Diyafram Yüksekliği Nedir? Oturarak Uyumak Zorunda Kalabilirsiniz!

0
Diyafram yüksekliği nedir ilerleyen ebatlarda oturarak yatmak zorunda kalabilirsiniz
Diyafram yüksekliği nedir ilerleyen ebatlarda oturarak yatmak zorunda kalabilirsiniz

Diyafram yüksekliğinin tedavisi var mı? Diyafram yüksekliği kimlerde görülür? Gençlerde Diyafram yüksekliği olur mu? Diyafram yüksekliğinin belli özellikleri nelerdir? gibi soruların cevaplarının yanı sıra uzmanlar çok şaşırtıcı bilgiler de verdi. Örneğin diyafram yüksekliğinin ilerleyen düzeylerinde hastalar oturarak yatmak zorunda dahi kalabiliyor. İşte detaylar…

DİYAFRAM YÜKSEKLİĞİNİN EN BELİRGİN ÖZELLİĞİ…

Erişkinlerde ender görülen bir rahatsızlık olan diyafram yüksekliğinin en belirgin özelliği nefes darlığı. Çoğu zaman kazara tanısı konulan hastalıkta nefes darlığı şikayeti başka bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyor ise kesinlikle diyafram yüksekliği açısından da değerlendirilip tedavi edilmelidir.

ERİŞKİNLERDE ENDER GÖRÜLÜR

Erişkinlerde ender görülen bir durum olan diyafram yüksekliği zamanla yürüyüş ve güç harcama esnasında nefes darlığı ve taşikardi şikayetlerini ortaya çıkarabiliyor. Uzmanlar tanısının çoğu zaman kazara tespit edildiğini belirterek diyafram yüksekliğinin kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğuna vurgu yapıyor. Mevzu ile alakalı bilgi veren Şişli Kolan Sağlık Kurumundan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan, ”Diyafram en önemli solunum kanallarından olup karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran yassı geniş adale yapısına verilen addır. Diyafram yüksekliği Evantrasyon diyafram adalesinin tümünün veya bir kısmının, kaburgaya bağlı olduğu kısımları ve uzuv irtibatları bozulmamak kaydı ile kalıcı olarak yükselmesidir. Bu yetişkinlerde ender görülen bir durum tir. Diyafram yüksekliği primer ya da kazanılmış frenik sinir zararı sonrası oluşabilir. Bu anormalliği genellikle sol diyaframda görülmekle beraber diyaframda adale lifleri yoğunluğunda besbelli bir azalma ile karakterizedir.  Diyafram felci genellikle frenik sinir diyaframı uyaran sinir zarına bağlı olarak ortaya çıkmakta. Ancak diyafram yüksekliği sıklıkla rastgele bir sinirsel zarar olmadan saf bir dejeneratif adale hastalığı olarak ortaya çıkar. Diyafram yüksekliği ve diyafram felcinin sebepleri değişik olsa da genellikle aynı radyolojik görünüm ve aynı muayenehane gidişatlara neden olur. Diyafram yüksekliği erkek nüfusunda daha yaygındır” dedi.

İLERLEYEN DURUMLARDA HASTA OTURARAK UYUYOR

Diyafram yüksekliğinin neden olduğu bulgulara değinen Demirhan,” Diyafram yüksekliği ya da diyafram felci olan hastalarda nefes darlığı başlıca bulgu olarak karşımıza çıkar. Diyafram yüksekliği ya da felci olan hastalarda, diyaframın hareketsizlik sebebiyle işlevi eksilmiş ya da kaybolmuştur. Dolayısı ile akciğer ve toraks duvarının geçim bozukluğu sebebi ile solunumda önemli farklılıklar olur ya da solunum bozulur. Bu da nefes darlığı hissini arttıran etmenler arasındadır. Bazı hastalarda da hipoksemi denilen kanda oksijen eksilmesi görülebilir. Hipoksemiyi düzenlemek için büyüyen refleks hiperventilasyon başka bir deyişle kanın basmakalıp gaz seviyesini gözetmek için lüzumlu olan sıradan hava giriş- çıkışının basmakalıp seviyenin üzerinde gerçekleşmesi durumunda ise solunumsal sıkıntılara neden olur. Normal şahısların aksine, uyur pozisyonda abdominal başka bir deyişle karın uzuvlarının toraksa doğru yer değiştirmesi, akciğer hacimlerinde daha da azalmasına yol açan bazı hastalarda ileri derecede solunum bozukluğu görülebilir. Özellikle sol hemidiyafram yüksekliği olan hastalarda karın sızısı, kabarıklık, mide ekşimesi, kusma, geğirme, bulantı, kabızlık ve kilo kaybı gibi bulgular artabilir. Bu şikayetler karakteristik olarak pozisyon farklılıkları ile şiddetlenir. Orta ve ileri seviyede değişimi olan hastaların kontrolünde, etkilenen tarafta göğüs kafesinin alt kısmında çöküklük oluşması, batında ise dolgunluk tespit edilebilir. Eğilmekle veya uyur pozisyonda şiddetli ve ilerleyici nefes darlığı oluşması diyafram yüksekliği için tanı koyduran en önemli nedendir. Hastalar sonunda aralıksız dik pozisyonda çalışmak ve oturur pozisyonda yatmak zorunda kalmaktadır” biçiminde konuştu.

DİYAFRAM YÜKSEKLİĞİ TEDAVİSİ…

Diyafram yüksekliğinde tanı düzeyinde dikkat edilmesi gereklere ve tedavi yöntemlerine değinen Doç. Dr. Özkan Demirhan, ”Diyafram yüksekliği ya da felci olan çoğu yetişkin hastada şikayet yoktur. Diyafram yüksekliği genellikle akciğer grafisinde kazara tespit edilir. Tomografi ile başka bir patolojik durum varsa ekarte edilir. Ultrasonografi ile diyafram hareketinin olup olmadığı incelenebilir, nefes darlığı ya da ortopnenin, diyafram yüksekliği ya da felcine bağlı olduğunun ispatlanması önemlidir. Bu sebeple, nefes darlığı ve ortopnenin süresi ve ilerlemesini değerlendirmek, nefes darlığına yol açan öteki potansiyel sebepleri elemek için morbid obezite, akciğer hastalığı, kalp yetmezliği vb. hastalıklar için titiz bir genel kontrol yapılmalıdır. Öteki nedenler elenmelidir, tedavilar ise daha öncekinden açık yöntemler  ile yapılmakta iken günümüzde minimal düzeyde olmak üzere transtorasik ve transabdominal usullerle diyafram tedavisi teknikleri geliştirilmiştir. Diyaframın normal pozisyonuna getirilmesi sonrası akciğerdeki baskı ortadan kalkar ve güç kapasitesi artar.” ifadelerini kullandı.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here