Diyabet’e Çözüm Var..

0
10

 

 Frederick Grant Banting, Kanadalı tıp doktoru ve 1923 Nobel ödüllü bilim insanı. Bantig’in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım’da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılır.

 

Günümüzde beslenme alışkanlıkların değişimi sebebiyle yaşanılan ciddi bir sağlık sorunudur. Artık doğan bebekler bile hastalıklı doğabiliyorlar, tabii bunun yan etkisi anne ve babadan alınan bozuk hormonlar ve hastalıklardır..Sağlık bakalınlığı bunun üzerine çok iyi sporu destekleyen reklamları ile insanları hareket etmeye davet etmiştir.. Ofiste çalışanlarada hareket edebilecek masa ve sandalyeler üretime sokularak en azından bazı yerlerde çalışanlara hizmet etmektedir..Temennimiz her ofis çalışanın böyle sağlıklı ortamlar bulması ve  imkanların genişletilmesidir..

Diyabette Mevcut Durum:

 • Diyabet hastalığına yakalanmış 199 milyonun üzerinde kadın bulunmaktadır. Bu sayının 2040 yılına kadar 313 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir.
 • Sayıları dünya çapında 60 milyonun üzerinde olan diyabetli her beş kadından ikisi üreme çağındadır.
 • Diyabet küresel olarak kadınlarda dokuzuncu ölüm nedenidir ve yılda 2,1 milyon ölüme neden olmaktadır.
 • Tip 2 diyabetli kadınlar, diğer kadınlara göre 10 kat daha fazla koroner kalp hastalığı geçirmektedir.
 • Tip 1 diyabetli kadınların erken düşük yapma ve sakatlığı olan bebek sahibi olma riski vardır.

Ne Yapılması Gerekiyor?

 • Sağlık sistemlerinde kadınların özel ihtiyaç ve önceliklerine yeterli önem verilmelidir.
 • Diyabetli kadınların tümü ihtiyaç duydukları temel diyabet ilaçlarına ve teknolojilerine, kendi kendine diyabet yönetimi eğitimine ve bilgisine erişebilmelidir.
 • Tüm diyabetli kadınlar gebelik sırasında riski azaltmak için gebelik öncesi planlama hizmetlerine erişmelidir.
 • Diyabeti olan ve olmayan tüm kadınların sağlık durumlarını iyileştirmek için fiziksel aktivite imkanlarına ulaşmaları ve günlük yaşamlarında fiziksel aktiviteye yer vermeleri gerekmektedir.
 • Sağlık çalışanları gebelik sırasında diyabetin tanılanması, tedavisi, yönetimi ve takibi konusunda eğitilmelidir.

Hızlı yaşamlarımıza uygun beslenme modeli olarak çevremizde çokça gördüğümüz hazır ve hızlı yiyecekelerden uzak kalabilirsek ve ekmek’ide bırakma yaşanarsa şeker hastalığının yok olduğu Canan Karatay kitaplarında yazmaktadır ve ayrıca hastalarda kendilerini anlatan kitap çıkarmıştır..Şeker hastalığının genetik olduğuna bende inanmıyorum aslında herşey beslenmeden geçiyor çünkü bende yaşadım gördüm..Kararlı bir şekilde  yola çıkıldığında istikrarlı olunduğunda zafer sizin oluyor..Ayrıca bunun için okunması için kitaplar önermek isterim..

 1. Obeziteye ve diyabete çözüm var..> Prof.Dr.Canan Karatay
 2.  Karatay diyeti >Prof.Dr.Canan Karatay
 3. Beslenme tuzaklarından kurtuluş rehberi>Prof.Dr.Canan Karatay ( Bütün kitapları faydalı)
 4. Taş Devri Diyeti >Prof.Dr. Ahmet Aydın
 5. Tahıl Beyin>David Perlmutte

Sizlere bu kitapları öneririm..Kendinize bakmak elinizde doktor en son çare desek yeridir.. Unutmayın sağlıklı yaşamda yemeklerde ödüllendirme olmamalıdır. yaşam biçimine geçilmelidir..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here