Dokuz Günlük Kraliçe Jane Grey

0

Lady henüz on altı yaşında gencecik bir kız iken onu tahta itekleyenler yüzünden idam sehpasına gitmiştir. On altı yaşındayken kafası gövdesinden ayrılmak suretiyle idam edilmiştir. İnsan düşünmeden edemiyor. O kütüğe kafanı koyduğunda ne hissetti? Başına gelecek en korkunç olayı beklerken? Kim bilebilir ki Jane’den başka. O her zamanki gibi erkek egemen toplumda bir piyon olarak görevini tamamlamış ve zamanı gelince de kurban olmuş önemsiz bir oyuncuydu satranç gibi bu olan hayatta.

Jane Grey Doğumu

Jane, VII. Henry’nin torunuydu. Suffolk Dükü Henry Grey ve Leydi Frances Brandon’un en büyük kızları olarak Ekim 1537 yılında Leicestershire da doğmuştur. Bazı araştırmalara göre Londra’da doğma ihtimali de bulunmakta.

Annesi Leydi Frances, VIII. Henry’nin kızkardeşi Fransa Kraliçesi Mary Tudor’un kızı olduğu için VI. Edward, I. Mary ve I. Elizabeth’in kuzenidir.

Jane Protestan geleneklerine göre yetişmiştir. Yunanca, Latince ve İbranice dersleri almıştır.

Jane Grey Evliliği

25 Mayıs 1553’de Durham House’de ülkenin kraldan sonraki en güçlü adamı Northumberland Dükü John Dudley ile evlendi. Artık Leydi Dudley diye anılacaktı.

 

 

Jane Grey That İddiaları

İngiltere Kralı VI. Edward hastaydı ve ölmek üzereydi bu nedenle Jane’e bir mektup yazdı ve kendisinden sonra varis olarak onu bırakmaya karar verdiğini söyledi.

6 Temmuz 1553’de kral öldü fakat dört gün boyunca ölüm haberi verilmedi. 9 Temmuz’da Jane Londra Kulesi’nde İngiltere, İrlanda ve ve Fransa Kraliçesi ilan edildi. Sonradan söylediğine göre Jane kraliçe olmayı hiç istememişti.

Jane kraliçe olunca kocasının soyadını almayı reddetti. Çünkü onun soyadının kraliyet soyunu devam ettirmemesi gerekiyordu, kurallar böyleydi. Onu Dük Clarence olarak kabul etti.

Fakat 19 Temmuz’da tahtı I. Mary ele geçirdi. Jane 9 günlük bir kraliçe olarak anılsa da 9 Temmuz’da kraliçe olduysa pek de 9 günlük bir kraliçe değil aslında.

Aynı gün Jane’de bir kuleye hapsedildi. Kocası ise Beauchamp Kulesi’ne hapsedilmişti. 22 Ağustos’ta kocası idam edildi. Eylülde Parlementoda Mary’nin asıl varis olduğu, Jane’in tahtı gasp ettiğini duyurmaya karar verdiler.

 

 

Jane Grey Duruşma ve İdam

Kasım 1553’de Londra Guilhall’da mahkeme görüldü. Komisyon üyeleri Sör Thomas White, Londra Belediye Başkanı ve Norfolk Dükü Thomas Howard’dı. Karar kesindi. Jane suçluydu ve ölüme mahkum edildi. Jane’nin suçu “Kraliçe Jane” imzalı belgelerde kanıtlanmıştı.

Ailesi tabiki bu suçlamalara karşı çıktı. Çünkü tahtın asıl varisi Jane’di ve yeri gasp edilen de oydu. Merhum Kral Edward Protestandı ve tahtı Katolik kardeşi Mary’e bırakmak istemiyordu. Diğer kardeşi Elizabeth de Protestandı ama onun meşruluğu tartışılır olduğu için en iyi seçimin Jane olduğuna karar vermişti belli ki.

Kraliçe Mary ilk başlarda Jane’i idam etmekten yana değildi. Fakat Jane’le doğrudan alakası olmayan bir isyanın bastırılmasının ardından ailesinin de isyan etmesiyle idamına karar verdi.

Jane, 12 Şubat 1554’te henüz on altı yaşındayken Londra Kulesi’nde idam edildi. Jane haksızlığa uğramış kraliçelerden belki de en masumuydu.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here