Dikkat eksiliği ve hiparaktivite bozukluğu (ADHD) nedir?

0
37

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİF BOZUKLUĞU

Öncelikle Annelerimiz, ebeveynlerimiz: Çocuğunuz ele avuca sığmıyor mu? Çok mu yaramaz? Yerinde duramıyor mu? Dikkatini uzun süre bir şeye veremiyor mu? Fevri hareketlerinden mi şikayetçisiniz? Konsantrasyonu’nun olmadığını mı düşünüyorsunuz? Sürekli kendi çapında da olsa bir yarış içerisin de mi? Bir yerlere tırmanma, atlama, zıplama huyları mı çok? Siz cümlenin sonuna gelene kadar o başka yerlere gitmiş mi oluyor? Sürekli hayallere mi dalıyor? Çok mu dağınık? Siz söylediğiniz halde eşyalarını orada burada mı unutuyor? Sık sık bir şeyleri bahane edip dersin başından mı kalkıyor? Sınavlarda bildiği halde başarısız mı oluyor? Soruları okumadan mı cevaplamaya çalışıyor? Çok mu aceleci? Siz bir şey anlattığınız halde sizi dinliyormuş gibi mi yapıyor? Düşünmeden mi davranıyor? Kreşe, okula göndermeye başladıktan sonra bunlar daha da artarak bir sorun haline mi geldi? O zaman bu yazıyı okuyun. Size ve çocuğunuza uygun olduğunu düşünüyor iseniz vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.

 

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği Hiperaktif Bozukluğu okul öncesi dönem ve okul çağı çocuklarında belirgin hale gelen bir bozukluktur. Çocuğun davranışlarını kontrol etmesi ve dikkatini vermesinde sorun vardır. “Bir türlü yerinde durmayan,” “hayallere dalan”, “düşünmeden davranan”, “dalgın, unutkan” vs. gibi pek çok sıfatla nitelendirilen çocuklardır. Bu davranışlar çoğu çocukta zaman zaman görülebilen durumlar olduğundan tanı konulması için yeterli deneyim ve bilgi birikimi sahibi uzmanların yardımı gerekir. Sanıldığından daha sıktır, % 4-8 gibi bir oranda görülmektedir; bu da 25-30 kişilik bir sınıfta en az 1-2 Dikkat eksikliği hiperaktif bozukluğu olan çocuk görülebileceği anlamına gelmektedir. Toplum tarafından yeni tanınmaya başlayan bir durum olmasına rağmen aslında uzun zamandan beri bilinmekte ve her sene hakkında yüzlerce araştırma yayınlanmaktadır.

Erkeklere bu tanının konma ihtimali kızlara göre üç kat fazladır ancak nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. ADHD’si olan çocuklar düşünmeden hareket ederler, hiperaktiftirler ve odaklanmakta zorluk çekerler. Onlardan ne beklendiğini anlasalar da uygulamakta güçlük çekebilirler çünkü yerlerinde duramazlar, dikkatlerini veremezler ve ayrıntılara dikkat edemezler.

Elbette bütün çocuklar, özellikle erken yaşta zaman zaman böyle davranırlar, hele heyecanlı veya kaygılıyken. ADHD’nin farkı belirtilerin daha uzun süreli olması ve daha farklı ortamlarda görülmesidir. Bu belirtiler çocuğun sosyal ve akademik işlevselliğini ve ev hayatını etkiler. Ancak uygun tedavi ile ADHD’si olan çocuklar bu belirtilerle başa çıkmayı öğrenebilir ve başarılı bir hayat sürdürebilirler.

Fakat dikkat eksikliği ve hiparaktif bozukluğu teşhisi koymak için, belirtilerin çocuğun yaşına uygun olmaması gerekir. Dikkat eksikliği ve hiparaktif bozukluğu çocuklarda ve gençlerde yaygındır. Yetişkinlerde de bu bozukluklar görülebilir. Yetişkinlerde ki belirtiler de bazı farklılıklar olabilir. Örneğin, bir yetişkin hiperaktif yerine tez canlılık sergileyebilir. Ayrıca,  dikkat eksikliği ve hiparaktif bozukluğu yetişkinler sürekli olarak kişiler arası ilişkilerde ve işte problem yaşarlar.

