Dostoyevski -Suç ve Ceza

1

Dostoyevski-Suç ve Ceza

Merhaba değerli okuyucularımız, bugün sizlere Klasik Rus ve Dünya Edebiyatının dev ismi olan Dostoyevski ve onun eseri Suç ve Ceza hakkında bilgiler vereceğim. Umarım sizler için faydalı olur.

Dostoyevski’nin Hayatı Hakkında Kısa Bir Bilgi

Ünlü, Rus Roman yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 30 Ekim 1821 yılında Moskova’da dünyaya gelmiştir. 1848 yılında ilk şiddetli sara nöbetini geçirmiş ve 28 Ocak 1881’de iki kanama sonucunda Rusya’da Sankt Peterburg’da hayata veda etmiştir. Cenazesine 30 bin kişi katılmıştır. Babası alkol bağımlısı, anlayışsız ve sevgi yoksunudur. Bu yönüyle çocuklarına iyi bir model olamamıştır. Annesi de sürekli alttan alan, hor görülen, ezilmiş, mutsuz ve hastalıklıdır. Hayatındaki ilk karakterler bunlar olmuştur ve Dostoyevski hayatı böyle tanımıştır. Dostoyevski bu ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kendisinden başka 5 kardeşi daha vardır. Anne babasına istinaden kardeş bakımından şanslıdır. Özellikle de ağabeyi Mihail, Dostoyevski için çok değerlidir. Hiç yanından ayrılmadığı ağabeyi onun hayatında büyük bir şans olmuştur.

Annesinin ve babasının ölümünün ölümünden sonra hayata ağabeyi ile birlikte devam etmiştir ve hayatındaki mühim olayları Mihail’le birlikte yaşamıştır. Kumar oynamış, rahat hayat tarzını benimsemiş çevreler edinmiş, kürek mahkumu olmuştur. Hatta ölüm cezasına çarptırılmanın nasıl bir duygu olduğunu dahi öğrenmiştir.
Ve dahası acıdığı için dul bir kadınla evlenmiştir. Bu evlilik sona erdikten sonra ikinci evliliğini yapmış ve babalık duygusunu tatmıştır. Bu evlilikten küçük bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Kısa bir süre sonra küçük kızını kaybetmiştir ve böylelikle evlat acısını da tatmıştır. Tüm bu yaşadığı olaylar ve tattığı duygularla Dostoyevski harika eserler ortaya çıkarmıştır. Nefret duygusuyla henüz küçük yaşlarda tanışması ve içe kapanık annesinin haline üzülmesi onun kaleme aldığı roman karakterlerinde yaşadıklarının izlerini taşımıştır. Annesini çok küçük yaşlarda kaybetmiş olması da eserlerine de yansımıştır. Zor bir çocukluk geçirmiştir. Pek çok hayal kırıklığı yaşamış ve bu sayede hayatı yakından tanımıştır. Roman yazmaya başlamıştır. 59 yıllık ömüründe yolculuğunda hem manevi hem maddi açıdan da güçlüklerle karşılaşmıştır. Hiçbir zaman sıradan bir insanın yaşadığı mutluluğunu yaşamamıştır. Yaşadığı hayatı sevdiğini düşünüyorum. Hatta yaşamak için bir hak daha verilseydi yine aynı hayatı seçeceğini düşünüyorum. Çünkü Dostoyevski’ye göre; ruhu yüceltecek bir acı, bayağı bir mutluluktan çok daha üstündür.

İlköğrenim yılları hakkında net bir bilgi yoktur. Net olan tek şey Dostoyevski’nin yetenekleri yönünde okullarda eğitim görmediğidir. Dostoyevski babasının baskısı ile Petersburg Mühendislik okuluna gitti. Dostoyevski halinden çok memnun olmasada babasının isteğini yerine getirdi.
Mühendislik okulu onula hiç bağdaşmıyordu. Çünkü o okumak ve kitaplar yazmak istiyordu. Bundan dolayı, öğrenimini bitirdikten hemen sonra yoksul kalmayı bile göze alarak kendini kitap yazmaya verdi. Geçimini de çeviriler yaparak sağladı. Adını yavaş yavaş duyurmaya başlamıştır.

Gelin şimdi de bu büyük yazarın büyük yankı uyandıran Suç ve Ceza’sı üzerinde duralım.

Suç ve Ceza

Fyodor Dostoyevski’nin en önemli romanlarından biri olarak bilinmektedir. Dostoyevski Sibirya cezaevinden çıkıp, geri döndükten sonra yazdığı bir romandır ve yazarın yazdığı en uzun ikinci romandır.  1866 yılında Rus Habercisi adlı edebiyat dergisinde yayınlandıktan sonra kitap haline getirilmiştir. O tarihten sonra da insanlığa sorduğu can alıcı sorular sebebiyle dünyanın gündeminden hiç düşmedi. Rusya’yı, Rus halkını gözlemleyerek kaleme aldığı bir eserdir.
Çıkarıldığı Yer ve Dili: Rusya’da çıkarılmıştır, dili Rusça’dır.
Kitabın Ana Fikri: Başkalarına yapılan suçun cezası mutlaka çekilir.
Sayfa Sayısı: Roman toplamda 704 sayfadan oluşmaktadır.
Olayların Geçtiği Yer: Romandaki olaylar Petersburg’da geçmektedir. Buradaki yoksul halkın hayatını anlatır.
Kitabın Ana Karakteri: Rodion Romanovich Raskolnikov’dur.

