Doğallığıyla Tanınan Bir İnsan: Mahir Çağrı

0

Mahir Çağrı

 I KISS YOU!!!!

Yeni nesilin pek tanımadığı eski insanlarda bu kişinin adını duyduğunda yüzlerinde tebessüm yaratan bi insan “Mahir Çağrı”.

2000 yılında kişisel bir internet sitesi kurduktan kısa süre sonra tüm dünyada tanınan bir insan oldu.

“ This is my page……
WELCOME TO MY HOME PAGE!!!!!!!!!
I KISS YOU!!!!!!! “

Yeni nesile sorulduğunda “O kim yaa” gibi cevaplar verilirken annelerimiz, babalarımız, abi, ablalarımıza sorulduğunda “Vay beee” deyip gülümseten insan Mahir Çağrı. Kimdir bu Mahir Çağrı ?

1962 yılında Kars’ta dünyaya gelen Mahir Çağrı Gazi Üniversitesinde öğrenim yıllarını tamamladı ve 2000 yılında açtığı bir internet sitesiyle tüm dünyanın sevgisini kazandı.

Yaptığı bir röportajda durumun nasıl geliştiğini şöyle anlatmıştır:

“1999’un aralık ayıydı. Arkadaşlarla chat yapıyordum. O yıllarda henüz sosyal ağ yok. Facebook yok. Tek tük web sayfası var. ‘Ben de bir tane yapayım!’ dedim ve hayatım değişti.

Birden bire telefonlarım kilitlendi. İnanılmaz bir trafik! İngilizce, Fransızca, Çince, Japonca, Rusça ve anlamadığım bir sürü başka dilde insanlar aramaya başladı. Çoğu da kadın. Çığlık çığlığalar. Sesimi duyan, ‘Sen Mahir misin?’ diyor, ‘Gerçekten böyle bir adam var mı?’”

Mahir sitede bozuk İngilizcesiyle hayatını anlattı fotoğraflarını paylaşarak tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı.
İşte o sitede kurduğu bazı cümleler:

– I KISS YOU!!!!!! (Sizi öperim!!!!!!)

– Who is want to come TURKEY I can invitate ….. She can stay my home …….. (Kim Türkiye’ye gelmek ister ben davet edebilirim ….. O (kız) evimde kalabilir ……..

– I like music, I have many music enstrumans my home I can play (Müzikten hoşlanırım, evimde çalabileceğim birçok müzik enstrümanı var)

– My profession jurnalist, music and sport teacher, I make psycolojy doctora (Mesleğim gazetecilik, müzik ve spor öğretmeniyim, psikoloji doktorası yaptım)

kissyou.org adlı site bir gün içinde 50 bin defa ziyaret edilmesiyle Guinness rekorlar kitabına girdi ve Mahir 2000 yılında Forbes dergisinin dünyanın en ünlü 100 kişisinin olduğu listeye 100. olarak giriş yaptı.

Guinness rekorlar kitabındaki değerlere göre Mahirin sitesi olan ikissyou.org’u 6 ay içinde 3 milyon 173 bin 973 kişi ziyaret etmiştir.

Peki Kısa Sürede Bu Kadar Tanınmasının Sırrı Neydi?

Mahir bu durumu şöyle anlattı. Ben insanlara doğal yüzümü gösterdim dedi ve insanlar kendilerini farklı gösterdiler. Ben insanlara karşı çok samimiydim olduğum gibi göründüm diye devam etti. Mahirin sırrının doğallığı olduğu anlamış olduk.

Mahir de sitesini kurarken böyle bir başarı yakalayacağını hiç düşünmemiş.

Kendi Ülkesinde Mahir Çağrı

Mahir Türkiye’de yurtdışındaki yakaladığı ilgiyi yakalayamadı insanlar onunla dalga geçti.Ama Mahir bu durumu pek takmadı ve yurtdışında kendisine çok değer verdiklerini ifade etti.

“Türkiye beni kullanabilirdi ama bence, benim ne olduğumu kavrayamadılar. Murat Birsel o yıllarda yazmıştı, ‘Bu adamla ilgilenin. Bütün dünya onun peşinde’ diye. Çarpıcı bir yazıydı ama sonuç, elde var sıfır.”

Dünyanın her tarafından insanlar onu ziyarete geldi. Meg Ryan, Julia Roberts gibi ünlü isimlerden mesajlar aldı.

Mahir Çağrı’nın Planları

Açlar için çalıştı:

Mahir Çağrı aç, fakir ve savaş çocuklarına yardım etmek için bir çok uğraş verdi.. Afrika’ya giden ve orada yaşayan insanları görüp çok üzülün Çağrı, ünlü hayranları olan Julia Roberts ve Bill Gates görüşerek bir yardım kampanyası düzenlemeyi planladı.

