Darwin’in Ötesinde

0
28

Bilim Adamları Evrimin Yeniden Tanımlanmasına Neden Olabilir!

 

Bilim adamları, yıllardır Darwin’in evrim teorisinin getirdiği fikirleri benimsemişlerdir. Türlerin Kökeni kitabında, belirli bir çevreye daha iyi adapte olan özelliklerin bir nesilden diğerine geçtiği ve böylece türdeki bir popülasyonda bu özelliğin kademeli olarak çoğaldığı doğal seleksiyon mekanizmasının ana hatlarını çiziyor.

Genetik alanında yapılan ilerlemeler Yeni Darwin Evrim Teorisi ya da Modern Evrimsel Sentez (MES) gibi yeni bir kuram sağlamıştır. Bu teoride genler evrimin ana bir mekanizması olarak sahne alıyor.

Şuan bile, bilim adamları Darwin‘in ortaya koyduğu temeli inşa etmeye çalışıyorlar. Yeni buluşlar “Evrimsel Biyolojide Yeni Eğilimler” adlı bir toplantıda sunuldu. Bilim adamları, yeni teoriye “Genişletilmiş Evrimsel Sentez (EES)” dediği bir dizi sunumda ana varsayımlarından birini açıkladı; “fenotipik konaklama veya uyarlanabilir özellik, genetik değişiklikler yapılmadan önce gelebilir. “

Bilim adamları bunun için farklı örnekler gösterdiler, bunlardan biri Wesleyan Üniversitesi‘nden evrimci bir ekolojist olan Sonia Sultan tarafından sunuldu. Sultan, “Smartweed” adı verilen iki genetik olarak aynı bitki grubunu inceledi ve onları iki ayrı ortama yerleştirdi; bir tanesi güneş ışığı ile, diğeri daha az ışıklı ortam. İki grup, yetiştikleri çevreye uyan özelliklere sahip, çok farklı bitkilere dönüştüler.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here