Dominik Cumhuriyeti

0

DOMİNİK CUMHURİYETİ GENEL ÖZELLİKLERİ

Karayiplerdeki Hispanyola adasında bulunan Dominik Cumhuriyeti, doğal güzellikleri eşsiz doğasıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Yüzölçümü yaklaşık 48,7 bin kilometredir. Bu ülkenin en önemli özelliği ise Kristof Kolomn’un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olmasıdır.

Dominik halkının büyük çoğunluğu melezdir. Dominik Cumhuriyeti Karayipler bölgesinin en önemli turizm bölgesidir. Ülke  doğal park,şelale ve gölleriyle meşhur olduğu gibi trekking, kano, bisiklet, dalış gibi sporlar için de çok imkana sahiptir. Avrupalıların Amerika kıtasına giriş noktası olan Dominik Cumhuriyet’i, müzeler ve arakeolojik alanların yanı sıra ülkenin canlı geçmişini anlatan antikalar, mücevherlerle doludur.

Kuş gözlemcileri için de bir cennet olarakgörülen Dominik Cumhuriyeti, kemiergenler, sürüngenler, papağan, peligan ve flamingo gibi kuş yönünden oldukça zengindir. Dominik ayrıca müzik festivalleri, karnavalları ile kültür ve sanat açısından da oldukça renklidir. Bünyesinde barındırdığı yağmur ormanları nedeniyle sadece burada görülen bitki örtüsüne de sahiptir.

      DOMİNİK CUMHURİYETİ TARİHÇESİ

Dominik Cumhuriyeti 1492 tarihinde Kristof Kolomb’un Amerika kıtasına ilk bastığı yer olarak bilinmektedir. Kolomb Dminik hakkında günlüğüne ”Ormanlarla kaplı yüksek dağlar ve geniş nehirli güzel ada” notunu düşmüştür.

Başkenti Santo Domingo Amerika’daki ilk sömürge başkentidir.Ülke siyaysi olarak pek çok buhran yaşamıştır ve bir çok hükümetin sömürgesi olup onlar tarafından yönetilmiştir. 27 Şubat 1844’te Haiti yönetimnde olan Dominik  bir kaç başkaldırı sonucunda Haiti’den ayrılıp bağımsızlığını kurmuştur. Daha sonra ABD 1916 da ülkeyi işgal etmiştir. Rafael Leonidas Molina 1930 yılından diktatölüğünü ilan etmiştir. Bu tarihten 1961’e kadar ülke onun egemenliği altındadır taa ki 1961 de Rafael suikastla öldürülünceye kadar. Onun ölümünden sonra Dominik tekrar özgür olmuştur.

         DOMİNİK CUMHURİYETİ NEREDEDİR?

Dominik Cumhuriyeti Karayiplerdeki Hispanyola Adası’nda yer almaktadır. Porto  Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusundadır. Kuzeyinde Kuzey Atlantik Okyanusu, güneyinde ise Karayip Denizi batı kısmında ise Haiti vardır.

   DOMİNİK CUMHURİYETİ İKLİM VE HAVA DURUMU

Dominik Cumhuriyeti’nde tropikal iklim hakimdir. Vadi ve kıyı ovalarında gortalamam sıcaklık 24-27 derece arasındadır. Ülke de sıcaklıklar bölgesel olarak değişiklik gösterir. Atlas Okyanus’undan esen alizeler iklimi yumuşatır. Ülkeye iki dönem yağmur yağar ekim ve mayıs aylarında. Sıcaklığın en bunaltıcı olduğu dönem Ağustos ayıdır. 

      DOMİNİK’ NE ZAMAN, NASIL GİDİLİR?

Dominik’e gitmek isteyen arkadaşlara  bir bilgi; Dominik’e her mevsim gidilebilir. Sadece ağustos ve ekim aylarında kasırgalar yaşandığından bu aylarda gidilmesi önerilemez. Eğer nasıl gideriz diye soruyorsanız, Dominik’te 8 tane uluslararası havaalanı vardır. Ülkenin başkentinde Santo Domingo Hava Alanı ve ülkenin en önemli tatil bölgelerinden Punta Cana Hava Alanı da vardır. Malesef Tükiye’den direk uçak seferi yoktur. Avrupa ülkelerinden aktarmalı olarak gidilebilir.

    DOMİNİK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ

Ülkenin ekonomisi tarım, ticaret ve turizme dayanır. Serbest ticaret bölgeleri ve turizm ülkenin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alır. En önemli tarım ürünü şekerkamışı’dır. Diğer önemli ürünler arasında pirinç, kahve, kakao, manyok, domates, mısır, muz, tütün, portakal, avokado ve mango’dur.

Hayvancılık oldukça önemli yer tutar ülke ekonomisinde özellikle balık üretimi oldukça fazladır. Ülkedeki en önemli endüstri ürünü ise şekerdir.

    DOMİNİK CUMHURİYETİ KÜLTÜRÜ

Sıcak kanlı , misafirperver insanlarıyla anılır Dominik. Hatta öyle ki Dominik’te sakin bir yürüyüş yaparsanız asla sakin diyemem her sokakta bir partiye rastlarsanız. Çünkü Dominik insanları partiye ve eğlenceye çok düşkündüler. Sokaklarında polis bile yoktur sanırım şehir huzuru insanların mutluluğundan sağlanıyor. Böyle bi yerde yaşayıp mutlu olmamak elde değil diye tahmin ediyorum. Ayrıca Dominikliler Beyzbol sproruna çok önem vermektedirler. Ve dans kültürü Dominik’te oldukça fazladır.

      Festivallere de dedğinmek istiyorum, çünkü ülke de çok güzel ve renkli festivaller vardır. Her yıl temmuzun son haftası veya ağustosun ilk haftasında Santo Domingo Merengue Festivali ülkenin en önemli müzik festivalidir. Diğer müzik festivali ise Puerto Plata Merengue Festivali’dir. Her yıl ekimin üçüncü haftasında gerçekleştirilen festival Puerto Plata’da yapılır. Dominican Republic Jazz Festival de önemli festivallerdendir. Kuzeyde Cabarete, Sosua ve Puerto Plata olmak üzere üç bölgeye ayrılan festival her yıl ekim ayında düzenlenir. Festival ulusal ve uluslararası birçok sanatçıyı sahnesinde ağırlar.

Dominik  mutfağına bakacak olursak ana menülerinde deniz mahsülleri, siyah fasulye, pirinç, sebzeler ve et oluşturur. Dominik mutfağının geleneksel yiyeceklerinden biri kahvaltıda servis edilen peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan mangodur. Pirinç, fasulye, et, sebze ve kızarmış muzdan oluşan La Bandera Dominicana denilen yemek ise en ünlü öğlen yemeği menüsüdür.

 

 

DOMİNİK CUMHURİYETİ DİN VE İNANÇ

Dominik Cumhuriyeti’nde din özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Nüfusun %95 ini Hıristiyanlar %2.6 sını herhangi bir dine inanamayanlar %2,2 sini ise Protestanlık, Musevilik, Budizm gibi dinlere inananlar oluşturur.

SURVIVOR VE DOMİNİK CUMHURİYETİ

Hepimizin bildiği gibi Acun Ilıcalı’nın yapmış olduğu Survivor programı Dominik Cumhuriyeti’nde çekilmektedir ve bu programdan sonra Dominik bir nebze daha ünlenmiş ve meraklıları çoğalmıştır özellikle ülkemizde ve ülke ekonomisine epey katkısı olmuştur.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here