Dünya Çapında Cadılar Bayramı

1
Dünya Çapında Cadılar Bayramı

 

Dünya Çapında Cadılar Bayramı

Dünyanın en eski tatillerinden biri olan Cadılar Bayramı, bugün dünyanın çeşitli yerlerinde hala kutlanmaktadır.

Meksika, Latin Amerika ve İspanya’da, 2 Kasım’da gerçekleşen Tüm Ruhların Günü, 31 Ekim akşamı başlayan üç günlük bir kutlamayla yapılıyor. Kutlamanın amacı ise ölüleri onurlandırmak.Birçok aile ölmüş yakınlarını onurlandırmak için şeker, çiçek, fotoğraf, merhumun en sevdiği yiyecek ve içecekleri ikram ediyor. Merhuma eve dönüş yolunda yardım etmesi için mumlar ve tütsüler yakıyor.

5 Kasım akşamı, İngiltere genelinde şenlikler ateşleniyor.

İngilizler, Martin Luther’in Protestan Reformasyonunun yayılmaya başlamasıyla birlikte Cadılar Bayramı kutlamayı bıraktı.

İrlanda’da gün hala Amerika’da olduğu gibi kutlanmaktadır. Kırsal alanlarda, şelale ateşleri Kelt günlerinde olduğu gibi yanar; çocuklar ülkenin dört bir yanında kostümler giyerek  akşamlarını mahallelerinde geçirirler.

 

Çoğu insan komşuları ve arkadaşlarıyla partilere katılır. Partilerde, bir dize üzerindeki elmanın bir kapı çerçevesine veya ağaca bağlı olduğu ve oyuncuların asılı elmayı ısırmaya çalıştıkları “snap-elma” da dahil olmak üzere eğlenceli oyunlar oynarlar.

Ayrıca İrlandalılar kartların altında şeker veya para olan bir kart oyunu oynarlar. Bir çocuk bir kart seçtiğinde, altındaki ödül ne ise onu kazanır.

Cadılar Bayramı’nda yenen geleneksel yiyecek, bir kuru üzüm çeşididir.

Gülay Demir

Toros University/Economics
Gülay Demir

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

  1. Aslında ölüleri onurlandırmak adına yapılan bir bayram değil. Hortlaklar Gecesi diye bilinir, Ortaçağ’da insanlar 31 Ekimde ölülerin mezarlarından kalktığına ve insanların arasına karıştığına inanıyorlarmış. Çeşitli kostüm ve maske takarlarsa ölülerin onları fark etmeyeceklerine inanırlarmış ? şimdi tabii geleneksel olduğu için eğlence amaçlı kutlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here