 

İlk kez 1845 yılında Dr. Henrich Hoffman (1885-1957 yılları arasında yaşamış, Hitler’in en sevdiği fotoğrafçı. Babası gibi fotoğrafı seçmişti Hoffmann. 1908’de doğru yerde, doğru zamanda olması ve çektiği bir kaza fotoğrafı ününün pekişmesine sebep oldu. Ertesi sene kurduğu atölyesi ile basına fotoğraf sağlamaya başladı. Tematik’leri arasında savaşın eşiğindeki Almanya’nın politik yaşamı, figürleri, bilim adamları, modacıları sayılabilir. Birinci dünya savaşı’nın kopması ile birlikte önceleri Münih’te çalışmaya devam eden, savaşın son yılında Fransa’da cepheye sürülmüştü. Savaşın bitimi ile birlikte tekrar eski işine döndü. Yavaş yavaş aşırı sağ eğilimli oluşumlarda yerini almaya başladı. Dietrich eckart ve völkischer beobachter  eksenine yaklaştı. 1920 yılında NSDAP üyesi oldu ve giderek sivrildi. Birkaç sene sonra Almanya’da yükselen bir adamın, portrelerini çekiyordu. Bu adam, ileride çok yakın dostu da olacak, Adolf Hitler idi. Hoffman, partinin yayın organlarında, propaganda metinlerinde hep imzası olan isimlerden biri olmuştu. Büyük bir servete kavuştu. Führeri ile olan yakın ilişkisi, kızı Henriette’nin Baldur von schirach  ile olan evliliğinde iyice ayyuka çıkmıştı; Hitler, şahit olduğu düğünde, genç evli çifte bir de köpek hediye etmişti. 1937’de açılan Grosse Deutsche Kunstausstellung  sergisi için Hitler tarafından eser seçmekle görevlendirildi. Bu arada bir de kendisine profesör ünvanı bahşedilmişti. Entartete Kunst sergisi için oluşturulan komisyonda da yer aldı; Nazilerin sanat terminatörlerinden biri oldu. İkinci dünya savaşı bittikten sonra hapse konan ismin arşivi bir manada, olanların ya da bir tarihin vesikalarıydı. 1950’de tutukluluk hâline son verilen Hoffmann, 1957 yılında Münih’te ölmüştü.) İsimli bir hekim tarafından tanımlanmış olmasına rağmen yine bir hekim olan Sir George F. Stil (İngiliz çocuk doktoru ve çok sayıda tıbbi ders kitabı ve makalesinin yazarları. Sık sık “İngiliz pediatrinin babası” olarak anılır ) 1902’de yeniden bu bozukluğu vurgulayana dek hak ettiği ilgiyi görememiştir. Ancak bu tarihten sonra bu bozukluğun özelliklerini, nedenlerini, seyrini, tedavilerini araştıran çalışmalar hız kazanmıştır. Günümüzde artık şu rahatlıkla söylenilebilir ki: Dikkat Eksikliği Hiperaktif Bozukluğu anne-babanın yetiştirme biçimlerinin doğrudan sonucu olmayan, kalıtsal özelliklerin ağır bastığı, hakkında oldukça bilgi sahibi olduğumuz bir rahatsızlıktır.

 

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Peki çocuklarda dikkat eksikliğine neden olan nedir?

Duyu organlarından bazılarında veya birinde problem olması, genetik faktörler, motivasyon eksikliği, düzensiz uyku ve düzensiz beslenme gibi durumlar çocuklarda dikkat eksikliğine neden olabilir.

 

Hiparaktif Çocuğun Belirtileri

Hiparaktif çocuğun belirtilerine tekrardan değinmek istiyorum:

Normalin üzerinde hareketlilik, yaşıtlarına oranla daha fazla konuşma ve soru sorma hiperaktif çocuğun belirtileri olarak değerlendirilebilir. Hiperaktif çocuk kendisine zarar verecek davranışlar sergileyebilir. Hiperaktif çocukların tedavisi için ilaçlı veya ilaçsız yöntemlerden en az biri muhakkak tercih edilmelidir. İlaçlı tedavi için uzman hekim yönlendirmesine ihtiyaç vardır. Hiperaktif çocukların tedavisi için ilaçlı süreçler, ilaçsız egzersizler ile desteklenebilir. 

