DİSK ve Ahmet Hilmi Veziroğlu’nun Ölümü

0

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Bursa Bölge Temsilciliği avukatlarından Ahmet Hilmi Veziroğlu gözaltında tutulduğu Bursa Emniyet Müdürlüğü binasının beşinci katından atılarak katledildi veya kendisi atlamayı tercih etti. Benzer bir çok cinayette olduğu üzere, Veziroğlu’nun intihar ettiği iddia edildi ve atıldığı söylentileri var.

2012 DİSK genel başkanı Ekici, DİSK açısından 12 Eylül’ün sonuçları anlatırken Avukatı Ahmet Hilmi Veziroğlu’nun ölümüne  kısaca şöyle özetledi :

”DİSK Bursa Bölge Temsilciliği Avukatı Ahmet Hilmi Veziroğlu, 2 Ekim 1980’de gözaltında tutulduğu Bursa Emniyeti’nin beşinci katından atılarak öldürüldü. Sıkıyönetim yetkilileri Fevzioğlu’nun ölümünü, işkencede ölen herkes için ileri sürdükleri gibi, “intihar” olarak açıkladı.17 Eylül’de gözaltı süresi 90 güne çıkarıldı. DİSK yöneticileri ve üyeleri uzun süre yargıç önüne çıkarılmadı, inanılmaz işkencelerden geçirildi. Milli Güvenlik Konseyi, 18 Eylül’de yayınlanan 8 No’lu kararı ile DİSK’in taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına el koyduğunu açıkladı.7 Aralık’tan itibaren 2364 sayılı Yasa ile tüm sendika üyelerini kapsayan Yüksek Hakem Kurulu uygulamasına geçildi. 12 Eylül’de gözaltına alınan 67 DİSK yöneticisi tutuklandı. Aralarında DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk’ün de bulunduğu 52 DİSK yöneticisi hakkında idam cezası istemiyle dava açılacağı basına açıklandı. DİSK üyesi Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Kenan Budak, 25 Temmuz’da polis tarafından kurulan bir pusuyla sokak ortasında öldürüldü.DİSK Davası 24 Aralık 1981’de İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi’nde başladı. 160 dosya birleştirildi, toplam sanık sayısı 1477, hakkında idam istenilenlerin sayısı 78’e çıkarıldı.”

“AKP’nin “demokratikleşme” söylemleri, 12 Eylül düzeninin tümüyle değiştirilmesi, seçim barajlarının ve sisteminin demokratikleştirilmesi, siyasal parti yapılarının demokratik hale getirilmesi, gerçekten bağımsız bir yargının oluşturulması, evrensel hak ve özgürlüklere dayalı bir demokratik yapının yerleştirilmesi, başta örgütlenme özgürlüğü olmak üzere sendikal hakların ve toplu sözleşme hakkının eksiksiz olarak tanınması gibi bir bütünlük taşımadı” diyen Ekici, 12 Eylül, AKP iktidarı tarafından sürdürülmekte olduğunun altını çizdi.”

Son olarak:

Öldürülen Disk’li Ahmet Avukat’ın ve onlarca arkadaşlarının hesabını kimlerin nasıl vereceği merak konusudur. Herkes sessizce yerinde olan biteni izlemektedir bizler böyle esrarengiz olaylara sessiz kalmamalı ve Türkiye’nin faili meçhullerle anılmasını istemiyoruz. Sadece biraz özgürlük ha ? Bence özgürlüğü hak ediyoruz…

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here