Dağınıklığın Sebepleri Nelerdir ?

0
Even if you only have five to 10 minutes to spare, there are a few things you can toss to make your life a lot more organized and efficient. (Dreamstime)

DAĞINIKLIK NEDİR ?

* Kullanılmayan, sevilmeyen eşya
* Küçük alanda çok fazla eşya olması
* Tamamlanmadan bırakılmış her türlü şey
* Düzensiz eşya

KULLANILMAYAN, SEVİLMEYEN EŞYA: Kişi için bir anlam ifade etmeyen eşya atılmadan durdukça enerjinin durağanlaşmasına yol açar.

KÜÇÜK ALANDA FAZLA EŞYA: Sorunlar bazen yer probleminden de kaynaklanabilir. Aile büyüdükçe mekan aynı kalırsa ortaya dağınık bir ortam çıkar.

TAMAMLANMADAN BIRAKILMIŞ HER TÜRLÜ ŞEY: Tamamlanmadan bırakılan şeyler bunlar fiziksel, duygusal, ruhsal olmakla beraber çözüme ulaşılmadığın da kişiyi tıkamaktadır.

DÜZENSİZ EŞYA: Sadece sevilen eşyanın kullanılıp sevilmeyenin kullanılmadığını varsayalım. Bunun sonucunda aradığımız eşyayı bulmayı zorlaştırır ve bu durum görsel olarak zihni yorar.

DAĞINIKLIK KİŞİYİ NASIL ETKİLER ?

Çoğu dağınık insan bu durumun farkında değildir ve ya görmezden gelmektedir. Hatta bu durumdan memnuniyet duyduklarını söyleyen kişiler vardır. Bu durumdan kurtulduklarında ancak huzur insanı değiştirir.

 

DAĞINIKLIĞIN SEBEPLERİ:

* LAZIM OLUR DİYE SAKLAMAK: İnsanlar genelde “Nasıl atayım ki” diye düşündüklerinden çoğu eşyalarını atmamaktadırlar. Fakat bu düşünceleri kenara bırakıp ihtiyaç dışı olan eşyalar atılmalıdır.
* KİMLİK: Sahip olunan eşyaları atamamanın diğer sebebi de kendinden eşyaya bir anlam yüklemektir.
* YORGUN VE UYUŞUK HİSSETME: İnsan kendi kendine sürekli yorgun olduğunu tekrarlar ise beyin de vücuduno şekilde yönetir.
* YILGIN OLMA: Depresyon hallerinde benliğini kaybetme durumu sonucu dağınıklık problemi arasındadır.
* TEMİZLİK YAPMA DURUMUNU İSTEMEME: Dağınık bir ortamın temizliği iki kat yorucu ve zaman alıcı olduğundan kişi bu durumdan kaçar.
* DAHA ÇOK EŞYANIN DAHA İYİ OLDUĞU İNANCI: Herkesin evinde, mutfağında setler kullanılmaktadır. Fakat, küçük bir şeyi yaparken bile çok fazla ve büyük eşyalar alındığından bu düşünce ortaya çıkmaktadır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here