Deniz Dalgaları Da Enerji Üretecek!

0
10

Dünyamızı Güçlendirmek için Dalgalar Kullanabiliriz.

Hawaii’nin Oahu Adası’ndaki Kaneohe Körfezi’nden yaklaşık bir mil uzakta, sarı renkli, şekerleme şekilli bir tertibat, okyanusun hareketi ile yukarı ve aşağı eğiliyor. Hulking cihazı, bir okul otobüsü kadar uzundur ve biraz şamandıra veya cankurtaran salı gibi görünüyor. Aslında, dalga enerjisi dönüştürücüsüdür. Okyanus dalgalarını elektrik enerjisine dönüştüren yeni yenilenebilir enerji teknolojisinin bir örneği.

Can kurtaran, cihaz bilindiği gibi dişli, kablolar ve sofistike elektroniklerle doludur. Ancak diğer yenilenebilir enerji cihazları (rüzgar türbinleri ve güneş panelleri gibi) nispeten olgunlaşmış teknolojiler olsa da, dalga enerjisi dönüştürücüleri yeni bir teknolojiyi temsil etmektedir.Lifesaver’ı test eden Hawai Ulusal Denizcilik Yenilenebilir Enerji Merkezi yöneticisi Luis Vega, rüzgar enerjisi yüksek lisansa sahipse “dalga enerjisi hala birinci sınıftır” dedi.

Vega ve diğer uzmanlar dalga enerjisi için büyük şeyler görüyorlar. Haklıysa, ABD kıyı bölgelerinde demirleyen dalga enerji dönüştürücüleri dizileri önümüzdeki on yıllarda milyonlarca eve güç sağlayacak.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here