Denizanaları Hakkında Bilmedikleriniz

0

Denizanaları Hakkında Bilmediklerimiz

*** Okyanus ve denizlerin etkisiz elemanı gibi görünseler de insanlık için oldukça tehlikeli hayvanlardır. Deniz analarının o saydam, yumuşak yapılarının aksine içlerinde öldürücü zehirler bulundururlar.

*** Denizanaları deniz ve okyanusların eski sakinlerindendir. Yaklaşık olarak 650 milyon yıldan beri yaşamlarını sürdürdükleri biliniyor. Tatlı ve tuzlu sularda yaşarlar. Yüzeyde yaşayan türler farklı, derinde yaşayan türler farklıdır.

*** Üreme türleri hiçbir canlıda yoktur. Yalnızca denizanası türüne aittir. Yenilenme (rejenerasyon) denilen bir üreme türüne sahip bu canlılar, ilginç bir şekilde kendilerini klonlayabilmektedirler.

*** Denizanalarında organ, kemik, kalp ve en ilginci beyin yoktur. Bu yüzden bu canlıların nasıl hareket ettiği merak konusudur.

*** Denizanalarının en büyük düşmanı güneştir. Bu canlılar güneşte buharlaşırlar. Bunun nedeni ise yapılarının %95 inin su olmasıdır. Karaya vuran denizanaları buharlaşır yok olurlar.

*** Sığ kıyılarda denizin güneşi az alan bölgelerinde yaşarlar. Ayrıca okyanus veya denizin yaklaşık 9000 metre derinliklerinde de yaşayan cinsleri vardır.

*** Dünyanın en küçük deniz anası 0.5 mm büyüklüğündeki sürünen denizanasıdır.

*** Beyni olmayan bu canlılar ışığı hissedebilirler.

*** Deniz anaları suyun derinliklerinde karnaval havası gibi ışık saçabilirler. Bunu genelde avlarının dikkatini çekmek için yaparlar.

*** Ölü bir denizanasından korkmamazlık etmeyin çünkü deniz anaları ölü iken de zehirleyebilir. Tüm dokunaçlarında milyonlarca zehir hücresi bulunan denizanası ölü iken de sizi zehirleyebilir.

*** Deniz analarının bir ağızı ve bir anüsü bulunur. Ağızları aynı zamanda anüsleridir. Yedikleri yerden dışkıları çıkartırlar.

*** Gövdelerinden ışık yayarlar ve bu özellikleri bilme de malzeme olmuştur. Işık yayan denizanaları kontakt lens yapımında kullanılmıştır.

*** Bazı tür deniz anaları ölümsüzdür. Nasıl mı? Diğer canlılar gibi doğum, gelişim ve ölüm şeklinde değil, ters ergenlik denilen, üreme olgunluğuna gelindiğinde geriye doğru yaşlanma döngüsü yaşarlar. Bu döngüyü de süresiz olarak tekrarlarlar. Böylece ölümsüzleşirler.

*** Dünyada ki en büyük denizanası Nomura denilen denizanasıdır.

*** Birde Stygiomedusa denilen son 110 yılda sadece 17 defa görünen bir denizanası türü vardır. Buda büyük denizanasıdır. 90 kilogram ağırlığında 12 metre uzunluğundadır.

Denizlerdeki kirliliğe en fazla dayanabilen canlıların biri de denizanalarıdır. Dünya üzerinde birçok bölgede diğer canlılara nazaran denizanalarının çoğunlukta olduğu 400 e yakın ölü bölge vardır. ‘Ölü bölge’ olarak tabir edilen bu yerlerde deniz analarının normalden daha fazla olduğu saptanmıştır. Deniz ve okyanus kirliliği bu hızla devam ettiği sürece denizanası sayısı kat kat artacak ve denizanası istilası kaçınılmaz olacaktır.

Bir çok insan zararsız gibi görünen denizanası zehirlenmelerinden dolayı hayatını kaybetmekte. Bu tür zehirlenmelerin en çok görüldüğü bölge ise Filipinlerdir. Bu bölgede denizanası zehirlenmesinden 40 kişi hayatını kaybediyor.

Dünya’nın En Tehlikeli Denizanaları

Fizalya Denizanası:

Amerika’nın güney sahillerinde yaşayan bu canlı görünüş olarak renkli ve ihtişamlı görünse de buna aldanmayın. Ona canlı demekte garip olacaktır. Çünkü yapı olarak milyonlarca organizmanın bir araya gelerek oluşturduğu bir topluluktur. Bu canlının diğer bir adı da Portekiz Savaş Gemisidir. Tamda bir savaş gemisi gibidir. Soktuğu yerlerde kabarmalar şeklinde iz bırakır ve bir hafta yoğun acı çektirir. En sonunda acıdan ciğerler iflas eder ve bu şoka bağlı olarak ta kalbiniz durur.

Kutu Denizanası:

Bu tür denizanasının 15 kolu vardır, her kolunda 500 bin mikroskobik zehirli iğneler bulunur. Sadece bir iğne bile 60 insanı öldürebilicek kapasitede zehir taşır. Diğer bir adı da Katil Denizanasıdır. Zehirlediği insanı sadece 3 dakikada insanın bütün iç organlarını iflas eder ve öldürür.

Irukandji Denizanası:

diğer bir adıyla bebek denizanasıdır. Kutu bebek denizanası cinsine benzer. En büyükleri 4 cm dir. Küçüklüğü nedeniyle onu suda fark etmeniz mümkün değildir. Kendisi küçük fakat zehir etkisi çok büyüktür. Zehri bir anakondanın zehrinden tam 100 kat daha büyüktür. Zehirlediği kişide ilk olarak şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusmaya sebep olur. Ardından böbrekler iflas eder ve insanı doğruca ölüme götürür.

Deniz Isırganı:

Dokunaçları 24 tanedir yaklaşık 2 metre uzunluğundadır. Dokunaçlarının bir tanesi bile insana dokunduğunda zehir anında vücuda yayılır. Bu zehirlenmeden sonra az da olsa kurtulma şansınız vardır.

Aslan Yelesi Denizanası:

Gövdesi, dokunaçlarıyla birlikte 4 metreyi bulabilir. Güzel ve ihtişamlıdır. İlk ısırdığında veya dokunduğunda hemen zehirlemez. Zehirlemesi için birkaç kez dokunması veya ısırması gerekir. Çok fazla saçakları olduğu içinde bir dokunmada zaten birden çok dokunaç insan vücuduna temas etmiş olacaktır. Böyle olunca da zehirlenmemeniz mümkün değildir.

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here