Denize Havuza Nasıl Girilmelidir? Böyle Atlarsanız Ömür Boyu Sakat Kalabilirsiniz

0
Denize havuza nasıl girilmelidir böyle atlarsanız ömür boyu sandalyeye mahkum olabilirsiniz...
Denize havuza nasıl girilmelidir böyle atlarsanız ömür boyu sandalyeye mahkum olabilirsiniz...

Denize girerken nelere dikkat etmek gerekir? Havuza nasıl girilmelidir? Balıklama atlamak zararlı mıdır?  Uzmanlar denize ya da havuza balıklama atlayanları uyardı. Özellikle derinliği hakkında bilgi sahibi olunmayan ve bulanık olan suya atlamak ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum edebiliyor.

“DERİNLİĞİNİ BİLMEDİĞİNİZ SUYA BALIKLAMA ATLAMAYIN”

İnsanlar spor amaçlı yüzmek ya da yazın ferahlamak için denize, göle veya havuzlara gittiğinde, suya girerken yapılan en tehlikeli atlayış şekli ‘balıklama atlayış ’ olarak öğrenilen yüksekten ve kafa üzeri atlamadır. Medical Park Bahçelievler Sağlık Kurumu Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Aşkın Şeker, “Derinliği ve taban yapısı bütün olarak bilinmeyen sulara dalarak girmekten sakınmalıyız. Bulanık göl suları ve sonradan doldurulan kıyılarda tehlike oldukça yüksektir. Özellikle taş ve kaya gibi taban yapısı olan sulara balıklama atlamak büyük tehlike oluşturur” diyerek uyarılarda bulundu.

HAYAT KAYBINA DAHİ NEDEN OLABİLİR

Derinliği bilinmeyen veya derinliği az olan sulara halk deyimiyle balıklama atlamak, omurların kırılmasına, omurilik felcine hatta dolaylı olarak yaşam kaybına dahi neden olabilir. Öbür biçimi de çivileme atlama diye bilinen  iki ayak üzerinde suya dikey olarak atlama da topuk, ayak, bacak ve omurlarda yaralanmaya, kırılmaya ve sinir zararlarına yol açabilir. Suyun derinliği kıyıdan veya yukarıdan bakıldığında hipotez edilemez. Suyun altında kaya ve eşi bir cisim de olabilir. Bu nedenle; dibi görünmeyen sulara, derinliği bilinmez havuzlara ve sahil kıyılarındaki yıkık iskele kenarlarına balıklama atlayışlar büyük tehlikeler taşır.

SUYUN DERİNLİĞİ 2 METRE OLMALI

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nce yapılan araştırmalara göre, tehlikesiz su derinliği 2 metre ve üzeridir. Sığ suya atlama olayları sıklıkla 12-25 yaş arasındaki genç erkeklerde görülür zira balıklama atlama bu yaş grubu erkeklere göre genellikle cesaret gerektiren bir tavır ve kendini kanıtlama göstergesidir. Suya yüksekten atlama omurga kemiğinin kırılmasına, ardından da omurilik yaralanmasına neden olabilir. Balıklama atlamak, su derinliği iki metreden az ise oldukça risklidir. Başın elden önce suyun tabanına çarpması sebebiyle boyun kemiklerinde kırılmalar oluşabilir. Kırık, omurga içinden geçen omuriliği yaralayabilir ve çoğu zaman kopartabilir. Omurilik zararlarının en riskli olduğu yer boyun bölgesinde olanıdır. Kol veya bacaklarda güç kaybı, hareketsizlik, duyu kayıpları, yatağa ya da tekerlekli sandalyeye bağımlılık, idrar ve büyük abdest problemleri, cinsel işlev bozuklukları büyüyebilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here