Derin Yüksek Teknoloji

0
8

Bilim insanları, pişirme yağını çelikten 200 kat daha güçlü bir malzemeye dönüştürdü.

Araştırmacılar ucuz, günlük yemeklik yağı harikalar yaratan materyal grafene dönüştürmenin bir yolunu buldular – bu çok teşvik edilen nanomateryalin maliyetini büyük ölçüde azaltabilecek bir teknik.

Geçen yıl yapılan bir araştırma, grafenin cep telefonu pillerinin yüzde 25 daha uzun süre kalmasına yardımcı olabileceğini ve malzemenin yakıtın ince havadan filtreleme potansiyeline sahip olduğunu ileri sürdü.

Fakat bu uygulamalar, grafenin saflaştırılmış terkip maddelerini kullanarak yoğun ısıda vakum içinde yapılması gerektiği gerçeği ile sınırlıdır; bu da üretmek için pahalı hale getirir.

Aşırı derecedeki materyali kitle üretmenin maliyet-etkin bir yolunu bulamayana kadar, laboratuvarlar ile hemen hemen sınırlıdır.

Avustralya’daki bilim adamları şimdi ucuz soya fasulyesi yemek yağı kullanarak normal hava koşullarında grafen oluşturmayı başardılar.

Avustralya’nın CSIRO’sundan Zhao Jun Han araştırmacılarından biri, “Grafen üretimi için bu ortam havası süreci hızlı, basit, güvenli, potansiyel olarak ölçeklenebilir ve entegrasyon dostu” dedi.

“Benzersiz teknolojimizin, grafen üretiminin maliyetini düşürmesi ve yeni uygulamalardaki alımın iyileşmesi bekleniyor.”

Ekip, yeni tekniği ‘GraphAir’ teknolojisini çağırdı ve soya yağı boru fırınında yaklaşık 30 dakika ısıtılarak karbon yapı taşlarına ayrılmasına yol açtı.

Bu karbon daha sonra nikelden yapılmış bir folyo üzerinde hızla soğutulur ve burada sadece 1 nanometre kalınlığında ince bir grafenin dikdörtgenine yayılır (insan saçından yaklaşık 80,000 kat daha incedir).

Photo credit: CSIRO

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here