Hadi gelin bir de dikkat bozukluğu için ilaçlı, ilaçsız ve terapi tedavilerine değinelim:

İlaçlı Dikkat Bozukluğu Tedavisi

Uzman Psikiyatristler tarafından teşhis koyulduktan sonra çeşitli antidepresan  veya sentetik uyarıcılar reçete edilebilir. Dikkat eksikliği ilaçları, ileri düzey dikkat problemi olanlar için önerilmektedir.

İlaçsız Dikkat Bozukluğu Tedavisi

İlaçsız dikkat bozukluğu tedavisi için en etkili yöntem düzenli egzersiz yapmaktır. Bu egzersizlerin büyük bir bölümünü beyin egzersizleri; küçük bir kısmını ise fiziksel egzersizler oluşturur.

Terapi İle Dikkat Bozukluğu Tedavisi

Uzman psikologlar yardımı ile bilişsel-davranışçı terapi uygulanabilir. Dikkat eksikliği problemi olan hastada farkındalık yaratılabilir ve çeşitli görev listeleri ile alışkanlıkları yönetilebilir.

 

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Sol frontal lob (beynimizi oluşturan dört ana lob’dan biridir ve kolayca tahmin edilebileceği gibi kafatasının ön kısmından alından başlayarak arkaya doğru uzanır)  aktivitelerindeki bozukluğun odaklanma ve yoğunlaşmada zorluklara neden olabildiğinin düşünülmesi nedeni ile dikkat eksikliği, biyolojik yönü olan, genetik olarak aktarılabilen bir rahatsızlık olarak tanımlansa da, ilaç tedavisinin belli bir yaşa gelindiğinde tek başına işe yarayacağını söylemek yetersizdir. Dikkatini toplayamadığı için öğrenmede güçlük yaşayan bir çocuk, ilaç tedavisiyle dikkatini arttırmak için destek alsa dahi, geçmişte yaşadığı dikkat eksikliğine dayalı öğrenme zorluğu nedeni ile, yıllarca uğraşmasına rağmen öğrenme sorunu yaşamış ve bu nedenle zihninde ders çalışmayı yorucu, sıkıcı, karşılığını alamadığı bir uğraş olarak kodlamıştır. Geçmiş deneyimine dayalı olarak çalışmaktan hiç bir zaman zevk almamış, öğrenmenin, okuyup anlamanın keyfini hissetmemiş bir birey, dikkat eksikliği problemini ilaçla giderip dikkatini belli bir çalışmaya odaklayabilse dahi, geçmişteki davranışsal öğrenmesi nedeniyle bu koşullanması üzerine psikoterapi desteği almadan alışkanlığından vazgeçmede zorlanacaktır.

Dikkat eksikliğinin erişkinlikte devam etmesi halinde tedavinin düzelmesi zorlaşır. Kişi yıllarca dikkat dağınıklığının sıkıntısını çektiğinden dolayı, hem kendisi hem de çevresi tarafından durum yıllarca bir kişilik bozukluğu olarak değerlendirilmiş olabilir.

 

Çocuğunuz Çok Hareketli Olmasa Da Dikkat Eksikliği Hiparaktif Bozukluğu Olabilir Mi?

“Hiperaktivite”, aşırı hareketlilik anlamına gelmektedir; ancak bu terim Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu olan çocukların tümünü iyi anlatan bir terim değildir, çünkü hiperaktif olmadan da dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu olabilir. Bazı çocuklarda en belirgin şikayet dikkat süresinin çok kısa olmasıdır. Yani dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu olan çocukların bir kısmında aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ile ilgili belirtiler ön plandayken bir kısmında dikkatsizlik ile ilgili şikayetler ön plandadır. Önemli bir kısmında ise her iki gruptan şikayetler bir arada görülür.

