Doktor Müzisyen: Ferhat Göçer

0
Türkiye’ de, ilk şahsa ait senfoni orkestrası olan ve büyük başarılara imza atarak yurtiçi ve yurtdışında oldukça ses getiren “Metropol Senfoni Orkestrası’ nın kurucusudur.
Türkiye’ de, ilk şahsa ait senfoni orkestrası olan ve büyük başarılara imza atarak yurtiçi ve yurtdışında oldukça ses getiren “Metropol Senfoni Orkestrası’ nın kurucusudur.

FERHAT GÖÇER KİMDİR?

 

HAYATI

23 Haziran 1970 tarihinde Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde öğretmen bir çiftin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Öğretmen anne babasının tayini sebebiyle 4 yaşındayken Şanlıurfa’ dan taşınmışlardı. Yeni yerleştikleri İzmit’in Samanlı Dağları’ndaki Düzlük Köyü’nde İlkokulu bitirmiş ve lisede daha iyi bir eğitim alabilmek adına İzmit’ e taşınmıştır. Lise eğitimini İzmit’ te tamamlamıştır. 1985’te İzmit Lisesi’nden mezun oldu. Artık yeni bir hayatın kapıları ona açılmak üzereydi. Üniversite sınavına hazırlanmaya başladı.

İSTANBUL… MÜZİĞE BİR ADIM

Üniversite sınavına girdikten sonra 1986 yılında İstanbul Üniversitesi’nde  Tıp Fakültesi’ nde eğitim görmeye başladı.  iki yıl kadar Tıp eğitimi aldıktan sonra bu arada konservatuvar sınavlarına da hazırlanmaya başladı. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü’ nde ön lisans eğitimi almaya hak kazandı. Ve böylece müziğe ilk adımını atmış oldu. Hem lisans hem de ön lisans eğitimi devam ederken Devlet Opera ve Balesi Korosu’nda sözleşmeli olarak şarkı söylemeye başlamıştı. Sesinin kalitesi kısa zamanda fark edildi ve yıldızı parlamak üzereydi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ve Devlet Konservatuarı Şan Bölümü mezunu olan GÖÇER, zorunlu tıp hizmeti sebebiyle doğduğu şehir olan Şanlıurfa’ ya tayini çıktı. Bu sebeple 2 yıl boyunca sözleşmeli olarak çalıştığı ve birikim yaptığı Devlet Opera ve Balesi’nden bir süreliğine ayrılmak zorunda kaldı.

1 yıl boyunca müzik hayatına ara vererek Şanlıurfa da mecburi tıp görevini tamamlamak üzere İstanbul dan ayrıldı. Görevini tamamladıktan sonra 1994 te yeniden İstanbul’ a döndü. Haydarpaşa Numune Hastanesi’ nde Genel Cerrahi asistanı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü Lisans öğrencisi oldu.

Müzik çalışmalarına kaldığı yerden devam etmek üzere çalışmalarına başladı. konservatuvar döneminden arkadaşlarıyla bir müzik grubu kurdular. Turkuaz adlı müzik grubunda kısa sürede ön plana çıkmayı başarmıştı. Belki de bu grup hayatının en önemli adımlarından biriydi. 1994 te Günay Restoran’da Ajda Pekkan ile sahneye çıktı, sonra oradan Q Jazz Bar’a geçti. Bir yıl Q Jazz Bar’da hiç para almadan çalışarak tecrübe kazandı. 1997 yılında başka bir grupla projelerine devam etme kararı aldı.

            Repertuarını gittikçe zenginleştirmekteydi. Aynı zamanda çaldığı enstrümanlara ney ve kanunu da eklemişti.  Klasik Türk Müziği’nin yanı sıra opera aryaları, müzikaller, 60’lı yılların İngilizce parçaları, chansonlar, rembetikolar, İngilizce, Fransızca ve Yunanca parçalarda çalarak, çıktığı sahnelerde hem müşterileri hem de müzikseverlere bambaşka lezzetler tattırmaktaydı. Yıldızı parlayan genç şarkıcı Metropol Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nca desteklenen turneye katıldı.

Ferhat Göçer adlı ilk albümünü 2005′te çıkaran şarkıcı, 2007 yılında ikinci albümü “Yolun Açık Olsun” la müzik piyasasındaki yerini aldı.

 

TÜRKİYE DE İLK…

Türkiye’ de, ilk şahsa ait senfoni orkestrası olan ve büyük başarılara imza atarak yurtiçi ve yurtdışında oldukça ses getiren “Metropol Senfoni Orkestrası’ nın kurucusudur.

 

AŞK…

Bir vakitler aşktan yana şansı pek gülmeyen, duygusal şarkıların ve düğünlerin vazgeçilmez parçalarının sahibi olan Ferhat GÖÇER mutluluğu Sinema yazarı/şarkıcı Ömür GEDİK’ te buldu diyebiliriz.

Ömür GEDİK’ ten önce 3 evlilik yapmış olan şarkıcının ilk evliliği olan Dr. Berna HOCAOĞLU’ ndan Yağmur (d. 1997) adında bir kızı ve üçüncü evliliği olan Ayla GÖKSEL’den Can ( d. 2006) adında bir oğlu 2 çocuğu var.

 

SESLENDİRDİĞİ ŞARKILAR/ALBÜMLERİ

“Beyaz Perde Ezgileri” diğer projeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü bu çalışmada unutulmaz film müziklerini, filmlerden oluşturulan klipler eşliğinde seslendirdiği parçalar vardır.

Albümleri :

2005 – Ferhat Göçer

2007 – Yolun Açık Olsun

2008 – Çok Sevdim İkimizi

2010 – Biz Aşkımıza Bakalım

2011 – Seni Sevmeye Aşığım

 

HAFIZALARIMIZDA YER EDİNEN BAZI ŞARKILARI

Ayrılsak Ölürüz Biz 

Gül Ki 

Gidemem 

Kalp Kırılsa da Sever 

Kızım (Dizi Müziği)

Üzüm 

Unutmuş Çoktan

Vefası Eksik Yarim 

Yastayım 

Yalnızlığın Ezgisi 

Zifiri 

Havva Nur Akı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here