni yanılgılara bırakacak çünkü bilim bu şekilde işler.

Şimdi gelelim düz dünya komplosuna. Bu fikrin oluşmasının belki en büyük sebebi NASA’nın Apollo Projesinin beşinci aşaması olan Apollon 11’in aslında Ay’a hiç iniş yapmadığına dair inançtır. Hatta Nasa’nın da bunu kabul eden bir açıklaması olduğu söylenir. (Nasa’nın hiçbir zaman böyle bir resmi açıklaması olmamıştır) Yani düşünceye göre aslında hiçbir uzay aracı henüz dünyadan çıkamamıştır. Uzaydan çekilen tüm fotoğraflar insan eliyle yapılmıştır. Milyarlarca bütçeyi buna ayırmış neredeyse doğru düzgün hiçbir konuda uzlaşamayan 50’den fazla uzay ajansına ev sahipliği yapan ülke el sıkışıp hadi tüm dünyayı kandıralım demiştir. Burada bir pragmatist yaklaşım yapmalıyım. Toplamda 1100 tane uyduyu yörüngeye sokan ülkelerin, 112 tane uzay aracı üreten firmanın yalan söylemesiyle kime ne faydası olacak nasıl bir çıkarı olacak anlamış değilim.

Burada yüzlerce cümleyle dünya neden yuvarlaktır düşüncesini kanıtlamaya çalışmayacağım. Belgeseller, kitaplar, internette bulabileceğiniz pek çok video, pek çok bilim insanının yaptığı çalışmalar bunu zaten yapmıştır. Ben günlük hayattaki gözümüzün önündeki gerçeklerden bahsedeceğim.

Verebileceğimiz çok örnek var ben birkaç tanesinden bahsedeceğim. En basitiyle başlayacağım. Akşam dışarıdan geldiniz koltuğunuza oturdunuz. Aldınız elinize kumandayı saatlerce dizinizi seyrettiniz. O sırada telefonunuz çaldı arayan patronunuz sana mail gönderdim bakman gerekiyor dedi. Açtınız interneti maili kontrol ettiniz. O sırada televizyonunuzda hava durumunu gösteriyor gece yağmur yağacak mı öğrendiniz. EVET! Buraya kadar yaptığınız her şey Dünya’nın çevresinde dolaşan tonlarca ağırlıktaki yapay uydular sayesinde. 

Eğer yumuşak bir zemine bir sopa saplarsanız gölge oluşturur. Gölge, zaman geçtikçe hareket eder. Eğer dünya düz olsaydı, farklı yerlerde saplanan iki sopa aynı gölgeyi üretirdi. Fakat öyle değil.

Yakın bir zamanda bir limanda veya sahilde bulunup bolca denize doğru baktıysanız, ilginç bir olguyu fark etmişsinizdir: yaklaşan gemiler ufuktan belirmiyor (Ki dünya düz olsaydı, böyle olurdu), daha ziyade denizin altında ortaya çıkıyor gibi görünüyor.

Dünya’nın sahiden düz olduğunu kabul edersek akla bir çok soruda geliyor. Dünya düz bir tepsi gibiyse ve güneş onun etrafında dönüp duruyorsa İskandinavya’da nasıl 6 ay gece ve 6 ay gündüz yaşanıyor? Eğer dünya düzse kütle çekim başka bir deyişle yer çekimi yok demektir. Öyleyse mavi bir tepsi gezegenimiz var. Böyle denilince tepsinin altında kalanlar nasıl yeryüzünde duruyor merak ediyoruz.

Günümüze kadar anlatılan tüm çalışmaların yalan olduğunu düşünüyorsanız çeşitli ülkelerde hala dünya düzdür diyenler için uluslararası konferanslar düzenleniyor ve bu konuda çekilmiş süper açıklayıcı, bilimsel gözlemlere dayanan videolarda bulunmakta. 

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here