DNA’da Gizli İkinci Bilgi

0

Fizikçiler, DNA’da gizli ikinci bir bilgi katmanı olduğunu doğruladılar.

DNA’daki bilgiler azotlu bazlardan oluşan kod dizileri olarak saklanır. Her hücre aynı kod dizisine sahiptir ancak farklı bir işlev yürütür. Kod sekansları, belirli bir hücrede üretilecek olan proteinin türünü belirler, ancak DNA’nın mekanik özelliklerinin ikinci bir bilgi katmanı görevi görür olduğu hipotezi altındadır.

Vücudumuzdaki her hücre yaklaşık 2 metre DNA içerir. Ancak hücrelerimiz çok küçük olduğundan, DNA iplikçikleri uyum sağlamak için nükleosom adı verilen demetlere sıkıca sarılmalıdır.

DNA’nın katlanabilme mekanizmasının, genlerin hücrenin geri kalan kısmı tarafından nasıl okunduğu konusunda büyük bir rol oynadığına inanılmaktadır. Biyologlar, DNA’nın nasıl katlandığını belirleyen mekanik ipuçlarını izole etmeye başladılar. Şimdi, Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden teorik fizikçiler, bu ipuçlarının aslında DNA’ya kodlandığını bilgisayar simülasyonları yoluyla doğruladı.

Fizikçi Helmut Schiessel ve grubu, DNA şeritlerinin katlanmasını rastgele atanmış işaretlerle simüle etti. Ekip, bakterilerin mayası ve fisyon mayalarının genomlarını, iki canlıdaki mekaniği ve DNA’nın gerçek katlanma yapısı arasındaki korelasyonları bulmak için kullandı.

Sonuçlar, bu ikinci bilgi katmanın varlığını doğrulamaktadır. Bu da, genetik mutasyonların sadece kod dizilimindeki bir değişikliğin değil, aynı zamanda iplikçiklerin katlanma biçiminde bir değişikliğin neden olduğu sonucuna vardı. Bu simülasyon, hastalıklara neden olan istenmeyen dizileri saklamakta yardımcı olabilir.

Çalışma açık erişim dergisi PLOS ONE’da yayınlandı.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here