Dengeler Şaşıyor: Küresel Isınma

1
38

KÜRESEL ISINMA NEDİR?
Günlük yaşantımızın o kadar içine girdi ki bu terim, anlamını bilen bilmeyen herkes kullanır oldu. Buzullar eriyor. Neden? Küresel ısınma yüzünden. Mevsimler artık olduğu gibi yaşanmıyor. Neden? Küresel ısınma yüzünden. E küresel ısınma ‘neden’ oluyor o zaman? Bak onun cevabını da yapıştırıyoruz hemen. Sera etkisi yüzünden diyoruz. Diyoruz, diyoruz da biliyor muyuz? Nedir bu küresel ısınma, sera etkisi acaba? Sorsalar ne kadar açıklayabiliriz?

‘Dünyamız güneş ışınlarıyla ısınır.’ hemen herkesin kurabileceği bir cümle. Evet, ama eksik bir bilgi içeriyor. Güneş dünyamıza gönderdiği ışık ışınlarıyla dünyamızı ısıtmaz aksine dünyaya gönderilmiş ve dünya üzerinden yansıyan ışık ışınlarıyla ısınır dünya. Yansıyan bu ışınların da metan, karbondioksit gibi atmosferdeki tutucu gazlar tarafından tutulması, dünyanın ısınmasını sağlar. Işınların bu gazlar tarafından hapsedilmesine de sera etkisi adını veririz. Aslında böyle kullanınca sera etkisi oldukça yararlı ve gerekli bir olay fakat geçtiğimiz son on yıl içerisinde atmosferdeki karbondioksit gibi ışık ışınlarını tutma özelliği çok yüksek olan gazların miktarı o kadar arttı ki atmosferden yansıyan ışık ışınları tutulması gerekenden fazla tutuluyor ve böylece dünyanın ısısı gittikçe artıyor. Bu işleme de küresel ısınma adını veriyoruz. Böylece olması gereken sera etkisini olumsuz bir hale sokan biz insanoğlu oluyor.

KÜRESEL ISINMANIN NEDENLERİ NELERDİR?
Elbette küresel ısınmanın ne olduğunu bilmekle kalmıyor olay. Nedenlerini bilip çözümlere odaklanmalı, evrensel bir sorun olan küresel ısınmayı tamamıyla ortadan kaldıramasak da en az seviyeye indirgemek için çabalamalıyız. Bu yoldaki ilk adımımızı da küresel ısınmaya sebep olan faktörleri inceleyerek atabiliriz.
Doğal ve yapay nedenler olarak ikiye ayırabiliriz küresel ısınmanın sebeplerini. Doğal sebepler için önlem almamız çok olası olmasa da en azından neler olduğunu bilmekte fayda var. Güneşin dünyayı dolaylı bir şekilde ısıttığını söylemiştik lakin dünyanın kaybettiği enerjiden daha yüksek sıcaklık içeren güneş ışınları yollanırsa dünyanın ısısı doğal olarak artacaktır. Tıpkı kilo alma olayı gibi. Nasıl harcadığımız enerjiden daha fazla enerji içeren besinler tükettiğimizde kilo alıyorsak dünya da alması gerekenden daha fazla enerjiye sahip ışınlara maruz kaldığında daha fazla ısınıyor.

Diğer bir sebebimize gelecek olursak Büyük Okyanusun doğu kısmındaki yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlar ve bu salınımlar sonucunda atmosferde meydana gelen büyük çaplı atmosferik olaylara denen El Nino etkisidir. El Nino (sıcak) ve La Nina (soğuk) dönemlerde kara ve deniz arasındaki sıcaklık farkının artması sonucu tropikal kuşaklarda basınç merkezlerinin etkili olduğu bölgeler değişiklik gösterir. Uzun süreli etkileri sonucu iklimlerde değişikliğe yol açabilirler. Yüksek basınç kuraklık etkisi oluştururken alçak basınç bol yağışlı bir hava durumunun etkili olmasını sağlar.

Kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtları atmosferdeki tutucu gaz miktarını artırırken sera etkisini de artırır. Yapay nedenlerinin başrolünde insanın rol aldığını da böylelikle görüyoruz. Parfümlerimizden tutun da kullandığımız yakıtlara kadar yaşadığımız çevreye en çok zararı bizler veriyoruz.

KÜRESEL ISINMANIN SONUÇLARI
İnsan, küresel ısınmaya sebep olarak sadece kendine ve çevreye zarar vermekle kalmıyor, buzulların erimesine sebep olan küresel ısınma yüzünden kutuplarda yaşayan kutup ayıları, penguenler gibi kutup hayvanlarının habitatlarına da zarar vererek soylarının tükenmesine zemin hazırlıyor.

Buzulların erimesiyle artan su seviyesi, su çevresinde bulunan yaşam alanlarının sular altında kalmasına sebep olarak insanların gündelik yaşamını da tahrip ederek derin hasarlara yol açıyor. Koca bir ülkenin sadece bir kısmındaki insanlar deniz kıyısında yaşıyor olabilir fakat ada şeklinde toprak parçalarına sahip olan ülkeler var ve böyle devam ederse dünya haritası üzerinden silinmeleri oldukça olası.

İklimlerin değişmesiyle bitki örtüleri de yer değiştirecektir. Karadeniz’de portakal, Güneydoğu Anadolu’da çay, Ege’de pamuk yetiştirdiğimizi düşünün. Karadeniz’de yağışın olmadığını, karasal ikliminin baş gösterdiğini ve İç Anadolu’da Akdeniz ikliminin olduğunu… İnsanın dengelerinin şaşması ne yazık ki çok da uzakta gözükmüyor.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here