18 Eylül 1970 Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının Tahliyesi

0
Deniz Gezmiş hakkında yakalama kararı çıkmıştı.O yüzden Filistin'e kaçan Deniz Gezmiş 1 Eylül 1969'a kadar Filistin'de kaldı.
Deniz Gezmiş hakkında yakalama kararı çıkmıştı.O yüzden Filistin'e kaçan Deniz Gezmiş 1 Eylül 1969'a kadar Filistin'de kaldı.

Bu yazıda sadece Deniz Gezmiş‘in 18 Eylül tahliyesini anlatacağım.

Deniz Gezmiş hakkında yakalama kararı çıkmıştı.O yüzden Filistin’e kaçan Deniz Gezmiş 1 Eylül 1969’a kadar Filistin’de kaldı. Bu dönemlerde ise üniversiteyi işgal ediyor bahanesiyle okuldan atılmıştır. 23 Eylül 1969 yılında hukuk fakültesinde olduğu sıralar polis tarafından yakalanarak gözaltına alınmıştır ve 25 Kasım’da serbest bırakılmıştır.

Ardından Yıldız Devlet ve Mühendislik Akademisi’nde Battal Mehetoğlu’nun sağcılar tarafından öldürülmesi olayında okulda yapılan aratırmalarda Deniz Gezmiş‘e ait olduğu iddia edilen silahların ele geçirilmesi üzerine hakkında tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. 20 Aralık 1969’da tutuklanan Deniz Gezmiş, 18 Eylül 1970’e kadar hapis yattı.

Ve 18 Eylül’de yoldaşı daha sonra Kızıldere’de öldürülecek olan Cihan Alptekin ve 8 arkadaşı tahliye olmuştur.

Deniz Gezmiş ve Rize’li Yoldaşı Cihan Alptekin

 

Sonrasında öğrenci hareketlerinden uzaklaştı ve Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan’la birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdu. Türkiye’de silahlı mücedele veren ilk siyasi örgüt olan THKO, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için mücadele yürütmüştür.Sosyalist gençliğin katıldığı bu örgüt Hüseyin İnan, Sinan Cemgil, Yusuf Aslan, Alparslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tarafından kurulmuştur. Dikkat çeken eylemlerden sonra  4 Mart 1971’de örgüt bir bildiri ile kamuoyuna tanıtılmıştır.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here