Doğru çalışmanın prensipleri..

0
21

Başarının Sırrını Merak Ediyor Musun ?

Çalışmak her vakit başarmayı getiren bir eylem değildir tabi bunu söylerken çalışmayında demiyorum; neden çalıştığımızı bilip nasıl çalışacağımızı ve nelere dikkat ederek çalışmamız gerektiğini düşünürsek minimum zamanla maksimum bilgiye ulaşabiliriz.

 

Çalışmaya başlayan bir insanın ilk ve en temel eylemi ne istediğini kavramak olmalıdır. Ne istediğini bilmeyen  insanlar sonbaharda uçuşan yapraklar misali rüzgarın ahengiyle savrulup serpişriği gibi, hayatın kah acımasız kah merhametli yüzüyle karşılaşıp hiçbir hedefi olmadan ömür tüketirler.Eğer bir şey istiyorsak  ne yaptığımızın bir önemi olmadan en iyisini yapma eğiliminde olarak yapmalıyız..

“Bir tamirci olabilirsiniz ya da işiniz sadece bir vida sıkmak olabilir. Mesele o vidayı dünyada en iyi sıkan olmaktır. Başarı budur. Başarı patron ya da CEO olmak değil; yaptığın her neyse onu dünyada en iyi yapan insan olma ümidi taşımaktır.”1

Ne istediğini kavramayanların varacağı tek noktanın bulundukları yer olduğunu anladıktan sonra, nasıl çalışmamız gerektiği üzerine bir şeyler söyleyebiliriz. Çalışırken kendimizi dış çevreden soyutlayarak sadece bilgiye hapsolmak zorunda değiliz. İlk aşamada  belirlediğimiz hedefe yönelik bir programı tasarlamalıyız; ama bu tasarı kağıtlar üzerine çizilip dolaplara yapıştırılıpta sonra yüzüne bakılmayan türden bir programdan  olmamalı, zihnimizde tasarlamalı ve bir miktar esneklik tanımalıyız aksi halde ucunu kaçırdığımız ilk noktadan sonra geri kalmışlık psikolojisiyle hiçbir şey anlamayarak kaybettiğimiz zaman telefisine odaklanarak zaman öldürebiliriz. Bu konuda söylenecek çok söz var aslında ama genel kurallar çerçevesi belirlendikten sonra detayların çalışmacının kendini rahat hissedeceği ortam ve koşulları oluşturması için kendisine bırakılması en etkili yönteme ulaşmak için gereklidir..

 

“Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardırsözünü iyi düşün ve anla başarmak için sadece çalışmak yetmez..

 

Çalışmanın başarıya ulaşması için bir diğer önemli etken ise dış koşulların/çevresel ve iç koşulların/sağlıksal sorunalrın aşılmasının sağlanması, çalışırken nelere dikkat edilmesi konusudur. Çalışırken kendi kararlılığımızı sağladıktan sonra karşımıza çıkan engeller önemli bir kısmı çevremizden kaynaklanmaktadır.

 

 

-Çevreden kaynaklanan sorunlar kötü arkadaş ve kötü örnektir. Kötü arkadaşın zararını tarif etmek için  “üzüm üzüme baka baka kararır” özdeyişini hatırlatmak yerinde olur zira insan fıtraten çalışmaya vakit ayırmak yerine rahata yönelme peşindedir buna tembel arkadaş veya rotasız gemiyi andıran dostluklarda eklenince sonu hazin olabilmektedir. Kötü örnek ise ölümlerin ve cinayetlerin neticesiyle sonuçlananilecek kadar kötü bir yönelimdir bu konu hakkında çok söz söylemeye gerek yok, düşünmek için şuraya bir söz bırakalım:

 

“Karga leşe bülbül güle götürür”..

 

-Sağlıksal sorunların en önemli etkeni beslenmedir. Beslenmeye dikkat edilmediği takdirde, fazlasının vücudu uyuşukluğa eksikliğinin ise bitkinliğe itmesine sebep olacaktır, bununla birlikte beslenirken hazmedilmesi zor yiyeceklerin tüketilmesi zihin sağlığını/hafızayı olumsuz etkilemekte ve başarı kalitesini düşürmektedir.

 

 

Ünlü keman sanatçısı Nicolo Paganini, başarısının sırrını soranlara şu cevabı verirdi:

 – Çalışmak,
 – Yalnızlık,
 – Dua…

Çoğu kimse çalışarak başarıya ulaşacağına inanır lakin başarı, Allah’ın gayret gösteren kullarına bir ihsanıdır.

 

 

 

 

1. M. Serdar KUZULOĞLU
2. ŞAhı NAKŞİBENDİ Hazretleri

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here