Çöpçatanlık da yapacak:

www.ikissyou.org’un yanında bir ek site de kurmayı düşünüyordu ve bu siteyle insanları birbiriyle tanıştırmak istiyordu.

Borat ve Telif Durumu

Mahirin ünlenmesinden bir süre sonra Borat adlı bir film çekildi ve bu filmde Mahire benzetilmiş bir karakter oynatılarak mahirin yaşadığı olaylar anlatıldı. Bir röportajında şöyle anlattı.

“The Guardian gazetesi, Borat’ın benim taklidim olduğunu yazdı. Zaten filmin fragmanına baktığınız zaman, içerik olarak benim internet sitesindeki aynı fotoğrafları görüyorsunuz. Borat pinpon oynuyor, mayolu fotoğrafı var. Alenen beni taklit ediyor.Londra’da menajerimle birlikte sinemadan çıktık, onun aklına geldi, ‘Otele gidince maillerine bir baksana’ dedi. O da ne! Yıkılıyordu posta kutum. Reuters, BBC, CNN, her yerden röportaj teklifi yağıyordu! Ertesi gün otelin lobisi kameralarla doluydu. Bir günde tam 12 röportaj verdim.”

Mahir dava açacağını röportajında belirtmişti fakat sonradan vazgeçti herhalde bi icraatta bulunmadı.

Forbes Nedir?

Amerikan iş dünyası olarak bilinen bir dergidir. İki haftada bir bu dergi, finans, sanayi, yatırım alanlarında makaleler yayınlamaktadır.Bu konuların dışında ayrıca teknoloji, iletişim, bilim ve hukuk gibi konulardaki makaleleri de yayınlar. Derginin merkezi New Jersey, Jersey City’de bulunuyor. Genellikle hazırladığı dünya genelini kapsayan listelerle bilinen bir dergidir.Bu dergiler dünyanın en zenginleri, en güçlüleri, en ünlüleri gibi listelerdir.

 

Bu dergi “Kapitalist Araç” sloganıyla çalışmaktadır. Derginin başkanı ve genel yayın yönetmeni Steve Forbes, CEO’su ise Mike Perlis’dir.

15 Eylül 1917’de B.C Forbes ve Wall Street dergisinin ortağı olan Walter Drey ile birlikte Forbes dergisini kurdular. Derginin orijinal adı Forbes: Devoted to Doers and Doings idi.

Babasının öldükten sonra şirketin yönetimini Bruce Forbes devraldı.Operasyonları düzene sokmak ve pazarlamayı geliştirmek Bruce Forbesin en güçlü yönlerinden bir kaçıdır. Onun döneminde, derginin baskı sayısı iki katına kadar çıkış yaptı.

Malcolm’un öldükten sonra büyük oğlu olan Malcolm Stevenson “Steve” Genel Yayın Yönetmeni oldu. 1961-1999 yılları arasında derginin editörlüğü James Michaels devraldı.

2009 da New York Times’ın raporunda “şirketin yüzde 40’ı 300 milyon dolara satıldı ve şirketin değeri 750 milyon dolara çıktı” dedi. AdMedia Ortaklarından Mark M. Edmiston, “Muhtemelen değeri şu anda bunun yarısı kadar etmez” dedi.

Forbes Binasının Satılması ve Taşınma

Ocak 2010 tarihinde Forbes dergisinin, Manhattan’ın Beşinci Caddesi’ndeki karargah binası New York Üniversitesi’ne satılmak için anlaşmaya varıldı.

Anlaşmanın şartları halka duyurulmadı ancak Forbes bu binayı bir satış ve geri kiralama düzenlemesi kapsamında kiralayarak kullanmaya devam edecekti.

Forbes Yayınları

Forbes ve yaşam tarzı eki Forbes Life’ın yanı sıra Forbes Asia ve on beş yerel dil yayınının birleşmesiyle kurulmuştur.

Steve Forbes ve Forbes dergisinin yazarları, Fox TV’de Forbes adlı bir TV programında ve radyoda Forbes adlı bir radyo programında yatırım yapmak hakkında bilgi vermektedirler.

2009 Times raporundan:

“Steve Forbes yakın zamanda Hindistan’daki bir Forbes dergisi açılışından geri döndü ve böylece yabancı yayın sayısını 10’a çıkardı.”

Bunun yanında, Forbes şirketi o yıl Steve Forbes’in kızı olan Moira Forbes’in üç ayda bir yayımlanan ForbesWoman dergisini, aynı isimdeki bir web sitesiyle beraber yayımlamaya başladı.

