Dünden Bugüne PlayStation

1
10

PlayStation’un İlk Çıkışı

PlayStation biliyor musunuz desem eminim hiç oynamamış bile olsanız çocuğunuzdan, eşinizden ya da sevgilinizden duymuşsunuzdur. Oyun İstasyonu anlamına gelen bu oyun konsolu her erkeğin zevk odağı, kafa dağıtma aletidir. Erkekler okulda sıkılınca genelde okulu kırarak gittikleri tek yerdir. Bu yüzden çok sevdiğim ve benim de yıllardır oynadığım bu oyun konsolunun günümüze kadar gelişimini sizlerle paylaşmak istedim. PlayStation, ilk olarak Japonya’da 1993 yılında çıkarılacağı haberi verildi ve Aralık ayında Japonya’da üretildi. Herkesin merakla beklediği bu konsol üretiminden sonra kendisinden söz ettiren PS, çıkış tarihinden yaklaşık 9 yıl 6 aylık süre sonrasına kadar istediği başarıyı elde etti. Dünya çapında 100 milyonun üstünde satmayı başararak ilk popüler oyun konsolu olmayı başardı. Aynı zamanda sadece CD-ROM desteği vermesi de bu oyun konsolunun ön plana çıkardı. Sony için bunu başarmak o kadar kolay olmadı. Kullanıcılar donanımsal şikayette bulunurken üstüne bir de korsan CD’ler eklenidi ve işleri zorlaşmaya başladı. 

 

PS 2:

Sony’nin yeni konsolu olan PlayStation 2, 2000 yılının Mart ayında Japonya, Ekim ayında ABD ve Kasım ayında ise Avrupa’da satışa çıkmaya başladı. Yeni konsol PlayStation2, o dönemde büyük yankı uyandırdı. Hem CD hem de DVD okuyan PlayStation 2 bunlarla da kalmayarak ilk kez USB ve Firewire girişine sahip oyun konsolu oldu.

 

PS 3:

Bu teknolojinintkullan8cıları, artık herkesi sarmaya başlayan bu teknoloji PlayStation 3’ün ne zaman çıkacağını meraklı bekliyordu. Uzun bir süre çıkışı merak!a beklenen PlayStation 3 bir önceki modeli gibi çok büyük ses getirdi. 23 Mart 2007’de de Avrupalı oyun severler PlayStation 3 ile buluştu. 20 GB sabit diskli Basic ve 60 GB sabit diskli Premium olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan bu modelin getirdiği en büyük yenilik ise şüphesiz Blu-ray disk desteği vermesi. Bunlara ilaveten: HDMI 1.3 dijital video çıkış desteği, ethernet ve bluetooth bağlantısı PlayStation 3’ün kayda değer diğer özellikleridir.

 

PS 4:

Ve son video oyun konsolu olan PlayStation 4 ise 15 Kasım sonrası önce Amerika’da, 13 Aralık sonrası da Türkiye’ satışa sunuldu. Oyun konsolu çok ilgi çekerek ilk 24 saate 1 milyon, daha sonra 2 hafta sonunda ise 2.1 milyon sattı. İnanılmaz derecede gerçekçilik ve grafiği herkesi büyüledi. Kullanıcılarına ise yepyeni bir oyun deneyimi sundu. PS 3’den daha güçlü ve daha kapasiteli olan bu konsol 8 çekirdekli AMD işlemcinin yanında yeni nesil Radeon grafik işlemcisi ve 8 GB GDDR 5 RAM ile daha da güçlendi.

 

EK OLARAK:

Yediden yetmişe herkesin severek oynadığı bu oyun konsolu hâlâ üretimine devam etmektedir. Oyunlardaki gerçekçilik ve oyun zevki her yeni PlayStation çıkışında daha da artmaktadır. Bu sayede Sony, belirli bir PS oyuncusu kitlesi elde etmiş ve bu kitleyi giderek genişletmiştir. PlayStation önceki video oyun konsollarından çok daha üstün bir düzeyde piyasaya giriş yaptığı ve bu başarısını yıllarca sürdüğü için teknoloji dünyasına adını altın harflerle yazdırmıştır. Oynadıkça saran ve bağımlılık yapan bu konsol her geçen gün gelişiyor ve yeni serisi olan PlaStation 5’in çıkması bekleniyor.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here