Dış ve İç Güzellik Sorunsalı

1
54

Dış VS İç Güzellik Sorunsalı

Hepimizin hem duyduğu hem de söylediği meşhur bir söz vardır. İnansak da inanmasak da yeri geldiğinde bunu kullanmaktan çekinmeyiz. Bu söz hepimizin bildiği üzere “İç güzellik daha önemli” lafıdır.

Kimileri için koca bir yalan iken kimileri içinse karşılarındaki kişiyi avutmak için öylesine söylenmiş, basmakalıp bir sözcükler grubudur.

Peki ya gerçekten de iç güzellik dış güzellikten daha mı önemlidir?

Peki iç güzellik dediğimiz şey tam olarak nedir?

İç güzellik dediğimiz şey kişinin karakterinden, niyetlerinden, karakteristik özelliklerinden ve davranışlarından oluşan bir bütündür.

En önemli mesele ise şudur ki: İnsanlar karşılarındaki kişilerin dış görünüşünü beğenmedikleri sürece içini de merak etmezler.

Kabul etmeliyiz ki insanlar her zaman, ilk olarak birbirlerinin dış görünüşlerinden etkilenirler. İç güzelliğin farkına varmak ilk tanışma ya da karşılaşmada olabilecek bir şey değildir.

İnsanların zamanında evlenmeleri, çoluk çocuğa karışmaları; bu süreç içerisinde yine de birbirlerinin pek çok huyunu suyunu bilmediklerini fark etmeleri bu durum için verilebilecek en iyi bir örneklerden birisidir.

Bu tarzda pek çok örnek karşımıza geçmiş bize el sallarken bu örnekleri göz ardı ederek karşımızdaki kişileri çok iyi tanıdığımızı ya da ilk kez gördüğümüz birisinin nasıl bir insan olduğunu bildiğimizi neye dayanarak iddia edebiliriz ki ?

Esas konumuza geri dönecek olursak eğer iç güzellik mi yoksa dış güzellik mi sorusunun cevabını bulmaya bir adım daha yaklaştığımızı fark edeceksinizdir.

Dış güzellik ile ilgili değinilmesinin gerekli olduğunu düşündüğüm bir husus var ki o da şudur: Bakımlı olmakla dış güzellik doğru orantılıdır.

Tabii doğuştan Yaradan vergisi bir güzellikle doğanlar da yok değildir hani; ama bir insan kişisel bakımını yapmıyorsa, bakımlı bir insan değilse karşısındaki insanlar tarafından çirkin olarak yargılanacaktır.

Bu bakımlı olma durumunun makyaj yapmakla herhangi bir ilgisi yoktur. Hatta bazı arkadaşlar öyle abartılı makyajlar yapmaktalardır ki bu onların güzelliğine güzellik katmak yerine insanların gözüne oldukça değişik bir imaj çizmelerine sebep olmakla beraber hiç de hoş gözükmemektelerdir.

Kişisel bakım dış güzellik için en önemli şeydir. Temiz görünmek gerekir. Bunun için de düzenli banyo yapmak gerekir. Ter bezleri aşırı çalışan insanların, özellikle de ergenlik dönemindeki kişilerin bunu uygulamaları önemlidir. Bunun yanı sıra ek olarak deodorant da kullanılabilir.

Saçların, yağlı ya da uzun bir zamandır yıkanmamış gibi görünmesi, bakımsız gözükmesi de insanların düşüncelerini olumsuz yönde etkileyebilen etkenlerdendir.

Tırnakların bakımsız ve pis görüntüsü de aynı şekilde insanlar üzerinde olumsuz bir etken oluşturabilir.

Dış güzellik açısından bakımlı olup normal bir görüntü elde ettiğimiz vakit çirkinlik sıfatlarının pek çoğundan kurtulmuş oluruz. Bu sayede insanlar bizimle tanıştıktan sonra içimizdeki o güzelliği keşfetmeye istekli olabilirler.

Değinmeden geçemeyeceğim bir başka husus vardır ki o da bazı insanların kendi egoları yüzünden kendileri dışında herkesin çirkin olduğunu düşünmeleri ve bunu karşılarındaki kişileri önemsemeden dile getirmeleridir.

Böyle insanlar size çirkinsiniz dedi diye siz çirkin olmazsınız. Bu kişiler dış güzellik açısından güzel olmuş olsalar bile iç güzellikleri olmayan kişilerdir.

Ve işte o önemli nokta da şudur ki: Güzel olmalarına rağmen bu insanların yanında gösteriş meraklıları dışında kimse yer almaz.

İşte iç güzelliğin önemini de burada görmüş oluyoruz.  🙂

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here