Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

1

Disosiasyon kelimesi bölünme ve çözünme gibi anlamlara gelmektedir. Bu bağlamda Dissosiyatif Kimlik Bozukluğuna sahip olan bireylerin iç dünyalarında da bölünmeler mevcuttur. Çocuklukta yaşanan aile içi şiddet, huzursuz ortamlar, yalnız hissetme, cinsel istismar, taciz ve aşırı eleştirilme gibi tramvaya sebep olacak olaylar karşısından kişi kendini bu durumlardan korumak için farkında olarak ya da olmayarak bir veya birden fazla alt benlikler yaratır. İlk başlarda bu kişiliklerle konuşmalar yapılırken daha sonralarda esas kişi, alt benlikleri gibi davranmaya başlar. Her benliğin adı, cinsiyeti, yaşı, yaşadıkları ve düşünceleri birbirinden farklıdır. Örneğin; bir kişilik alkol kullanmıyorken, başka bir alt kişilik kullanıyor olabilir. Ayrıca hiçbir kişilik, diğer bir kişiliği tanımaz.

Kişinin savunma mekanizması olarak gördüğü bu durum, daha sonralarda problemlere sebep olabiliyor. Çünkü kişi, gerçeklik algısını kaybediyor. Bir kimlikten diğerine geçişte yaşadığı duyguların ani değişimi kişiyi çok yoruyor. Kendi kimliğinden başka bir kimliğe geçmesi kısa sürede gerçekleşiyor olabilir ama böyle durumlarda çoğu kişilerde bayılmalar ve günlerce süren hafıza kayıpları görülür.

Genel Belirtileri ve Hastaların Hissettikleri

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğuna kadınlarda daha fazla rastlandığı saptanmıştır. Bunun nedeni kadınların, erkeklerden daha fazla cinsel tacize uğramaları ve erkeklerin belirtileri saklamaya daha yatkın olmalarıdır.

Hastalığın en yaygın görülen belirtisi baygınlık geçirme ve kısa süreli hafıza kayıplarıdır. Bunlar haricinde bazı kişilerde, uyku ve yeme bozukluğu, depresif ruh hali, kronik ağrılar (baş ağrısı, mide ağrısı vb.), evde nereden geldiği belli olmayan eşyalar bulma, insan ilişkilerinde yaşanan dalgalanmalar, kendi konuştuklarını hatırlamama, olaylara ve kişilere yabancılaşma, kendine zarar verme ve hatta intihar girişimi gibi belirtiler görülebiliyor.

Belirtilere göre hastalık 4 başlığa ayrılıyor:

1. Çoğul Kişilik Bozukluğu: Kişinin kendine birden fazla alt benlik oluşturması.
2. Dissosiyatif Amnezi: Kişinin sürekli ya da geçici olarak hafıza kaybı yaşaması.
3. Dissosiyatif Füg: Kişinin aniden hayatını ve geçmişini unutmasıyla işinden ve evinden ayrılması durumudur. Bu süreçte kişi uzun süreli seyahatlere çıkma ihtiyacı duyabilir.
4. Depersonalizasyon Derealizasyon Bozukluğu: Kişinin kendini sürekli dışarıdan seyrediyormuş gibi hissetmesi ve çevresinde olanları gerçek dışı olarak algılaması.


Hastalara böyle durumlarda ne hissettikleri soruldukların da genellikle şu cevapları verirler:

  • Sanki içimde biri var ve bana ne yapmam gerektiğini söylüyor.
  • Evimde bulduğum eşyaların nereden geldiği hakkında bir fikrim yok.
  • Kafamda durmadan konuşan bir ses var.
  • Sanki kendimi dışarıdan izliyor gibiyim.
  • Bazen bulunduğum mekana nasıl geldiğimi bilmiyorum.
  • Çevremdeki insanlar hareketlerimin birbiri ile çeliştiğini söylüyor.
  • Yalan söylediğimi düşünüyorlar.

Tedavisi

 

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğunda kişinin ruhsal olarak bölünme yaşaması ve gerçeklik algısını yitirmesi dolayısı ile tanı konması ve tedavi süreci zordur.

Ruhsal ve fiziksel her açıdan incelenip kişiye, Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu tanısı konulduysa tedaviye vakit kaybetmeden başlanmalıdır. Genellikle tanı konulurken, hastayla birebir konuşma tercih edilir ama bazen ölçek ve formlara verilen cevaplarla da tanı konulabilir.

Eğer hasta, başlangıç aşamasında ve yaşadıklarının farkında ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Verilen antidepresanlar kişiyi daha sakin bir ruh haline bürüyecektir.

Ama tedavideki asıl amaç kişinin geliştirdiği alt benlikleri bire yani esas kişiye indirgemek olduğundan terapi yöntemi bu hastalar için daha uygundur. Hastalığın derecesine göre seans süreleri de değişebilir. Tedavi sürecinde ailenin de etkisi büyüktür. Eğer kişi sadece bayıldığında ya da diğer belirtileri gösterdiğinde doktora götürülürse, tedavi süresi uzar. Bu da kişide yaşanan duygusal dalgalanmaları tetikler.

Terapide öğretilen nefes egzersizi gibi yöntemlerin haricinde kişinin meditasyonla uğraşması ruhsal açıdan dinlenmesini kolaylaştıracaktır ve tedavisine olumlu katkılar sağlayacaktır.

Share

1 YORUM

  1. Bu Dissosiyatif kimlik bozukluğu,çağmızda yaşayan çoğu insanların sorunudur bence.
    Çünki çoğu insanımızda ruhsal ve bedensel bozukluklar vardır,bunların çoğu küçüklükten gelmektedir.Ben kendimi yazar ve sanatsal yönlere vererek bu hastalığı yenmiş biriyim.Size tavsiyem kendinizi sevdiğiniz yönlere vermenizdir.Böylelikle kendinizi bulacaksınızdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here