Dava Adamı Malcolm X

0

 Malcolm X Kimdir?

malcolm x ile ilgili görsel sonucu

Malcolm X, 19 Mayıs 1925’te ABD’nin Nebraska eyaletinin Omaha şehrinde dünyaya geldi. Annesi Loise Norton Little isimli biridir. Babası Eorl Little babist bir hristiyan vaizdir. Babası zencilerin hiçbir zaman özgürlüğe bağımsızlığa ve itibara kavuşamayacağına inanırdı. 1929’da Malcolm X henüz 4 yaşındayken evleri yakıldı. 2 yıl sonrada babası faili meçhul bir suikaste kurban gider. Artık Malcolm, 7 kardeşi ve annesi kalmıştır. Bir süre sonra ciddi bir maddi sıkıntı başlar. Bununla birlikte psikolojik sıkıntıların başlamasıyla kardeşlerin her biri farklı yetimhane ve koruyucu ailelere dağıtıldı. Malcolm’un annesi ise akıl hastanesine atılır.

 Eğitim ve Hapishane Dönemi

Malcolm’un evlatlık verildiği ailede durumu iyidir. İlkokulu Massachusetts’in siyah mahallesinde bitirdi. Liseyi de birincilikle tamamladı. Malcolm, avukat olmak ister ancak hocası avukatlık siyahlara göre bir iş değil kendisinin marangozcu olması daha iyi bir seçim olduğunu söyler. Hocasının bu sözü üzerine Malcolm okumayı bırakır. Malcolm, liseyi bitirdikten sonra ablasının yanına Bostan’a gider. Henüz 16 yaşında olan Malcolm çeşitli işlerde çalışır. Gecelerini de dans salonlarında geçirir. Sonra Bostan-New York arısında sefer yapan trenlerde garsonluk yapar. Bu seferler sırasında New York’u görme ve Harlem’ i tanıma fırsatı elde eder. Daha sonra Bostan’dan ayrılıp Harlem’e yerleşir. Burada esrarlı sigaralar satar, kadın pazarlar, bazı semtlerin piyango işlerini yönetir aynı zamanda fazla miktarda uyuşturucu kullanır ve silah taşımaktadır. Bir piyango yöneticisiyle düştüğü anlaşmazlık sonucunda Bostan’a kaçar ve bir çete kurar. Ocak 1946’da çaldıkları malları satarken yakalanır ve 10 yıl hapse çarptırılır. Hapisteyken bir mahkümdan etkilenerek hapishane kütüphanesindeki kitapları okumaya başlar. O dönemde Detroit’te ki kardeşiyle sık sık mektuplaşır. Kardeşi ona Müslüman olduğunu ve Elijah Muhammed’den bahseder.

Malolm X ve  Elijah Muhammed

Elija Muhammed, 1931’de ”Nation of İslam” ( İslam milleti ) adlı örgütün kurucusu ve kendisinin Tanrı’nın bir elçisi olduğunu söyleyen daha sonra 1934’te ortadan kaybolan Walace D. Ford’un talebesidir. Ford’un ortadan kaybolmasıyla Elijah ‘Poole’ soyadını ‘Muhammed’ olarak değiştirerek Elija Muhammed olarak örgütün başına geçiyor. Kardeşinin vesilesiyle Malcolm Elijah’tan çok etkilenir ve Müslümanlığa ciddi bir ilgi duyar. 7 ağustos 1952’ de Malcolm şartlı olarak hapisten tahliye edilir. O yıl Elijah Muhammed ile görüşür daha sonra soyadını X olarak değiştirir. Çünkü ‘Little’ soyadını bir köle adı kabul eder ve kayıp kabile adının altını çizmek için X soyadını alır. Malcolm’un hitabet gücünün çok iyi olma nedeniyle kısa zamanda ‘Nation Of İslam’ örgütüne binlerce kişi katıldı. ”Nation Of İslam” artık siyah Müslümanlar olarak anılıyordu. Gazeteciler ve televizyon kanalları Malcolm’la sık sık programlar düzenleyip röportajlar yapması sebebiyle örgüt artık bütün ülkede tanınıyordu. Malcolm Elijah’ın vekilliğine kadar yükseliyor.

