Devrimci Alim: Muhammed Hüseyin Fadlullah.

0
26
Mabaret cemiyetini kurdu.

Muhammed Hüseyin Fadlullah 16 Kasım 1935 de Irağın Necef kentinde doğdu. Ünlü müslüman bir din adamıdır. Bazı araştırma kuruluşları kendisinin islamı örgüt olan Hizbullah’ın Lübnan’daki manevi lideri kabul edildiğini söylese de Fadlullah bu iddiayı kabul etmemiştir.

İlim yolculuğuna küçük yaşta başladı. Necef’te islamı İlimler okuyup mertebesini git gide yükselterek dersler vermeye başladı. Ve onlarca kitap yazdı.

Maberat cemiyetini kurdu. Cemiyetin içinde kütüphane , kadın kültür merkezi ve polikinlik kollarını açtı.  On on birli yaşlarda arkadaşlarıyla beraber “Edebiyat” adlı dergiyi çıkardı. Kendisi o günlerden şöyle bahseder:”on on bir yaşlarındaydık katılımcı yeterli sayıyı buldukça yeni bir sayı yayınlardık. Derginin heyecanını sürekli içimizde taşırdık.”

Necet’ten Lübnan’a döndüğünde İslam Enstitüsünü kurarak sayısız alim yetişmesine vesile oldu.

Fıkıh usulü gibi derslerde verdi. Sadece Arap ülkesinde yürütmedi çalışmalarını bazı Batı ülkelerinde de çok sayıda akademik konferanslara gitti.

Lübnan savaşında yetimlerin ortada kalmasıyla Meberrat Hayır Müessesesini kurdu. Daha sonra Meberrat bir kurum olmayı geçip ilim , kültür veren bir okul oldu. Ardından Görme ve işitme Engelliler Enstitüsünü kurdu.

Hayatını kaybettiği Behmen Hastanesi kendisinin yaptırmış olduğu hastanelerden ise sadece birisidir.

Fadlullah’a defalarca suikastta bulundular. Tefsir dersine giderken saldırıya uğradı. Gayreti ve çabası en ufak eksilmeyen Fadlullah şöyle dedi : “Biz öyle bir halkız ki kültürümüzde ölüme gelenek , şehadete ise Allah’tan ziyafet gözüyle bakarız. ”

Diğer bir suikast ise CIA tarafından yapıldı. İsrail Lübnan’a saldırdığında Fadlullah karşı tarafın tek anladığı yolun güç olduğunu bildiği için silahlı direnişin tek yol olduğunu savundu. Fadlullah’ın evinin yakınında bomba yüklü aracın patlamasıyla çoğu çocuk 80 den fazla Lübnan’lı öldü.

Birlik beraberlik ruhu ve ufuk açıcı düşünceleriyle İslam dünyasında çok sevilen bir alimdi. Muhammed Hüseyin Fadlullah 70 yaşında karaciğer yetmezliğinden dolayı kaldırıldığı Behmen Hastanesinde vefat etti.

Yazdığı Eserlerden Bazıları

İslami Direniş

İslami Harekette Hikmet

İslam ve Kuvvetin Mantığı

İslami Söylem ve Gerçek

Gençlerin Dünyası

İnsan ve Hayat…

Islam’a olan katkılarından , mücahitliğinden ,ufuk açan düşüncelerinden dolayı Rabbimizden rahmet diliyoruz…

Afra Gamze Hakkan
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here