Dev Panda Şeklinde GES

0
18

Çin, dev bir Panda gibi şekillendirilmiş 248 dönümlük bir Güneş Enerjisi Çiftliği inşa etti.

Çoğu güneş çiftliği, bir güneşlik oluşturmak için güneş dizilerini sıralar ve sütunlarla hizalanmaktadır.

Ancak Datong, Çin’deki yeni bir güneş enerjisi santralı, tasarımıyla biraz eğlenmeye karar verdi. Ülkenin en büyük temiz enerji operatörlerinden China Merchants New Energy Group, dev bir panda şeklinde 248 dönümlük bir güneş enerjisi çiftliği inşa etti.

PV dergisine göre, 50 megavatlık bir bitki içeren ilk aşama 30 Haziran’da tamamlandı. Proje sadece Çin’in kuzeybatısındaki bir ızgaraya güç sağlamaya başladı ve ikinci bir panda bu yılın ilerleyen saatlerinde planlanıyor.

Panda Santrali olarak anılan şirkete göre, 25 yılda 3.2 milyar kilowatt saatlik güneş enerjisi üretebilecek. Bu, 2,74 milyon ton karbon emisyonunu azaltarak, elektrik üretmek için kullanılmış olacak yaklaşık milyon ton kömürü ortadan kaldıracak.

China Merchants New Energy Group, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Panda Santralini gerçeğe dönüştürmek için çalıştı. UNDP, yaptığı açıklamada, proje Çin’deki gençler arasında temiz enerji konusunda farkındalık yaratmak için daha büyük bir çaba gösterildiğini belirtti.

Gruplar önümüzdeki beş yıl içinde Çin’de daha fazla panda şekilli güneş enerjisi tesisi kurmayı umuyor.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here