Darülaceze Kurumu ve Hizmetleri

0
Darülaceze Kurumu ve Hizmetleri
Darülaceze Kurumu ve Hizmetleri

DÜŞKÜNLER EVİ

Sultan II. Abdülhamit tarafından düşenlere, düşürülenlere kucak açan, koruyan, kadını-erkeği, yaşlısı-genci, sakat ve kimsesiz çocukları cinsiyet, din, dil, ırk, yaş gözetmeksizin bakımlarını ve temel ihtiyaçlarını karşılayan, iş sahibi yaptıran, ümitlerini kaybetmeden rahat bir yaşam geçirmelerini sağlayan yüce gönüllü yegane bir kuruluştur.

1895’te kurulan bu kuruluşun resmi açılışı 31 Ocak 1896 yılında gerçekleşmiştir. II. Abdülhamit Han zamanından bu yana 29.000’i çocuk olmak üzere toplam 72.000 sakine ev sahipliği yapmış şefkat yuvasıdır.

Şu anda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren bu kurum, Darülaceze’de konaklayan sakinlerin tüm giyinme, barınma, gıda, sağlık ve bakım ihtiyaçlarını karşılıyor ve ihtiyaç sakinlerini sanata yönlendirme, iş sahibi olma gibi konularla da ilgilenerek takdire şayan bir kuruluş olduğunu kanıtlıyor.

 

 Ayrıca bu kurumda; koruyucu ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin acil yardım ve gerektiğinde hastaneler ile bağlantı kurarak her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanması bir yana, ek olarak ihtiyaç sakinlerinin, psikologlar eşliğinde sosyal hayata adaptasyonları da sağlanmaya çalışılıyor.

 

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here