 

Kitap Hakkında Bir Genel Değerlendirme

Eser tartışılmaz bir şaheserdir. İnsan ruhunun derinliğine inmiştir ve bunu çok güzel yapmıştır. Mekan, zaman, karakter çatışmasını çok iyi tasvir etmiştir. Çevrenin ve toplumun insan üzerinde gerçekleştirdikleri değişimleri göz önünde bulundurmuştur. Haksızlıklara karşı ayakta durulması gerektiğini savunmuştur. Ve en önemlisi de bunu insanlara hissettirmiştir. Günümüzde de böyle olaylar yaşandığı için karakterler bize çok gerçekçi gelmektedir. Çok etkileyici ve sürükleyici bir roman olması ve okuyucuyu esir alması bakımından çok önemli bir yapıttır. Okuyucuyu romanın içine almaktadır ve karakterlerin yüzleri, kıyafetleri hatta sesleri bile okuyucunun zihninde canlanabilmektedir. Emin olun sayfa sayısı fazla olmasına rağmen kitabın bitmesini hiç istemeyeceksiniz. Çok uç noktalara değinmiştir. Bu karakterin hayata bakış açısı, toplumsal ahlakı, aile ilişkileri, dostları, düşmanları ve bunlarla olan ilişkileri hem fiziksel hem de ruhsal boyuttan ele alarak mükemmel betimlemelerle incelenmiştir.
Betimlemeleri o kadar sağlamdır ki, Raskolnikov’un hayatına giren her bir karakter sanki evlerimize konuk oluyor. Hepsinin hayatı ayrı birer romana konu olabilecek derinliktedir. İnsana ait gerçeklikler de romana ayrı bir anlam kazandırıyor. Günlük yaşamda sorguladığımız düşünceler sorgulanıyor.

Romanın Kısa Özeti

Raskolnikov fakir bir gençtir. Çok başarılıdır, hukuk fakültesini kazanmıştır. Fakat imkansızlıklardan dolayı yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Paranın parayla ne yapılacağını bilmeyen asalakların elinde olduğunu düşünmektedir. Ona göre topluma büyük katkılar sağlayabilecek olan kişilerin para sıkıntısı çekmesi yanlıştır. Bu yanlışlığı düzeltmek adına yaşlı ve zengin olan bir tefeciyi öldürür. Kimsenin kendini görmediğini ve bir iz bırakmadığını bildiği halde tedirginlik içine düşer. Artık masumiyetini ve insanlığını yitirmiştir. Daha sonra Sonya isimli karaktere suçunu itiraf eder. Ardından da polise giderek teslim olur.

NOT: Dostoyevski’nin yaşadıkları yazarın romanlarına büyük katkı sağlamıştır.  

Roman Karakterleri

Raskolnikov: Romanın başkahramanıdır. Güçlü bir karakter olmamakla beraber iç çekişkileri çok fazladır. İnsanları tersler ve kuruntuları vardır. Yaptıklarından dolayı pişmanlık duyar ve kendini kötü hisseder.

Razumikin: Raskolnikov’un en yakın arkadaşıdır. Ona yardım etmek için elinden geleni ardına koymaz. Karakteri sağlamdır, insanlara önyargı ile yaklaşmaz. Arkadaşınında öyle olmasını sağlar.

Zozimov: Raskolnikov’un doktorudur. Aynı zamanda yakın arkadaşıdır. Arkadaşı tarafından sürekli terslenir fakat Zozimov arkadaşına desteğini hiçbir zaman esirgemez.

Avdotya Romanovna: Raskolnikov’un kız kardeşidir. Kardeşinin hastalığından büyük üzüntü duyar ve romanın sonlarına doğru annesi ile birlikte kardeşinin yanına gelir. Kardeşinin sevmediği Petroviç ile nişanlıdır. Kardeşi onların evlenmelerini istememektedir. Çünkü kız kardeşinin kendisini zengin bir koca için feda ettiğini düşünür.

Pulheria Aleksandrovna: Raskolnikov’un annesidir. Onunla hep mektuplaşırlar. Hastalığını öğrendikten sonra romanın sonlarına doğru kızı ile birlikte onun yanına gelir.

Marmeladov: Raskolnikov’un meyhanede tanıştığı bir karakterdir. Üç çocuk babası alkolik bir insandır. Ayrıca evini terketmiş pavyonlarda çalışan bir de kızı vardır. Raskolnikov ile dertleşmişlerdir. Marmeladov romanın sonlarına doğru ölür.

Katerina İvanovna: Marmeladov’un karısıdır. Kocasını kaybettikten sonra üç çocuğu ile ortada kalmıştır.

Pyotr Petroviç: Raskolnikov’un sevmediği kız kardeşinin nişanlısıdır.

Nastasya: Raskolnikov’un bakıcısıdır. İyi niyetlidir ve onun her zaman yanındadır. Ona acır.

İşte sevgili okur, buraya kadar sizlere Dostoyevski’nin yaşamını, Suç ve Ceza adlı eserini, eserin karakterlerini, içeriğini, ana fikrini ve eser hakkında şahsi görüşlerimi bildirdim. Umarım beğenmişsinizdir. 🙂

Yazıma Dostoyevski’nin sevdiğim bir sözü ile son vermek istiyorum:

“Cehennem, insan yüreğinde sevginin bittiği yerdir.”

Görüşmek üzere, hoşçakalın, sevgiyle kalın… ??

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here