2000 Yılında Yayılanan En Ünlüler Listesindeki Bazı Kişiler

1.Sıra:Julia Roberts

Julia Roberts, 28 Ekim 1967 de dünyaya gelmiştir. Tam adı Julia Fiona Roberts’dir. Eric, Lisa adında 2 büyük tane kardeşi bir tanede Nancy adında küçük kardeşi vardır. Babası süpürge makinesi satıcısı, annesi ise kilise sekreteriliği yapıyordu. 1972 yılında anne babası boşandı ve 5 sene sonra da babası kanserden dolayı hayatını yitirdi. 17 yaşına geldiğinde Campbell Lisesi’nden mezun oldu ve sonra oyuncu olma merakına düşün Julia New York’ta yaşayan, oyuncu ablasının yanına taşındı.

Bir süre çeşitli ajanslarda modellik yaptı ve 1986’da erkek kardeşinin tanıdığı yönetmen Eric Masterson’la konuşmasıyla, oyunculuk kariyerine “Blood Red” adlı filme başlamış oldu. 1988 yılında yapılan “Mystic Pizza” adlı filmle tanındı ve halkın sevgisini kazandı.

1990 yılında Milyoner bir adamın kalbini çalan bir fahişeyi canlandırdığı “Pretty Woman” adlı sinema filminde Richard Gere ile başrolde oldu. Bu film ile ilk ödüllerini kazanmaya başladı.

1990 yılında ağustos ayında Kiefer Sutherland ile nişanlandı; 14 Haziran 1991 tarihinde evleneceklerdi, ancak bu ilişki uzun sürmedi ve ayrıldılar.

 

Haziran 1993 yılında şarkıcısı- oyuncu Lyle Lovett ile evlendi. Mart 1995 yılında boşandı.

1997 yılında Mel Gibson ile “Conspiracy Theory / Komplo Teorisi” adlı film ile oyunculuk kariyerine yeni filmler eklemeye devam etti.

1998 yılında Susan Sarandon ve Ed Harris ile başrollerini paylaştığı, aile dramını anlatan “Stepmom / Omuz Omuza” filminde rol aldı.

4 Temmuz 2002 tarihinde kameraman Daniel Moder ile evlendi. Hazel Moder (kızı), Phinnaeus Moder (oğlu), Henry Daniel Moder (oğlu) adında 3 çocuğu vardı.

Ödülleri :
1989 – Altın Küre Ödülleri- Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Steel Magnolias
1990 Altın Küre Ödülleri – Müzikal ya da Komedide En İyi Kadın Oyuncu, Pretty Woman
1994 – NBR Ödülleri – En İyi Oyuncular, Prêt-à-Porter
2000 – Akademi Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu,, Erin Brockovich
2000 – BAFTA Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu, Erin Brockovich
2000 – Altın Küre Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu, Erin Brockovich
2000 – NBR Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu, Erin Brockovich
2000 – SAG Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu, Erin Brockovich

76.Sıra ABD Başkanı George Bush

1946’da Connecticut’de doğan George W. Bush, siyasi kariyeri yüksek bir aileden doğmadır.Babası George Bush, 1988 başkanlık seçimini kazanarak, 1989-1993 yılları arasında bu görevi yürüttükten sonra Bill Clinton’a mağlup oldu. George W.Bush’un kardeşi Jeb Bush da halen Florida valiliği görevini yürütüyor ve geleceğin muhtemel başkan adayları arasında sayılıyor.

80.Sırada Christy Turlington

Christy Turlington Nicole, 2 Ocak 1969 tarihinde Walnut Creek, Kaliforniya, ABD’de María Elizabeth Turlington, Dwain Turlington çiftinin kızı olarak dünyaya geldi. Babası pilot, annesi hosteslik yapmaktaydı. Gelişme çağını San Franciscoda tamamladı. Monte Vista Lisesini tamamladı ve New York’a gitti. Modellik yapmaya başladı. 1994 yılında başladığı New York Üniversitesinden 1999 yılında mezun oldu. California Üniversitesinde kamu sağlığı alanında yüksek lisansını yaptı.

14 yaşından itibaren model olarak çalışmaya başlayan Christy , Maybelline, Georgio Armani, Channel gibi ünlü markalar ile çalıştı. Karl Lagerfeldin modellerinden oldu.

Moda evi Channel’in en iyi 5 süpermodelinden biri oldu.
Christy Turlington Nicole, sinema oyuncusu Edwards Burns ile 7 Haziran 2003 tarihinde dünya evine girdi ve İlk çocukları Grace Burns 25 Ekim 2003’te dünyaya geldi. Şubat 2006’da ikinci çocukları Finn Burns dünyaya geldi.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here