Dismorfofobi Nedir ?

0

DİSMORFOFOBİ NEDİR?

Kitaplardaki başkarakterleri tanımlarken hep en güzel kız, en yakışıklı erkek olarak tanımlarız. Uzun boylu, kaslı, renkli gözlü, zengin erkekler; uzun, düz ya da dalgalı saçlı, zayıf, kızlar. Dizilerde de durum bundan pek farklı değil. Dizi kadrosunun en güzel kızı ile en yakışıklı çocuğu başrolde. Neden? Kıvırcık saçlının başı kel mi? Ya da az biraz kilolu olunca kimse sevmez mi o karakteri. ‘Karakter’ diyoruz, diyoruz da ne kadar ‘karaktere’ bakıyoruz acaba?

Durum böyle olunca da toplumun insanların kafasına empoze ettiği bir takım güzellik kalıpları oluşuyor. Bu kalıplara uymak için elden ne geliyorsa yapılıyor. Fakat yeterli gelmeyince artık bu düşünceler sürekli kafalarda dönüp durmaya çeşitli ruhsal hastalıkların doğmasıyla ileri boyutlara kadar taşınmaya başlıyor. Kendini beğenmeme ya da diğer bir adıyla ayna hastalığı olan Dismorfofobi de bunlardan sadece biri. Tıptaki adı dismorfik bozukluk olan bu hastalık özellikle sıkça diyet yapan kişilerde görülüyor.

Aynaya bakmaktan çekinen bu insanlar normal bir görüntüye sahip olmalarına rağmen kendilerinin çirkin olduklarına dair bir algıya kapılıyorlar. Görüntüleriyle ilgili en ufak bir şeyi bile kafaya takmaya başlıyorlar. Örneğin alınlarında çıkmış olan küçük bir sivilce onlar için kıyamet alameti olabiliyor. Gittikçe asosyalleşip eve kapanan bu kişiler yemek yerken, televizyon izlerken, kitap okurken bile kafalarında sürekli olarak vücutlarındaki sözde sorunlarla savaşırlar. Kendilerini daha iyi göstermek amaçlı çözümler düşünmeye başlarlar. Başta diyetle kilo verme daha sonra estetik cerrahlarına başvurarak hiç tereddüt etmeden bıçak altına yatma gibi çözümlere yönelirler. Ama bu çözümlerin sonuçlarından da bir türlü memnun kalmazlar. Etraftakilere sürekli kendi bedenleriyle ilgili soru sorma eğilimleri yüksektir. Ne yazık ki cevapların olumlu olması da onların bu durumu kabullenmeleri için yeterli gelmiyor ve bu cevapların tamamıyla yalanlardan ibaret olduğu düşüncesiyle kafalarını dolduruyorlar.

Ruhsal bir bozukluk olmakla birlikte olayın temelinde bedeni beğenmemeden kaynaklı bir sorun vardır. Elbette ki bu beğenmeme olayının nasıl başladığını kesin olarak bilemeyiz.

DİSMORFOFOBİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ruhsal bir bozukluk olan dismorfofobi tedavi edilmediği takdirde kişilerin işlerinden ayrılma, okulu bırakma evi terk etme ile başlayan yavaş yavaş asosyalleşme belirtileri belli bir süre sonra işin ucunu intihar etme düşüncesine kadar götürüyor. Bu yüzden fark edildiği andan itibaren doktora başvurulup bir psikolojik destek alınması elzemdir.

DİSMORFOFOBİ BELİRTİLERİ

Her ne kadar aynaya bakmaktan korkup çekinseler de günün belirli saatlerinde sıkça aynı karşısına geçerek kendi bedenini kontrol etme tipik belirtilerindendir. Genellikle ergenlik çağında başlayan bu hastalığın diğer belirtileri arasında insanın kendisini fark etmeksizin sürekli başkalarıyla kıyaslama dürtüsü de bulunmaktadır.

Aşırı makyaj yapma, özgüven eksikliğinden kaynaklanan makyajsız haliyle ortalığa çıkamama durumları da bu hastalarda gözlemlenen diğer semptomlardandır. Makyaj dışında şapka, gözlük gibi çeşitli aksesuarları da birer kamuflaj malzemesi olarak kullanırlar. Sürekli bir giysi değiştirme döngüsü içinde kaybolmakla beraber deri soyma gibi belirtileri de hastanın engellemesi oldukça zordur.

Ve bu hastanın bir günde ortalama üç ile sekiz saatine mâl olmaktadır. Bir günde üç saati küçük bir zaman dilimi olarak görebilirsiniz fakat hesabı hafta ve aylara uygularsanız bir saniyesi bile kıymetli olan Bu hayatta ne kadar büyük bir kayıp olduğunu anlarsınız. Sonuçta önünüzdeki sekiz saniyenin son sekiz saniyeniz olup olmadığını bilemezsiniz.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here