Doğrunun Doğruluğunu Hangi Doğru Belirler ?

0
13
Doğrunun Doğruluğunu Hangi Doğru Belirler ?

 Doğrunun doğruluğunu hangi doğru belirler?

 

Yapmış olduğumuz işte aldığımız takdirler, olumlu tepkiler bizim doğru bir iş yaptığımızı gösterir doğru mudur?

Yanlış: 

(Alkol uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar edindiği  için, insanlarla dalga geçtiği, zarar verdiği, ve daha birçok çirkin davranış sergilediği için çevresinden takdir alan kimse görmediniz mi? O halde çevremizin olumlu tepkileri her zaman bizim yaptığımız işin doğruluğunu göstermez.)

 

Yapmış olduğumuz iş herkesin sahip olmak isteyip, olamadığı bir şey ise yaptığımız iş doğrudur öyle mi?

Yanlış:

(Herkesin sahip olmak istediği bir şey bizi yine doğruluğa  götürmeyebilir, çünkü önemli olan doğru şeye sahip olmak. Siz ateşe bile bile yürüyen bir topluluk görseniz herkes gidiyorsa vardır bir bildikleri deyip o ateşe onlarla birlikte  yürümeye devam eder misiniz?  O halde herkes her zaman doğruyu istemiyor veya göremiyor olabilir.)

 

Canımızın istediği sevdiğimiz bir şeyi  yapıyorsak tamamen doğru bir şey yapıyoruzdur doğru mudur?

Yanlış:

(Canımız hiç birine kötülük yapmayı istemedi mi ? Tembellik yapmayı istemedi mi? Daha birçok yapıldığı takdirde başarısızlık getirecek davranışları yapmayı  istemedi mi? O halde canımızın istediği şeyler de her zaman doğru olmayabilir.)

 

Peki bunlar değilse nedir ? Yaptığımız işin doğruluğunu gelin beraber test edelim.

 

1.Bu işte Allah’ın rızası var mı?

2.Vicdanımız rahat mı?

Cevaplar evet size doğrunun doğruluğuna ulaşmışız demektir.

Madde 1) Allah’ın rızası yoksa bir işte o iş ya yararsız boş bir iştir ya da yanlış bir iştir. Dikkat ettiyseniz eğer, Allah kullarına yararlı hiçbir işi yasaklamamış ve zararlı her şey için bizi uyarmıştır biz bu uyarılara uyduğumuz takdirde zaten doğru yolu bulmuşuz demektir.

 

Madde 2) vicdan rahatlığı, yaptığımız işler sonucunda benim vicdanım rahat diyebilmektir doğruyu doğru yapan eğer ki yaptığınız işi daha vicdanınız onaylamamışsa Allah’ın onaylaması pek mümkün gözükmüyor ve Allah’ın onaylamadığı bir işin doğruluğu da pek doğru bir doğrulukmuş gibi gelmiyor.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here