Hiperaktif Belirtileri

Yerinde duramazlar,
Oturması gerektiği halde oturamazlar,
Sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çekerler,
Yerli yersiz koşup tırmanırlar,                                                 
Çoğu zaman sorulan soru tamamlanmadan cevabını yapıştırırlar,
Her zaman bir şeylerle uğraşırlar,
Sırasını beklemekte zorlanırlar,
Olaylara veya konuşmalara müdahale edip yarıda keserler Vs…

 

Dikkat Eksikliği Belirtileri

Yönergeleri başından sonuna kadar takip edemezler,
Dikkatlerini yaptığı işe veya oyuna vermekte zorlanırlar,                                                                                Evde veya okulda yapacağı işler ve aktiviteler için gereken malzemeleri kaybederler,
Siz konuşurken dinlemez gibi görünürler,
Detayları gözden kaçırırlar,
Düzensiz görünürler,
Uzun süre zihinsel çaba gerektiren işleri yapmakta zorlanırlar ve bunlardan kaçınırlar,
Unutkandırlar,
İlgileri kolayca başka yönlere kayar Vs…

 

Dikkat Eksikliği Tanısı Nasıl Konulur?

 

Tanı konulması aşaması ayrıntılı bilgi alınması ile başlar. Anne-Babadan, öğretmenden, çocuğun kendisinden ve olabildiğince çok bilgi kaynağından bilgi elde edinilmeye çalışılır. Aileler çoğu zaman okul öncesi dönemde dikkatsizlik, aşırı hareketlilik, dürtüsellik belirtilerini gözlemlerler ancak genellikle tanı, çocuğun okula başlamasından sonra konulur. Aile içinde ve erken dönemde sorun yaratmasa da okul gibi yapılandırılmış, kurallı ve kalabalık bir ortamda belirtiler belirgin hale gelir. Öğretmenler çok sayıda çocukla çalıştıkları için dikkat ve kendini-kontrol edebilmeyi
gerektiren sınıf ortamında “ortalama” bir çocuğun davranışlarına aşinadırlar. Hiperaktiflik ve dürtüsellik ile ilgili belirtileri daha çabuk fark edebilirler. Ancak bazen sadece “dikkat eksikliği” olan çocuklar, özellikle de uysal ve uyumlu bir çocuksa, gözlerinden kaçabilmektedir.

Daha sonraki aşama çocuğa hekim tarafından fizik muayene yapılmasıdır; ayrıntılı bir fizik muayene, işitme ve görme ile ilgili sorunlar da dahil karışabilecek diğer tıbbi nedenlerin anlaşılmasını sağlayacaktır. Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu ile ilişkili olabilecek genetik sendromları ortaya çıkaracaktır.

Çocuğun davranışlarının gözlenmesi de önemli olan bir diğer basamaktır. Ancak her ne kadar bazı çocuklarda Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu belirtileri dört dörtlük gözlemlenebilir olsa da çoğu zaman bu mümkün değildir. Çocuk birebir görüşme esnasında ve daha önce hiç karşılaşmamış olduğu bir ortamda, okulda ya da evde olduğundan farklı olabilir. Günümüzde dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu tanısına yardımcı olacak herhangi bir laboratuar testi (kan testleri, idrar testleri, EEG…vs), beyin görüntüleme yöntemi (beyin tomografisi, magnetik rezonans görüntüleme…vs) ya da psikolojik test yoktur. Yani dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu olan bir çocuk ile dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu olmayan bir çocuk arasında bu testlerin istenme nedenleri açısından bir fark bulunmamaktadır.

