Dünya Dışı Canlıların Varlığını Araştıran SETI Projesi

0
19

SETI Projesi Nedir ? 


Açılımı Search for Extra-Terrestrial Intelligence‘dir. Türkçesi Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması’ dır. 1971 yılında NASA tarafından başlatılmıştır. SETI, Dünya dışı başka bir gezegenden bize ulaşan çeşitli iletileri araştıran bir projedir. Proje, Dünya dışında yaşam olduğu düşünülerek,Dünya dışından gelebilecek radyo sinyallerini aramaktadır.

Bu iletişim tekniğini ilk olarak gerçekleştiren ünlü isimler Tesla ve Marconi‘ydi. NASA’nın bu projeyi başlatması için Amerika Hükümeti 14 milyon dolarlık masraf yapmıştır. Ardı gelen parasal destek bir anda kesilmiştir ve sebebi ise radyo sinyallerinden daha önemli olan UFO enkazlarının, uzaylıların bedenlerinin, resimlerin bulunmuş olmasıdır. Bu kanıtlara ulaşan Amerika, SETI‘nin gereksiz bir proje olduğunu düşünmüştür bu yüzden projeye yaptığı yardımı bırakmıştır.

Daha sonra dünyanın farklı yerlerine radyo sinyallerini algılayan cihazlar kurulmuştur. Dünya’nın farklı yerlerine yerleştirilen bu cihazlar çok önemli sinyaller kaydetmiştir. Bilinmesi gereken ve unutulmaması gereken en önemli şey, bu cihazlar evrende yalnız olmadığımızı kanıtlamışlardır. 

SETI projesi 2011 yılında durdurulmuştur. 2012 yılında tekrardan faaliyete geçmiştir. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here