Davranışsal Denge

2
8

Davranışsal Denge

İnsanoğlunun hayatta çok çok mutlu olmasını engelleyen psikolojik bir durum var, o da şu; kaybettiğimizde yaşadığımız acı, kazandığımızda ki sevincimizin çok daha üzerinde. Bu da bizi kazanç peşinde koşmak yerine riskten kaçmaya eğilimli yapıyor.

Davranışsal alanda yapılan çalışmaların da gösterdiği gibi on lira kaybetmek, insanları on lira kazanmaktan çok daha fazla etkiliyor. Aslında miktar aynıyken tepki şiddetinin de aynı olması gerekir ama olmuyor.

Akşama kadar oyanayıp kazanabilirim, eh işte iyi hissederim ama bir yenilgi tüm sevincimi alıp götürür. Hafta boyu işlerim iyi gider, zaten olması gereken buymuş gibi hissederim aklımda şükür yoktur ama bir şeyler ters gitmeye görsün tüm dünya çekilmez bir hal alır. Çok saçma bir durum aslında bakınca. Bu yüzden romantik bir birliktelik normalken ayrılık acısı orantısız bir şekilde tam bir dram oluyor. Bu yüzden insanları kontrol etmede teşvikten çok tehdit daha erkili oluyor.
Sonuç olarak insan kendi kendine mükemmellikten çok uzak, genellikle işe yarayan ama bazen ağır saçmalayan tuhaf psikolojik mekanizmaları var.

You may also like

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here