 

Dikkat Eksikliği Hiparaktif  Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu’na geçmişte “minimal beyin hasarı”, “postensefalitik bozukluk” gibi isimler takılmış da olsa bu çocukların beyinlerinde günümüzdeki beyin görüntüleme
yöntemleriyle özgül, tanı koyduran bir anatomik bir bulgu henüz saptanamamıştır. Saptanabilen belirgin anatomik değişiklikler olmaması, daha hafif ama önemli biyolojik değişiklikler olmadığı anlamına gelmez. Daha yüksek çözünürlükteki beyin görüntüleme araçlarının yapılması, gelecekte bu sorunu çözecektir. Yakın zamandaki araştırmalar beynin kimyasal yapısındaki sorunların üzerinde durmaktadır. Beyinde mesajların iletimini sağlayan dopamin, (Dopamin, vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Beyinde, dopamin reseptörlerini aktive ederek nörotransmiter olarak görev yapar. Dopamin, ayrıca, hipotalamustan da salgılanır ve kana karışarak nörohormon görevi yapar) serotonin, (Serotonin, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir) norepinefrin (Norepinefrin ya da noradrenalin, hormon ya da nörotransmitter olarak görev yapan bir katekolamindir. Norepinefrin, dopamin β-hidroksilaz enzimi tarafından dopaminden sentezlenir. Böbreküstü bezlerinin medulla kısmından kana hormon olarak salınır) gibi maddelerle ilgili araştırmalar halen devam etmektedir.Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu  tanısı alan çocukların birinci dereceden akrabalarının % 25’inde de aynı problem karşımıza çıkar (genel toplumdaki sıklığın %4-8 olduğunu anımsarsak, riskin yaklaşık 5 kat arttığı anlamına gelmektedir). Bu da kalıtsal faktörlerin önemli olduğunu göstermektedir. Yine de kalıtsal faktörler Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu’nu tamamen açıklamaz.

 

Dikkat Eksikliği Hiparaktif  Bozukluğu’nun  Ortaya Çıkışını Kolaylaştırdığı Düşünülen Çevresel Faktörler 

Gebelik esnasındaki faktörler:

Alkol kullanımı,
İlaç kullanımı,
Kötü beslenme,
Sigara kullanımı,
Kimyasal zehirler (Ör: kurşun),
Çoğul gebelik Vs…

Doğum Ve Doğumdan Sonraki Faktörler:

Zor doğum. Doğum esnasında ya da doğumdan sonra yaşanan tıbbi zararlar,                                                                Erken doğum,                                                                                                                                                                                  Düşük doğum ağırlığı,                                                                                                                                                                            Demir eksikliği Vs…

 

Dikkat Eksikliği Hiparaktif  Bozukluğu Hangi Durumlar İle Karıştırılabilir?

Yanlışlıkla Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu zannedilebilecek bir çok durum vardır: görme ve işitme bozuklukları, kötü beslenme, akut ve kronik fiziksel hastalıklar (Ör: astım) gibi durumlar sıklıkla sonradan gelişen dikkat sorunlarına yol açarlar.

Bazı nöbet tipleri özellikle “absans” epilepsi adı verilen bir epilepsi çeşidinde yer alan dalma nöbetleri aileler ve öğretmenler tarafından yanlışlıkla Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu zannedilebilir.

Uyku Bozukluklarına bağlı olarak yetersiz uyku, çocuk gün içinde uyuklayacağı ve dikkatini toplamakta güçlükleri olacağı için Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu  ile karıştırılabilir

Kafa travması sonrasında Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu da belirtileri gelişebilir; özellikle 7 yaşından sonradan gelişen Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu varsa bu ihtimal akla getirilir.

Çocuklarda Depresyon kendisini huzursuzluk, hırçınlık, hiperaktivite, dikkat sorunları gibi erişkinlerden farklı belirtilerle seyredebilir ve bu nedenle  Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu  kliniğini taklit edebilir…

 

Dikkat Eksikliği Hiparaktif  Bozukluğu Hakkında Yanlışlar-Doğrular

Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu ile ilgili sonsuz sayıda yanlış bilgi ve yönlendirme ile karşılaşabilirsiniz ya da bazı ön yargılarınız olabilir. İşte size bazıları:

Yanlış olan: Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu hekimler tarafından zor çocukları tanımlamak için uydurulmuş bir tanıdır.

Doğrusu: Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu 50 yıldan daha uzun bir süredir bilinen bir bozukluktur. Hakkında çok iyi bilinen pek çok tıbbi bozukluktan daha fazla kanıt
bulunmaktadır. Bu bozukluktaki davranış sorunlarının temeli, beynin yapısındadır. Okul çağı çocuklarında % 4-8 oranında oldukça sık görülür. Hekimlerin bu bozukluğu daha iyi tanımaya ve anlamaya başlaması ile beraber geçmişe oranla Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu tanısı konulmasında artış olmuştur.

