Diş Fırçası Nerede Saklanır? Sakın Banyoda Tutmayın Çünkü…

0
9

Hemen hemen hepimiz diş fırçalarımızı banyoda aynanın önünde saklarız. Peki bunun insan sağlığını ne kadar kötü etkilediğini duymuş muydunuz? Diş fırçasını banyoda saklamamamızın zararlarının ne olduğunu Diş Hekimi Pertev Kökdemir’de öğrendik! Peki diş fırçası nerede saklanır? İşte tüm merak edilenler!

SİFONU ÇEKERKEN MUTLAKA KAPAĞINI KAPALI TUTUN 

Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nin banyo temizliği ile ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, banyonuzdaki diş fırçaları çok miktarda bakteri barındırabilir. Bunun yanı sıra araştırmacılar diş fırçalarını korumak için ilk yardım dolabına ya da seyahat kabına koymanında kötü bir tercih olduğu konusunda uyarıyor. Mikropların yayılmasını en aza indirmek istiyorsanız ypacağınız en önemli şeylerden biri tuvalette sifonu çekmeden önce klozetin kapağını kapatmanızdan ve bunu alışkanlık haline getirmenizden geçiyor.

DİŞ FIRÇALARINIZ DİĞER DİŞ FIRÇALARIYLA TEMAS ETMESİN 

Banyoda aynanın önünde duran fırçalara bulaşan bakteriler, bir fırçadan başka bir fırçaya geçebilir. Burada önem vermeniz gereken noktalardan biri de kesinlikle diş fırçanız diğer fırçalarla temas etmemelidir. Diş fırçanızı, diğer diş fırçalarıyla temas etmeyecek şekilde yüksek bir yerde muhafaza etmeli ve mikropların yayılmaması için sifonu çekmeden önce klozetin kapağını kapatmalısınız.

SABAH VE AKŞAM DİŞ FIRÇALARI AYRI OLMALI 

Diş fırçanız mutlaka iki tane olmalıdır. Sabah dişlerinizi fırçaladığınız fırça ile akşam ki farklı olursa bir sonraki diş fırçalamaya kadar fırçanızın tamamen kurumasına olanak tanıyabilirsiniz. Tabii üzerinde havalandırma delikleri bulunan kapaklı diş fırçalarından kullanmak da fırçanın üzerine gün boyu tozların ve bakterilerin yerleşmesini azaltır.

ODANIZIN BİR KÖŞESİNDE KURUTUN

Diş fırçalarınızı belkide banyoda saklamıyorsunuz. Fakat diş fırçalarınızı küçük ilaç dolabı veya diş fırçaları için yapılmış kutulara koymakta sağlıklı bir yöntem değildir. Çünkü bu durumda fırçanızın kurumasını engelleyip bakteri oluşmasına sebebiyet vermektedir. Diş fırçanızı kullandıktan sonra iyice duyulayıp, yatak odanızın bir köşesinde dik bir şekilde saklayın. Ve önemli bir uyarı daha mutlaka diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirin.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here