Dişlerimizi Ve Hekimlerimizi Koruyalım ..

0
24

18 Kasım 1908’de tıp fakültesinin açılmasının ardından 22 Kasım 1908’de diş hekimliği fakültesinin de açılması kararı alınmıştır. İlk dekan Cemil TOPUZLU yönetiminde bir kadro oluşturulmuş ve 1500 lira ile Darülfünun Osmanlı Tıp Fakültesi Dişçi Mektebi kurulmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul Üniversitesi kurulduğunda da bu okul tıp fakültesinden ayrılmış ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi adını almıştır. Ardından da 22 Kasım’ın içinde bulunduğu hafta Toplum Ağız Diş Sağlığı haftası olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Küçükken hepimiz diş doktoruna gitmeye korkmuşuzdur..Kimimiz bir iğneyi görünce başladık ağlamaya , kimimiz de dişimiz çekilirken başlardık ağlamaya  🙂 Ama artık teknolojinin hızla gelişmesi kullanılan aletlerin daha modernleşmesiyle canımız eskisi gibi acımamakta tabi bunun yanında doktorlarında daha yumuşak konuşup davranmasıyla artık tedirginliğimiz kalmamıştır. Dişlerimizin çok fazla çürümesinin nedeni şeker tüketiminin çok fazla olması sebebiyle olduğu bilinen bir gerçektir. Şekerli birşeyler yediğimizde  hemen dişlerimizin fırçalanması gerektiğini bilir, şimdi daha dikkatliyizdir artık..Bilinçlenme bazı kesimlerde artsada  bazı yerlerde diğer çocuklar ve yetişkinler bu ağız ve diş sağlığını geçiştirirler. Gerek ailenin çok kalabalık olmasından dolayı yada ekonomik boyut sebebiyle gereken önem verilmez. Devletimiz de doktora gidemeyen yoksul insanlara gönüllü hekimler yoluyla yetimhanelere okullara ve zor geçinen ailelerin çocuklarına bu doktorları ayaklarına getirmektedir. Doktorlarımız da gereken önem ve ciddiyetle görevlerini yerine getirmektedirler.

Ağız ve diş sağlığımıza ne kadar önem verirsek aslında iç organlarımızada kalbimize vb. diğer organlarımızada  iyi bakmış oluruz. Dişlerimiz diş etlerimiz korunması gereken yerler, özellikle diş eti çekilmelerinde geri getirme durumu yok şuan tıbben, o yüzden dikkatli olmak yararımızadır..Sağlık en büyük zenginlik kaybedilince anlaşılır genelde değeri,  ufacık bir diş ağrısı bile uyutmayabiliyor geceleri ..

Herkesin elinden geldiğince kendisine iyi bakmasını diler, sağlıklı dişler ve  gülüşler dilerim..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here