Değişimin Merkezi Biziz

0

 

 

 

 

İnsanlar hata yapabilir. İsteyerek veya istemeyerek. Önemli olan nokta bunun farkında mı değil mi ? Bilerek mi yaptı yoksa gerçekten yanlışlıkla mı oldu?

 

 

 

 


Çoğu zaman şikayet ettiğimiz şeyler alsında farkında olmadan belki de bizim de yaptığımız şeylerdir. Bir insanı yargılamadan önce insanın dönüp kendine bakması gerekir. Bizde aynı hataları yapıyor muyuz diye.

 

 

 

Kendini değiştirmeden insan karşısındakinin değişmesini beklememeli. Kendinde olan bir hatayı karşındaki yapıyor diye onu suçlayamazsın. Kendini düzeltmeden başkasını düzeltemezsin. Önce senin kendini düzeltmen ve sonra başkasına örnek olman gerekir. Böyle yapınca karşındaki düzelecek mi? Belki düzelecek belki de düzelmeyecek. Ama en azından sen o haksız grubun içinden çıkmış olacaksın.

 

 

Herkes kendinden sorumludur. Herkes dünyayı değiştirmek ister ama kimse kendini değiştirmek istemez. Bir insanı değiştirmek aslında insanlığı değiştirmektir. Böyle şeyler küçük bir topluluktan başlar. Önce insan kendi fikirlerini, düşüncelerini değiştirir. Sonra yakınındakileri değiştirmeye başlar. Ondan etkilenmeleri için uğraşır. Doğru düşünceleri, hareketleri kendi üzerinde uygulayarak göstermeye çalışır. Seçim şansı yine insanın kendisindedir. İsterse doğru yolu seçer ve düzelir. İstemezse de yanlış yoluna devam eder ve şikayetçi olduğu şeyler katlanır.

Yakın çevre gün geçtikçe genişler. Küçük topluluklar etkilenmeye başlar. Yavaş yavaş büyük topluluklara değişir. Kendinde başlayan değişim geniş kitlelere ulaşır. Kişi kendini değiştirmek istediyse buna kimse karşı koyamaz. Şikayetçi olduğu şeyler kendinde başlamıştır çünkü.

 

Çevremize baktığımızda bunun bir sürü örneklerini görürüz. Herkes bir şeylerden şikayet eder, eleştirir, yargılar. En büyük değişimin kendinden başlayacağından habersiz…

 

 

 

 

Arkadaş çevremizi beğenmeyiz, onları suçlarız. Ders çalışmamıza engeldirler, boş konuşurlar. Sürekli akılları eğlencededir ve kötü fikirlere çalışır. Şikayetçiyizdir onlardan ama içlerindeyizdirde. Baktığımız zaman halimizden de memnunuzdur, eğleniyoruzdur da ama onlardan şikayetçiyizdir.

 

Yapmamamız gereken ya onlardan uzaklaşmak şikayeti bırakıp ya da kendi içimize dönüp kendimizi sorgulamak. Onlardan memnun değiliz ama acaba biz ne kadar haklıyız ya da tamamen suçsuz muyuz? Dışarıdan bakıldığında onlardan bir farkımız varmış gibi duruyor mu? Eğer o grup içerisinde bizim farkımız hissedilmiyorsa, üzgünüm biz de onlardan farksızız. Şikayet ettiğimiz şeylerin merkezinde biz varız. Biz istediğimiz sürece içindeyiz, müsâde ettiğimiz sürece bizimle beraberler. Değişime kendimizden başlamazsak kimseyi etkileyemeyiz. Yaşayarak örnek olmazsak yakınlarımızdakilere benimsetemeyiz.

 

 

Bir öğrenci sürekli ders programları hazırlayıp çalışma planları yapar. Ama uygulamaya geçmediği sürece bütün bunların önemi kalmaz. Değişim de böyledir işte. Karar veririz, rotamızı belirleriz, hedefimize doğru yol almaya başlarız.

 

 

 

 

 

 

Arkadaş grubunda biri sürekli düzelmeyi, çalışmayı vurguladıktan bir süre sonra beynimizde bu düşünceler yankılanmaya başlayacaktır.

 

 

 

Ne kadar çok söylenirse o kadar karşılık bulacak. Bir sözün kırk defa söylenmesi gerçekleşmesine sebep olur düşünesi yanlış bir düşünce değildir bu yüzden. Beynimizin bize oynadığı oyundur. Neyi ne kadar çok içinde büyütürsen ona o kadar karşılık bulursun. Değişimin merkezi sensin yani. Ve senin düşüncelerin. İyi çekersen iyi olur, kötüyü çekersen kötü. Hangi düşünceyi en çok içinde tekrar edersen o gerçekleşir. Bilinçaltına ne yerleştirirsen onu bulursun. Bizden başlayan değişim çevremizi de sarınca ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız aslında. Kendimizi inandırıp kararlı adımlarla iyiliği, güzelliği, değişimi istersek önümüzde duracak hiçbir şey yoktur. Evren onu gerçekleştirmek için dönmeye başlayacaktır. Çevremizdeki olayları ona göre düzenleyip, hareketi ona göre sağlayacaktır. Değişimin çekim gücüne karşı koyamaz hiçbir şey. Biz karar verdiysek…

 

Şikayet ettiğimiz şeyleri bir kenara bırakalım ve eleştirmek yerine kendimizi değiştirmeye bakalım. Kendimiz değiştirmeden kimseyi değiştiremeyeceğimizi kavramalıyız. Ona göre kendi rotamızı belirlemeliyiz. Ne bekliyoruz o zaman? Hareket vakti. 😊

Nazmiye

Çayın da derdi var, dedi adam..
Ateşler içinde yandığına göre,
Unutulduğunda soğuduğuna göre,
Bekleye bekleye acıdığına göre
Var bir derdi.
Nazmiye
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here