Malcolm’un Cemaatten İhraç Edilmesi

22 Kasım 1963’te John F. Kennedy, Dallas’ta suikast sonucu öldürülür. Malcolm Müslüman varlığa karşı tutumundan dolayı Kennedy için hiç üzülmediğini söyler. O gün yaptığı “ tanrının beyaz Amerika’yı yargılaması” başlıklı konuşmasından sonra kendisine yöneltilen bir soruya karşılık “ göre bildiğim kadarıyla bu olay bir bakıma tavukların tünemek için kümeslerine dönmesi gibi bir şey” şeklinde cevap verir. Sonraki gün gazeteler siyah adamlar adına konuşan Malcolm X’sin “ tavuklar tünemeye dönüyor kümeslerine” başlıkları atılır. Malcolm X’sin bu sert konuşmaları cemaate zarar veriyor gerekçesiyle 90 günlüğüne cemaatten uzaklaştırılır. Bu süre zarfında Malcolm Ortadoğu ülkelerini ve Mekke’yi kapsayan bir seyahate çıkar. Birçok ülkenin devlet başkanlarıyla görüşmeler yapar ve Mekke’de hac vazifesini yerine getirir. Malcolm, yeni bir İslam bulmuştur bu süreç sırasında. Şuana kadar yaptıklarının ırkçılıktan başka bir şey olmadığını anlar. Malcolm artık gerçek İslamı tanımış ve onunla şereflenmiştir. ABD’ ye döndüğünde siyah Müslümanlardan ayrıldığını açıklar ve Afro Amerikan Birliği’ni kurduğunu söyler. Kendi adını da Malik el Şebbaz olarak değiştirir. Malcolm ABD’ye döndüğünde Kennedy’nin ölümünden önce Elijah’ın 2 sekreteri, Elijah aleyhinde babalık davası açtığını öğrenir. Elijah’ın sekreterleriyle görüşen Malcolm 2 sekreterin 1957’den beri Elijah ile birlikte olduklarının ve ondan gayri meşru çocukların olduğunu öğrenir. Malcolm’un cemaatten ihraç edilmesinin gerçek sebebi sert konuşmaları değildi, onun doğrulara bağlı kalması ve yanlışları sorgulamasıydı. Bu arada Malcolm ünlü yazar Alex Haley ile birlikte hayatını anlatan bir kitap hazırlamaktadır. Malcolm daha sonra davasını anlatmak için farklı ülkelerde konferanslar vermeye başladı. Oxford Üniversitesi’nde de konferans veren Malcolm, Paris’te konferans vermek için Fransa’ya gitmiş ancak yetkililer tarafından istenmeyen adam ilan edilmiş ve ülkeye girişi engellenmiştir.

Malcolm X’in Ölümü

Malcolm son dönemlerde sık sık tehditler alır ancak o davasından dönmemekte kararlıdır. 14 Şubat 1965’te evi bombalanır, olayda Malcolm ve ailesi yara almadan kurtulur. Malcolm bombalamayı siyah Müslümanların yaptığını söylerken siyah Müslümanların sözcüsü, Malcolm’un evini kendisi bombaladığını ve bunu reklam amaçlı yaptığını söyler. Malcolm 21 Şubat 1965’te bir salonda verdiği konferansta silahlı suikaste kurban gider ve kendisine tam 16 kurşun isabet eder ve kaldırıldığı hastanede ölür. Suikastçıların 3’ünün de ”Nation of İslam” örgütünden olduğu tespit edilir. Malcolm X’in cenazesini İslami usullere göre teşhir edilmesini kimse bilmediğinden Hristiyanlık dinine göre teşhir etmek zorunda kalmışlardır. Son anda Malcolm X’in çıktığı seyahat sonunda tanıştığı Suudan’lı ve 35 sene Mekke’de hocalık yapmış olan Şeyh Ahmet Hasan cenazeye yetişir. Malcolm X’ in cenazesi üstündeki Hristiyan kıyafetlerini çıkartır ve İslami usullere göre defne hazır hale getirir. Harlem’deki cenazesine 1500 kişi katılır. Aynı yıl karısı Betty ikiz kızlarını doğurur. Malik El Şabbaz artık yoktur. Geride sadece karısı 4 çocuğu ve davası kaldı.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here