Deniz, Hüseyin, Yusuf

0

İŞÇİ PARTİSİ DÖNEMİ

60’lı yılların ortalarında dünya genelinde gerçekleşen sol ve özgürlükçü hareketler Türkiye’de de büyük bir kitleyi etkisi altına almıştı. Bu gelişmelerin ardından 1965 yılında yapılan seçimler ile 15 milletvekiliyle meclise giren Türkiye İşçi Partisi, meclise sosyalist vekiller taşıyan il parti oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi okuyan Deniz Gezmiş İşçi Partisi’ne, ODTÜ’de okuyan Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan ise Fikir Kulüpleri Federasyonu‘na üye olarak yapılan çalışmalara destek verdi. Tepki amaçlı yapılan gösteri ve protestolarda birkaç kez gözaltına alındıktan sonra ABD 6. Filosu‘nun Türkiye’ye gelişinde yapılan büyük protesto eylemleri ve ABD bayrağının yakılması olaylarından sonra bu 3 isim devrimci liderler olarak bir yükselişe geçtiler. Namları iyiden iyiye duyulmaya başlamıştı.

DEVRİMCİ GENÇLER

1968 yılının sonlarına doğru İşçi Partisi’nden ayrılarak daha radikal bir hareket olan Devrimci Öğrenci Birliği‘ni kurdular ve Fikir Kulüpleri Federasyonu ‘Dev-Genç‘ oldu. Bir yıl sonra okuduğu fakültede yapılan işgale öncülük eden Deniz Gezmiş hakkında tutuklama kararı çıktı fakat Deniz yakalanmadan Filistin‘e gitmeyi başardı. İlerleyen zamanlarda Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu oluşturacak gençler burada Filistin Kurtuluş Örgütü kamplarına giderek gerilla eğitimi aldılar. Bu atmosfer yaklaşık olarak 10 yıl önce Güney Amerika’da Küba Devrimi’ne öncülük eden Fidel Castro ve Che Guevara tarafından yakalanmıştı. Fakat işler Deniz Gezmiş ve arkadaşları için hiç de iyi gitmeyecekti.

İDAM CEZASI

1970’te Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdular ve silahlı bir mücadele dönemi başladı. 1971 yılında Ankara’da İş Bankası soygunu ve Amerikalı 4 askerin kaçırılması olaylarında yer alan Deniz Gezmiş’in önüne 12 Mart muhtırası ile gelen askeri darbe çıktı. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan da dahil olmak üzere THKO ve THKP-C’nin pek çok üyesi tutuklandı. Gerçekleşen tutuklamalardan ayrı olarak öldürülen birçok üye de bulunmaktadır. Daha sonra haklarında ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını zorla değiştirmeye ve ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarından dolayı idam cezası kararı verildi. 15 idam kararını bozan Askeri Yargıtay 10 Ocak 1972‘de yapılan duruşmalar sonrasında Deniz, Hüseyin ve Yusuf için verilen idam cezasını kararlarını bozmayarak tasdikledi ve idamları meclis onayına bıraktı. 24 Nisan günü mecliste yapılan oylamada 48’e karşılık 273 oy gelince idamları kesinleşen 3 genç 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edildiler. Bugün bazı kesimler ‘devrim’, ‘devrimci’ gibi kelimeleri duyduklarında kapıldıkları algılar nedeniyle akıllarına gerek PKK’yı, gerek başka örgütler getirerek Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına terörist gözüyle baksa da hiç kimseyi öldürmemiş olmaları ve kendi halkının özgürlüğü adına verdikleri mücadele onları nasıl terörist yapabilir? Bazı insanlar aradaki ideoloji farkını göremiyor veya görmek istemiyor. Eğer bir kıyaslama yapılacaksa PKK’ya değil Küba’ya bakılmalıdır.

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here