Dayanışmanın Özelliği Yürekten Gelmesidir

0
37

 

  20 Aralık Dünya insan dayanışma günü Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen, dayanışma günü olarak da bilinir. Her yıl çeşitli programlarla bugün kutlanıp, içimizdeki birliğimizin farkına varılarak önemi anlatılan ve  kutlamalar yapılan, günümüz hükümetlerinin uluslararası antlaşmalara olan saygısını hatırlamak ve anmak, dayanışmanın öneminin farkına varmak ve kamuoyunda bunu anımsatmak, yoksulluğu yok etmek gibi dayanışma eylemleri hakkında tartışmaları cesaretlendirmek günü olarak tanımlanmıştır.

İnsanlar arasında başlayan dayanışma sonradan ilerleyerek toplumsal ve milletler arası dayanışma gününe kadar gitmiştir..Yediğimiz kullandığımız her şeyde bizim için hazırlayan her zaman birileri olmuştur ve  devam edecektir..İnsanların dayanışması olduğu gibi doğada da dayanışma içindedir.. Çiçekler polenlerini arılar tarafından paylaşılır ve ortaya çok güzel bir bal çıkar mesela.. Bunun yanında  bir ağacın tohumunu toprağa rüzgar yardımıyla döller ve yeniden o bitki başka bir yerde canlanır hayat bulur, ve böylelikle dayanışmanın ne kadar güçlü ve birliktelik’in o kenetlendirici yapısı bir kez daha ortaya çıkar..

Aslında herkes birbirine bağlıdır dünya’da bunu görebilmek anlamak ve hissetmek gerekir. Hiçbir şeyi tek başına yapamayız, bizim atasözlerimizden biri olan;” bir elin nesi var, iki elin sesi var” sözüde birlikteliğin dayanışmanın önemini çok iyi anlatır..Günümüzde bananecilik ilgilenmemezlik umursamamazlık gibi duygu ve davranışlar olsa da içimizde her zaman iyi insanlar olacaktır..Örneğin kan bağışında bulunmak  organ bağışında bulunmak vb. eylemler hem kendimize hemde ihtiyacı olan kişiye kazandıracaktır.. Kazandıracaktır dediysem manevi olarak duyulan haz bambaşkadır, yoksa herhangi maddi bir yanı yoktur.. Ama devletimiz bu gibi işlerin daha da yaygınlaşması için kan bağışında bulunanlara bir hediye sunması ve kazandırması da bu işlerin büyümesine vesile olabilir. Dayanışma sadece aile arasında eş dost anne baba arasında değil uluslararasında da geçerlidir. Birleşmiş milletlerin aldığı bugün bu kararın amacı aslında dünyadaki sorunların masraflar ve sorumluluklar insaflı ve adaletli bir şekilde dağıtılacağı arzusu vardı ve  fakir olan ülkeler zengin ve refah içinde olan ülkelerden yardım almaları gerektiği görüşü hakimdi.

BM genel kurulunun 20  Aralık 2002 de aldığı kararname ile, uluslararası dayanışma fonu kuruldu ve bu, şubat 2003 de güvenilir bir sermaye olarak BM kalkınma programları için hayata geçirildi. Bu fonun kurulmasındaki amaç, kalkınmakta olan ülkelerde sosyal ve insani kalkınma ve fakirliğin yok olması düşüncesi idi. Ne kadar uygulanabildi dersek tabii kide yapılan yalnış politikalar ve siyasi manevralar bazen oluşmuş dokuyu bozabiliyor. Ama insanlık ne kadar bozulsa da bıkmadan üşenmeden yılmadan mücadelesini yerine getirebilmelidir çünkü yaşam bir mücadele alanıdır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here