DNA Origami

0
18

Origami gibi katlanabilen DNA ilaç veren Nanobotlar için yeni uygulamalara sahip.

 

1953’te, James D. Watson ve Francis H.Crick adlı iki bilim adamı. Başka bir bilim insanı olan Rosalind Franklin‘in araştırmasıyla sağlanan verilerin yardımıyla, Crick DNA‘nın yapısını ilk kez başarıyla modelledi. O zamandan beri DNA‘yı düşünürsek, Franklin, Watson ve Crick‘in anlattığı çift sarmal şeklinde genellikle merdiven benzeri yapıyı hayal ederiz.

Bununla birlikte şu an biliyoruz ki bu klasik konfigürasyon, DNA‘nın yapılandırılabilmesinin tek yolu değil. Aslında bilim insanları, DNA’yı yeni formlara katlamak için “DNA Origami” olarak adlandırdıkları bir tekniğe geçtiler. Adından da anlaşılacağı üzere bilim adamları DNA Origamide, DNA zincirleri kullanılarak kalpler, üçgenler ve hatta gülen yüz dahil olmak üzere birçok farklı yüz emoji şekil oluşturdu.

Arizona State University‘de (ASU) ve Harvard Üniversitesi‘nde (HU) bir grup bilim adamı DNA Origami‘yi bir sonraki seviyeye taşıdı ve şimdi DNA‘nın bir tel örgü makarna benzeri uzunluğunu kullanarak “tek sarmallı origami” (ssOrigami) şekilleri üretiyor. Tel, tek bir düğüm oluşturmadan kendi kendine katlanabiliyor. Bu durum DNA Nanoteknolojisinde önemli bir ilerleme.

 

 

Daha önce, sınırlı boyutlara sahip DNA / RNA yapıları yapmak için yalnızca iki yol vardı: ilki moleküler tuğla kullanmak; birlikte katlanabilen daha küçük ve çok daha kısa DNA zincirleri. İkincisi birincil DNA‘yı güvenli bir şekilde yerine oturtmak için ikincil bir yardımcı DNA ipliğinin kullanılmasını gerektiren iskele DNA‘sıydı.

ASU Biodesign‘ın teknoloji ve direktörünün ortak yaratıcısı Hao Yan, “Araştırmamızın temel yeniliği, yapısal olarak kompleks fakat düğümsüz bir yapı oluşturabilmek için tek bir iplikçikten düzgün şekilde katlanabilen DNA ve RNA kullanmak.” dedi. Enstitünün Moleküler Tasarım ve Biyomimetik Merkezi. “Bu, bize bir uzun tel ipliğini karmaşık mimariye katmamıza izin verecek bir tasarım stratejisi verdi.

Ekip RNA‘nın yapıları nasıl oluşturduğunu anlayabildiğinde, tamamen programlanabilir tek sarmallı origami mimarisini geliştirmeye başladı. Yeni yapılmış algoritma ve kullanıcı dostu yazılım aracını kullanarak, DNA Origami yapıları dizisi yaptı; dört eşkenar dörtgen ve iki kalp şekli.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here