Yanlış olan: Benim utangaç, hayallere dalan, dikkatsiz çocuğum Dikkat eksikliği hiparaktif bozukluğu olmaz; bu tanı aşırı hareketli küçük oğlan çocuklarına konulan bir tanı değil mi?

Doğrusu: DEHB hem kızlarda hem de erkeklerde görülebilir. Ancak erkeklerde daha sıktır. Kızlarda hiperaktif ile seyreden alt tipinden ziyade dikkatsizlik belirtileri ile seyreden alt tipinin görülme olasılığı erkeklerden daha fazladır. Vs gibi…

 

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Belirtileri

Yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri ile çocuklardaki dikkat eksikliği belirtileri aynı değildir. Çocuklar genellikle öğrenme güçlüğü çekerken yetişkinler işinde ve sosyal hayatında problemler yaşayabilir. Eğer böyle bir şüpheniz varsa, aşağıdaki maddelere mutlaka göz gezdirin derim.
-Karşınızdaki konuşurken uzun süre dinlemekte zorlanmak, detaylara inilmesinden hoşlanmamak.
-Karşınızdaki konuşurken bir anda hayal kurmaya başlamak, konuşmadan tamamen kopmak.
-İki işle aynı anda ilgilenemeyip iyi yaptığınız bir işe de normalinden fazla odaklanarak dış dünyaya tamamen kapanmak. Örnek: Bilgisayarda bir işlem yaparken ofise girip çıkanları görmemek, size seslenildiğinde duymamak gibi…                                                                                                                          -Sabahları işe geç kalmak, işleri sürekli ertelemek.
-Cüzdanı ofiste veya arabada unutmak ya da sık kullanılan eşyaları kaybetmek veya yanınıza almayı unutmak.
-Düşünmeden konuşup, fevri davranıp sonrasında pişman olmak
-Bir anda parlama, öfke kontrolünde zorluk çekme.
Yukarıdaki durumlardan sadece 1’ini yaşıyor olmanız dahi dikkat eksikliği belirtisi olabilir. Birkaçı veya tamamını da aynı anda yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda derhal önlem almanız gerekmektedir. Dikkat eksikliğinin nedenleri: 5 duyu organından herhangi birinde yetersizlik durumu olursa dikkat eksikliğine sebep olabilmektedir.

Bununla birlikte;  düzensiz uyku, sağlıksız beslenme, iyi dinlenememe gibi organizmaya bağlı sebeplerden kaynaklanabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluğu tedavisi çok yönlü bir inceleme gerektirir.

Bunlara ek olarak;  psikolojik sorunlar, motivasyon eksikliği, genetik faktörler, dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir.

 

Dikkatsiz Tip
 • Detaylara dikkat edememe veya okulda veya diğer aktivitelerde dikkatsizlik hatası yapma eğilimi
 • Detaylara dikkat edememe veya okulda veya diğer aktivitelerde dikkatsizlik hatası yapma eğilimi
 • Yapılacak işlerde veya oyun aktivitelerinde dikkati sürdürmede zorluk
 • Bariz dinleme sorunları
 • Yönergeleri takip etmekte zorluk
 • Organizasyon sorunları
 • Zihinsel gayret gerektiren işlerden kaçınma veya bunları sevmeme
 • Oyuncak, defter veya ödev gibi şeyleri kaybetme eğilimi
 • Kolay dikkati dağılabilir olma
 • Günlük aktivitelerde unutkanlık
Hiperaktif-İmpulsif Tip
 • Yerinde duramama ve kıpırdanma
 • Oturduğu yerde kalmakta güçlük
 • Aşırı koşma veya tırmanma
 • Sessizce oynamakta güçlük
 • Sürekli hareket halinde olma
 • Aşırı konuşma
 • Sorunun tamamını duymadan cevap pat diye söyleme
 • Sırasını beklemede güçlük
 • Laf kesme veya izinsiz bir yere girme ile ilgili sorunlar

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here