Doğa Ana En İyisini Bilir

0
31

ABD Savunma Bakanlığı araştırma kolu, bitki tabanlı sensörleri, savaş alanı casus teknolojisi olarak genetik mühendisliğini yapmak istiyor.

ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki düşünce kuruluşu Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) geçtiğimiz günlerde, savaş alanıyla ilgili bilgilerin toplanmasını değiştirebilecek yeni bir proje üzerinde çalıştığını açıkladı. Advanced Plant Technologies (APT) programı olarak adlandırılan proje, bitkileri yeni nesil sürveyans teknolojisi haline getirme imkânını inceler. Ajans, bir basın duyurusunda “Program, çevrelerinde kendi kendini idame ettirebilen ve mevcut donanım kullanılarak uzaktan izlenebilen sağlam, bitki tabanlı sensörleri mühendislik için teknolojiyi takip edecektir” dedi. APT’nin amacı, bitkilerdeki doğal uyaran-tepki mekanizmalarını “bazı kimyasalların, patojenlerin, radyasyonun ve hatta elektromanyetik sinyallerin varlığını tespit etmek” için artırmaktır.

Bitkilerde zaten etkili olduğu kanıtlanmış gen düzenleme tekniklerini kullanarak, DARPA bu bitki tabanlı sensörleri büyütme ve gelişme yeteneklerine zarar vermeden bu uyaranlara duyarlı kılmayı umuyor. Bununla birlikte, bitkileri mutasyona uğratma planı, “mevcut uygulamaların çok ötesinde”, bu tür uyarıların saptanması üzerine “kararlı tepki mekanizmaları”nı tetikleyecek çok karmaşık yolları değiştiriyor.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here